Col de la Loze je postal glavna tema Toura 2020 že ob predstavitvi, po ogledu novega prelaza – sedmega najvišjega v Franciji pa je strahospoštovanje do vzpona na 2304 m in s tem najvišjo točko letošnje velike pentlje samo še raslo.
V 170 km dolgi 17. etapi s štartom v Grenoblu se bo 107. Dirka po Franciji le podala prek 2000 m, in to na dveh vzponih ekstra kategorije (HC). No, na klasičnem prelazu Madeleine (17,1 km s povprečnim naklonom 8,4 odstotka) se cesta prelomi točno na 2000 m.
Visokogorska cesta samo za kolesarje
Prelaz Loze je bil ustvarjen za potrebe kolesarskega turizma in je čez gore Les Trois Vallées spomladi 2019 povezal Courchevel in Meribel. V načrtih je odcep na tretjo stran planote Tueda proti Val Thorensu. Motorizirani promet je prepovedan, 4 metre široki novi asfalt je namenjen samo kolesarjem. Tudi na sredini etapi bo šlo po zadnjih kilometrih najmanjše mogoče število vozil.
Zadnjih sedem kilometrov popolnoma drugačen vzpon
Namensko ustvarjena kolesarska atrakcija z mislijo na ekspresno vključitev na zemljevid Dirke po Franciji. Do vrha smučišča Meribela je standardna alpska cesta – dolg, skorajda enakomeren vzpon s serpentinami in naklonom do 8 odstotkov. Nato se v zadnjih sedem kilometrov začne nov svet: ozka nova kolesarska cesta, ki se stopničasto vzpenja, skorajda ravnini nenadoma sledijo vzponi do 20 odstotkov, zaradi česar naklon zadnjih petih kilometrov presega 10 odstotkov. Na najstrmejši točki naklon znaša kar 24 odstotkov!
Kot kača na preži, da piči neprevidneža, ki bi se preveč zagnal ali narobe preračunal svoje moči, ga je označil VeloMagazine, kolesarska revija L'Equipa.
Prudhomme: Profil vabi favorite k drznosti
"Samo velik šampion bo lahko zmagal na Col de la Loze! Profil etape vabi favorite Toura k drznosti," namen in bistvo kraljeve etape opisuje direktor Christian Prudhomme, ki se je vrnil v karavano po enotedenski karanteni. Na cilju bo tudi predsednik Francije Emmanuel Macron, medtem ko bo lahko na vzponu do 5000 gledalcev – pohodnikov in kolesarjev, med njimi je vse več Slovencev.
Kolesarski spektakel za TV
"Na sporedu je kraljevska etapa. V zadnjih petih kilometrih je noro strmo. Lepo bo pogledati na TV vse neprestane napade, ki jih pričakujem," se vodilni Primož Roglič veseli najtežjega preskusa svojih moči. Brez dvoma se Jumbo Visma in superpomočniki Sepp Kuss, Tom Dumoulin, George Bennet, Robert Gesink in neutrudni Wout van Aert pripravlja zlasti na Pogačarjeve napade, kar je poskusil tudi v torek ob koncu 16. etape, čeprav je bil klanec premalo strm.
Zgodnji pobeg ali uspešen napad na prelazu Madeleine bi bil voda na nizozemski mlin, ki se ne bi razburjali, da bi se spredaj dajali kandidati za pikčasto majico, a zaradi zahtevnosti etape in maratonskega ciljnega vzpona vseeno prevladuje prepričanje, da se bodo kapetani med seboj udarili tako za skupno razvrstitev kot etapo.
Pridobiš sekunde, izgubiš pa minute
"Menim, da smo si vsi pred začetkom dirke ogledali ta prelaz. Gre za enega najtežjih vzponov, ki sem ga kdaj koli prekolesaril. Na njem se lahko sam 'ubiješ', če napadeš prehitro," je tudi drugouvrščeni Tadej Pogačar pritrdil tezi, da se obetajo na koncu dneva velike razlike med kandidati za skupno zmago. Z ekipo UAE Emirates ga je na treningu prevozil v okviru višinskih priprav v Sestrieru. "Lahko pridobiš sekunde, izgubiš pa minute," je previden Pogačar.
42 sekund med peterico zasledovalcev
Vodilno sedmerico iz sedmih različnih ekip loči le 2 minuti in 16 sekund. Ob na pogled nedotakljivosti obeh Slovencev velja poudariti, da pretendente za najnižjo zmagovalno stopničko loči le 42 sekund, kar bo pomembno vplivalo na taktiko in protinapade celotnega kroga kapetanov.
V torek je prvič napadel Miguel Angel Lopez (Astana), ki s četrtega mesta ogroža rojaka Rigoberta Urana (EF Pro). Svojo moč v gorah bosta hotela potrditi tudi Richie Porte (Trek Segafredo) in Mikel Landa (Bahrain McLaren), Adam Yates (Mitchelton Scott) pa je lačen etapne zmage.
Lovorika Henrija Desgranga za osvojitev najvišje točke Toura bo šla v roke etapnemu zmagovalcu, ki bo hkrati osvojil še bonifikacijske sekunde in zaradi vrha nad 2000 metri podvojene točke – kar 40 točk v točkovanju za pikčasto majico (še vedno vodilni hribolazec Benoit Crosnefroy jih je na celotnem Touru zbral 36 točk!).
"Govorijo o Galibierju, Izoardu ali Tourmaletu, a za nove generacije bo to Col de la Loze," tehnični direktor Dirke po Franciji Thierry Gouvenou povzema bistvo novosti na Touru. A še zdaleč ne bo vse odločeno na Col de la Loze, neprestani napadalec Pogačar je mimogrede opozoril na četrtkovo, 18. etapo: "Mogoče bo še težja, odvisno, kako se bo dirkala."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje