e na 102. Dirko po Franciji prišel izvrstno pripravljen, in v silovitem sprintu dobil prestižno zadnjo etapo na pariških ulicah.
Nemški kolesar je bil z naskokom najboljši sprinter letošnjega Toura, saj je dobil kar štiri etape, prav zadnja, ko gre za prestižno parado šampionov na Elizejskih poljanah, pa je za sprinterske specialiste najpomembnejša. 33-letni Greipel ima zdaj že deset etapnih zmag na francoski pentlji. Prvič je slavil na zaključku Dirke po Franciji. "Enkratno. O tem sem vedno sanjal. To je za sprinterja najprestižnejši kraj za zmago. Zahvalil bi se staršem, družini, moji ekipi in vsem, ki so mi pomagali na tej poti. Njim posvečam to zmago," je dejal Gorila.
Zadnjo etapo med Servesom in Parizom so zaznamovali močno deževje in nizke temperature. Zaradi mokrega in nevarnega cestišča so nevtralizirali dirko in po prihodu na Elizejske poljane, 68,5 kilometra pred ciljem, ko je karavana prvič prečkala ciljno črtno in se podala v zadnje kroge po Parizu, so se ure ustavile. Nato so sledili napadi, ki pa jih je glavnina ujela pet kilometrov pred ciljem. V ospredje so se prebili sprinterji. Prehitro je začel sprintati Alexander Kristoff, mimo je nato švignil Greipel, pred tretjim Kristoffom pa je končal še Bryan Coquard.
Froome drugič v Pariz prišel v rumenem
Ekipa Skya je z zmagovalcem Toura Chrisom Froomom na čelu prikolesarila v francosko prestolnico - predtem so, kot je to v navadi, tudi nazdravili s penino -, nato pa pobudo, ko je nosilec rumene majice imel nekaj težav z vrečko in je zamenjal kolo, prepustila drugim ekipam in v cilj mirno prišla na repu glavnine.
Britanec je drugič v karieri na Elizejskih poljanah paradiral v rumeni majici. Prvi teden francoske pentlje je bil zelo razburljiv in uvodne etape so postregle z nepričakovanimi težkimi razmerami. Tour je bil nestrpno pričakovan, v najožji krog favoritov pa so sodili štirje kolesarji, vendar Froome z izjemo Naira Quintane resne konkurence ni imel. Hitro je sape zmanjkalo lanskemu zmagovalcu Vincenzu Nibaliju, Albertu Contadorju pa je zmaga na Giru pobrala preveč moči in v Franciji ni bil pravi.
Sagan četrtič zapored v zelenem
Froome se je dobro znašel že v uvodnih etapah in odlično kolesaril v močnem nizozemskem vetru, brez prask preživel tudi slovite odseke kock in moč pokazal že na prvem resnejšem klancu na Mur de Huy. Že v Pireneje je prišel v rumeni majici in na prvi gorski etapi pokazal izjemno pripravljenost ter si prikolesaril tri minute naskoka pred glavnimi konkurenti, ki so v prvi pirenejski etapi hitro popustili. Sledili so napadi, a tako v Pirenejih kot v Alpah je Froome s pomočjo odlično organizirane ekipe Sky uspešno branil rumeno majico. Resneje ga je ogrozil Quintana na predzadnji etapi, ko je silovito napadel L'Alpe d'Huez, a časovna zaloga v Keniji rojenega 30-letnega Froomeyja je bila zadostna. Na koncu je imel v skupnem seštevku pred Kolumbijcem 72 sekund prednosti.
Quintana je tako kot pred dvema letoma osvojil drugo mesto za Froomom. Tretje mesto je zasedel moštveni kolega Kolumbijca pri Movistarju Alejandro Valverde, ki je skupaj s Quintano pripravljal napade na vzponih na rumeno majico. Izkušeni Španec je dosegel najboljšo uvrstitev v karieri na Touru. Froome je poleg rumene majice osvojil tudi pikčasto majico za najboljšega po točkah na gorskih ciljih. Bela majica za najboljšega mladega kolesarja je znova v lasti Quintane, zelena majica za najboljšega po točkah pa Petra Sagana. Zeleno majico je Slovak osvojil četrtič zapored. Rdečo številko za najbolj borbenega kolesarja je dobil Francoz Romain Bardet. Z naskokom je najboljša ekipa Toura Movistar. Špansko moštvo ima tudi dva na stopničkah. Drugo mesto je zasedel britanski Sky, tretje pa ruski Tinkoff-Saxo.
Koren zasedel 64. mesto
Na Touru je dirkal en slovenski kolesar. Kristijan Koren je na zadnji etapi zasedel 26. mesto, v skupnem seštevku pa je bil 64. Koren je že šestič končal Dirko po Franciji in ob koncu za TV Slovenija povedal: "Šest je kar velika številka. To je zagotovo velik plus zame. Malo je kolesarjev v karavani, ki je vozilo šest Tourov in jih tudi končalo. Zaradi pripravljenosti in vsega skupaj je letošnja dirka minila zelo hitro. Prvi teden sploh, en, dva, tri … Prejšnja leta se mi ni zdelo tako hitro, letos pa so dnevi kar leteli."
21. etapa
Serves-Pariz, 109,5 km: 1. A. GREIPEL NEM 2:49:41 2. B. COQOUARD FRA vsi 3. A. KRISTOFF NOR 4. E. BOASSON HAGEN NOR 5. A. DEMARE FRA 6. M. CAVENDISH VB 7. P. SAGAN SVK isti 8. J. DEGENKOLB NEM 9. M. MATTHEWS AVS 10. R. NAVARDAUSKAS LIT ... 26. K. KOREN SLO 136. C. FROOME VB čas
Končni vrstni red: 1. C. FROOME VB 84:46:14 2. N. QUINTANA KOL +1:12 3. A. VALVERDE ŠPA 5:25 4. V. NIBALI ITA 8:36 5. A. CONTADOR ŠPA 9:48 6. R. GESINK NIZ 10:47 7. B. MOLLEMA NIZ 15:14 8. M. FRANK ŠVI 15:39 9. R. BARDET FRA 16:00 10. P. ROLLAND FRA 17:30 11. A. TALANSKY ZDA 22:06 12. S. SANCHEZ ŠPA 22:50 13. S. PAUWELS BEL 31:03 14. W. BARGUIL FRA 31:15 15. G. THOMAS VB 31:39 ... 64. K. KOREN SLO 2:51:44 -------------------------------------------------------------------------------- Gorski cilji (pikčasta majica): 1. C. FROOME VB 119 točk 2. N. QUINTANA KOL 108 3. R. BARDET FRA 90 4. T. PINOT FRA 82 5. J. RODRIGUEZ ŠPA 78 Po točkah (zelena majica): 1. P. SAGAN SLK 432 2. A. GREIPEL NEM 366 3. J. DEGENKOLB NEM 298 4. M. CAVENDISH VB 206 5. B. COQUARD FRA 152 Mladi kolesarji (bela majica): 1. N. QUINTANA KOL 84:47:26 2. R. BARDET FRA +14:48 3. W. BARGUIL FRA 30:03 4. T. PINOT FRA 37:40 5. B. JUNGELS LUK 1:32:09 Ekipe: 1. MOVISTAR 255:24:24 2. SKY +57:23 3. TINKOFF-SAXO 1:00:12
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje