Jasper Philipsen je še tretjič letos dobil etapo na Touru. Foto: Reuters

Dirka po Franciji 2024 utira nove poti, saj se velika rumena pentlja prvič ne bo končala v Parizu. Posledica zaključka v Nici in njeni alpski okolici pa je tudi, da ni tradicionalne parade šampionov in velikega finala po okusu sprinterjev.

Najhitrejši kolesarji so morali vpreči vse moči svojih ekip, da so poskrbeli za zadnji veliki sprint v Nimesu. Okcitansko mesto, zaznamovano s spomeniki antičnega Rima, je že 20. gostilo cilj etape Dirke po Franciji.

Etapa je potekala razmeroma mirno. Na vrhu manjšega prelaza Les Matelletes je bil na trasi umeščen leteči cilj, ki ga je dobil Francoz Bryan Coquard za 20 točk, drugi (17 točk) je bil Belgijec Jasper Philipsen, tretji Francoz Anthony Turgis (15). Sledil mu je Eritrejec in nosilec zelene majice Biniam Girmay, ki je pobral 13 točk, s petim mestom jih je 11 osvojil Belgijec Arnaud De Lie.

Prerez 16. etape letošnje Dirke po Franciji: obmorsko mestece Gruisson je prvič gostilo start etape, medtem ko je bil znameniti Nîmes dvajsetič gostitelj največje kolesarske dirke na svetu. Foto: ASO/GeoAtlas

Kmalu zatem smo dobili tudi prvi beg dneva, uprizoril ga je Thomas Gachignard (TotalEnergies), ki je pritisnil na pedale in si hitro nabral 20 sekund prednosti pred glavnino. Ta je v naslednjih kilometrih počasi, a vztrajno rasla, ob prečkanju vrha edinega kategoriziranega prelaza (Cote de Fambetou) je znašala že več kot dve minuti.

Zadnjih 30 km je bilo povsem ravninskih. Sprva je tempo na čelu glavnine (za Philipsena) navijal Mathieu van der Poel, nato so nalogo prevzeli številni drugi in prednost ubežnika je začela hitro kopneti. 26 km pred ciljem ga je glavnina pogoltnila.

V zadnjih kilometrih so se začeli boji sprinterjev oziroma sprinterskih vlakov za najboljše položaje pred ciljnim sprintom. Najbolje so se odrezali v moštvu Alpecin Deuceninck. Van der Poel je v ciljni sprint izstrelil moštvenega kolega Philipsena, ki je začel na vso moč na pedale pritiskati 250 m pred ciljem. Nihče mu ni bil kos, Belgijec je brez težav še tretjič osvojil etapo na letošnji francoski pentlji.

Biniam Girmay je po padcu v zaključku etape takole s pomočjo moštvenih kolegov prečkal ciljno črto v Nimesu. Pred začetkom etape je imel v točkovanju za zeleno majico 86 točk naskoka pred Philipsenom, zdaj je ta prednost skopnela na vsega 32 točk. Foto: Reuters
Takole je Girmay prečkal ciljno črto v Nimesu.

Med glavnimi favoriti je bil tudi Girmay. Eritrejec je letos trikrat dobil etapo, obetal se mu je super boj za četrto etapno zmago, a je približno 1,5 km pred ciljem padel v krožišču. S pomočjo moštvenih kolegov je vstal, se usedel na kolo in počasi odkolesaril proti cilju.

"Zelo sem vesel, to je bil velik podvig našega moštva, lepo je zmagati skupaj," je takoj po etapi povedal Philipsen in poudaril, da padca Girmaya ni videl. "Nisem videl ničesar. Z moštvenimi kolegi smo bili skupaj, poskušali smo si priboriti najboljši položaj v glavnini in se osredotočiti na sprint," je dejal in priznal, da je bil optimističen pred današnjo etapo.

"Dobro sem se počutil, dan počitka sem dobro izkoristil. Danes sem bil samozavesten. Vsaka etapna zmaga je zelo težka, sploh na tej ravni. Lahko smo ponosni," je sklenil.

Tadej Pogačar je ciljno črto prečkal na 37. mestu. Luka Mezgec je bil 42., Jan Tratnik 126., Matej Mohorič pa mesto za njim. Vsi so na cilj prispeli v času zmagovalca. V skupnem seštevku na vrhu torej ni bilo sprememb. Še vedno vodi Pogačar, ki ima pred drugouvrščenim Jonasom Vingegaardom 3:09 prednosti, tretjeuvrščeni Remco Evenepoel zaostaja 5:19.

Alpe vabijo na zaključek Toura 2024
Preostanek tretjega tedna na letošnji Dirki po Franciji bo razgiban (17. in 18. etapa), nato prihajata dve težki, a krajši etapi v Alpah, piko na i pa bo v nedeljo postavil kronometer Monako–Nica.