To je bila najtežja etapa do zdaj na 108. Dirki po Franciji, čeprav se na prvi pogled morda ni zdelo tako. Kategoriziranih klancev je bilo na primer manj kot v soboto (štirje), a so bili vzponi res zahtevni.
Najbolj neugoden je bil predzadnji vzpon (1. kategorije) na Port d'Envaliro (2408 m), najvišji pirenejski prelaz na meji med Francijo in Andoro.
Kuss vendarle dočakal svoj trenutek
Etapno zmago, svojo prvo na dirki vseh dirk, je na koncu slavil Kuss, ki si je pot do uspeha kariere tlakoval z napadom 19,5 kilometra pred ciljem oziroma slabih pet kilometrov pod vrhom prelaza Beixalis (1796 metrov). Prvi je prečkal vrh, pred najbližjim zasledovalcem, zimzelenim veteranom Alejandrom Valverdejem (Movistar), je imel pred sklepnim spustom do cilja 20 sekund naskoka. Valverdeju na vratolomnem spustu ni uspelo stopiti prednosti Američana in napasti svoje pete zmage na Dirkah po Franciji, potem ko je na francoski pentlji etapno zmago slavil v letih 2005, 2008 in 2012. Ciljno črto je prečkal z zaostankom 23 sekund. Za Kussa je bila to druga etapna zmaga na grand touru, prve se je veselil pred dvema letoma na Vuelti.
Kussa spodbujali dekle in njena družina
"To je neverjetno, nimam besed. Če sem iskren, že vso dirko trpim. Nisem bil prepričan, ali imam še dovolj moči v nogah. Danes sem vedel, da se bo etapa končala blizu mojega doma, zato sem bil dodatno motiviran. Noge so bile dobre, zelo sem vesel. Na zadnjem vzponu so me spodbujali dekle in njena družina, zato bi izkoristil še to priložnost in pozdravil starša, ki sta doma," je bil po veliki etapni zmagi do ušes nasmejan Kuss.
Pogačar odbil vse napade tekmecev
V boju za rumeno majico v nedeljo ni bilo pretiranih pretresov. Tadej Pogačar je zadržal zajetno prednost v skupnem seštevku. Kolesarji Ineos Grenadiersov so ob vzpenjanju na najvišjo točko letošnjega Toura – Port d'Envalira (2408 m) – s silovitim ritmom razredčili glavnino, naredili selekcijo in Pogačarja jim je tudi uspelo osamiti. Geraint Thomas je vlekel voz britanske ekipe do vrha, kjer sta kapetana Richarda Carapaza počakala še ubežnika Dylan van Baarle in Jonathan Castroviejo. Skupaj so se spustili najprej do Encampa, nato do vznožja na zadnji prelaz dneva, Col de Beixalis. Carapazovi moštveni kolegi so z odliko opravili svoje delo, a Ekvadorec preprosto ni imel moči za dostojen napad. Pogačar je bil tudi brez pomočnikov iz svoje ekipe preprosto premočen. Srečo sta večkrat poskusila tudi Jonas Vingegaard (Jumbo Visma) in Rigoberto Uran (Education First), a zaman, kolesar s Klanca pri Komendi je vse napade odbil. Ko se je skupaj s tekmeci spustil proti cilju, je bilo jasno, da bo po prvi gorski pirenejski preizkušnji zlahka zadržal vodstvo in ubranil rumeno majico.
Mirni Pogačar je imel dovolj tekočine
"Vedeli smo, da bo danes zahteven dan. Pričakovali smo napade. Ineos je dvignil ritem dokaj hitro, a počutil sem se zelo dobro. Nisem imel skrbi pred zadnjim vzponom in sem le sledil tekmecem v skupnem seštevku. Dobro sem se počutil, prej so me v ekipi ves čas ščitili. Danes je bilo najpomembnejše, da sem ohranil mirnost in imel dovolj tekočine. Ujel sem res dober dan in vse je potekalo brez težav," je po etapi povedal 22-letni Pogačar, ki je na koncu osvojil 22. mesto (+4:51), Matej Mohorič je bil 29. (+5:25), Luka Mezgec pa 118. (+26:27).
Pred kolesarji je zdaj dan premora, nato sledi še zadnji teden kolesarjenja po Pirenejih. V 16. etapi bodo kolesarji v torek od Pas de la Caseja do Saint-Gaudensa premagali 169 km in štiri kategorizirane prelaze.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje