"Neverjeten dan na Dirki po Franciji za Slovenijo. Kapo dol pred Rogličem in Pogačarjem! Pišeta zgodovino slovenskega kolesarstva," je razplet torkove etape na smučišču Orcières-Merlette komentiral Luka Mezgec, ki se mu nova priložnost za udarnejši šprinterski zaključek ponuja že danes, v sredo, na 5. etapi Gap–Privas.
Obrnjena slika kot na Dirki po Španiji
Prvič je Tour de France videl dvojno slovensko etapno zmago – ravno obratno kot lani 6. septembra na 13. etapi La Vuelte, ko je na nečloveških klančinah Los Machucos slavil Tadej Pogačar pred Primožem Rogličem. Zdaj je bil zasavski orel pred gorenjskim volkom, ki je malce zamudil pri pokrivanju rojaka, ko se je Roglič odzval na napad razpoloženega Francoza Guillauma Martina (Cofidis), na koncu tretjega v etapi.
Pogačar za spoznanje z večjo hitrostjo
A Pogačar je v zadnjih 500 metrih šprinta navkreber razvil največjo hitrost med vsemi (52,9 km/h), četudi je bil zaprt in je moral še manevrirati mimo tekmecev. Z 52,2 km/h je bil Roglič le prehiter. Kapetan UAE Emirates je potrdil napovedi izpred dneva, da bo šel v napad, in hkrati nakazal, da je bilo šprintanje v 1. in 2. etapi predvsem vaja za tovrstne zaključke.
Dumoulina pripeljali v času zmagovalca
Od napovedanega dvoboja Jumbo Visma – Ineos Grenadiers ni bilo veliko, sredi zadnjega 7,1-km dolgega vzpona je sicer delovalo, da je rumeno-črni vlak razpadel, a se je le razdelil na dva dela. Ena skupinica ob Rogliču, druga ob Tomu Dumoulinu.
"Fantastičen dan za ekipo. Primož je znova pokazal svojo moč. Bil je izredno močan in je nakazal, da želi zmagati. Ekipa je bila neverjetno močna, videli ste lead-out Wouta van Aerta in Seppa Kussa za zmagoviti šprint," je sokapetan Dumoulin potrdil, da je imela Jumbo Visma vseskozi nadzor nad razpletom. Do začasne razdelitve ekipe je prišlo prav zaradi metulja iz Limburga: "Nisem se dobro počutil, na koncu sem se moral močno boriti, da sem prišel do cilja. Na srečo mi je uspelo ostati s prvo skupino."
Brzovlak Van Aert - Kuss
Nizozemski ekipi, zbrani okoli Rogliča in Dumoulina, je vseeno tudi odleglo. Roglič je na ravni pred padcem na Dirki po Dofineji oz. vsaj še vedno močnejši od vseh tekmecev, Sočasno ima Jumbo Visma sokapetana v vodilni skupini. Če je bilo po prvih treh dneh 35 kolesarjev v razmiku 17 sekund, jih je zdaj ostalo še 16.
Wout van Aert je kljub svoji neravno gorski postavi naredil največjo selekcijo, ko je narekoval oster ritem med 3,3 in 1,4 km do cilja, nato je vajeti za slab kilometer prevzel Američan Sepp Kuss. Ob tem so bila vidna dogovarjanja in Rogličeva povelja, kdaj in kako močno naprej.
Breme nadziranja ostaja pri Alaphilippu
Četudi je na novinarski konferenci Roglič obžaloval, da ni prevzel tudi rumene majice vodilnega, pa je v širši sliki najbrž dobrodošlo zanj in ekipo, da bo francoski ljubljenec Julian Alaphilippe še tretji zaporedni dan v rumenem, tako da mora glavnino še naprej voditi belgijska zasedba Deceuninck QuickStep. "Zadržali smo rumeno majico, a nismo zmagali, ker so me premagali boljši kolesarji," je bil Alaphilippe odkrit, da tudi on kot mojster za kratke in močne napade v klanec ni imel pravih nog za šprint navkreber.
Carapaz izgubil pol minute na svojem terenu
Poraženci 4. etape? Sicer z le 9 sekundami zaostanka sta v cilj prišla lani četrtouvrščeni Emmanuel Buchman (Bora Hansgrohe) in kapetan Movistarja Enric Mas. Zimzeleni adut španske ekipe Alejandro Valverde bi bil še lani najbrž v takšnem zaključku med peterico, je zaostal 21 sekund. Razočaranje sta doživela Južnoameričana Sergio Higuita (EF Pro) in Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) z zaostankom 28 sekund.
Za zmagovalca lanskega Gira je bil tovrstni zaključek v Alpah pisan na kožo, a posledice padca na Poljskem in nenadne spremembe načrta, da namesto obrambe rožnate majice debitira na Touru. Ekvadorec Carapaz je do obeh vrhunskih izidov na Dirki po Italiji prišel, potem ko je v začetku izgubljal sekunde in celo minute. Zunanji pritisk pri Ineos Grenadiers se vseeno stopnjuje, saj branilec lanske zmage Egan Bernal kljub 7. mestu ni navdušil opazovalcev.
Tudi lani Bernal prva dva tedna ni prednjačil
"Na koncu je šlo res hitro na zelo kratkem vzponu, ki je takšen bolj poskočen. Bil je dober vzpon, da se vidi, v kakšnem stanju so kandidati za skupno razvrstitev. Sam sem vesel, da sem prišel skupaj z njimi. Cilj je bil, da ne izgubim časa, tako da sem zadovoljen, da nisem izgubil proti Rogliču," je Egan Bernal priznal, da je Jumbo Visma na koncu navil izreden tempo, ki mu je bilo težko slediti, zato z izjemo Martina ni prišlo do napada, kakšnega bolj izpostavljenega pretendenta za rumeno majico.
"Najboljši scenarij je, da pridemo v tretji teden v najboljšem mogočem položaju in poskušamo nadomestiti zamujena na dolgih vzponih zadnjega tedna. Za tretji teden skušamo biti čim bolj sveži, šteje vseh 21 etap," Bernal namerava skopirati lanski zmagoviti recept. V Pirenejih takrat mladi Kolumbijec ni mogel slediti Thibautu Pinotu (po padcu in s potolčeno ekipo ostaja del vodilne šestnajsterice), nato pa napadel v 19. etapi in se odpeljal do končne zmage, pri čemer mu je šla na roko tudi prekinitev etape proti Tignesu zaradi toče in plazu.
Dolgega prvega tedna še ni konec
A do tretjega tedna in vrha letošnjega Toura na povsem novem prelazu Loze v 17. etapi, pri čemer sta močno razgibani tudi 16. in 18. etapa, za konec pa pride že zdaj razvpiti gorski kronometer v 20. etapi na La Planche des Belles Filles, je še dolga pot.
V četrtek na observatorij na gori Aigoual
Samo do prvega dneva premora, ki bo v ponedeljek, so na vrsti še tri razgibane gorske etape. V četrtek se v 6. etapi karavana seli v Centralni masiv, kjer se bo dan po 191 km končal na gori Aigoual (1560 m) in tamkajšnjem observatoriju. A odločal ne bo toliko zaključni 8-kilometrski vzpon s povprečnim 4-odstotnim naklonom, ki je zato tudi nekategoriziran, temveč prehod iz nižine v gorovje.
Dvema klancema 3. kategorije namreč piko na i postavi na novo odkriti prelaz Lusette (11,7 s 7,3 odstotka), pri čemer gre za neenakomerni vzpon – v dolžini 3 km presega povprečno 10-odstotni naklon, na vrhu pa se bodo delile še bonifikacijske sekunde.
Za konec tedna pirenejski dvojček
Sobota in nedelja prinašata tradicionalne Pireneje, kjer sicer ne bo ciljev na vrhu vzponov niti mitskega Tourmaleta, na katerega letos pleza Vuelta. V 8. etapi se gre prek vzpona ekstra kategorije Port de Bales (11,7 km s 7,7 odstotka), ki mu takoj sledi tradicionalni prelaz Peyresourde (9,7 km s 7,8 odstotka) z odbitnimi sekundami na vrhu in nato samo še 11-kilometrski spust do ciljne vasice Ludenvielle. Slednja je z vsega 288 stalnimi prebivalci z naskokom najmanjši kraj-gostitelj letošnje francoske pentlje.
V Larunsu nazadnje slavil Roglič
Piko na i dolgemu tednu z dvema vikendoma postavlja nedeljska 9. etapa, ki ob koncu ne prinaša ekstremnih vzponov, zato pa bonifikacijsko nagrado na zadnjem strmem prelazu Marie Blanque (7,7 z 8,6 odstotka). Sledi še 18 km do cilja v Larunsu, kjer je ob zadnjem obisku Toura v mestu leta 2018 slavil kdo drug kot Primož Roglič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje