Ob rahlem zavoju desno tik pred ciljem je Jasper Philipsen s svojo linijo zaprl pot Woutu van Aertu, ki se je vdal in ni sprožil zaključnega sprinta. Zaradi domnevnega nepravilnega oviranja je sledil dolg pregled, po katerem je žirija potrdila, da je zmagal Philipsen. "Malo sem podvomil. Na koncu so naredili vse prav vznemirljivo. Napeto, a to je Dirka po Franciji, kjer ni daril. Vsi gredo na polno," je pokomentiral videopregled in zagovor pred komisarji zaradi zapiranja van Aerta.
Ekipa Alpecin Deceuninck je v idealen položaj pripeljala prvega favorita dneva, zadnji je izvrstno delo opravil Mathieu van der Poel in Philipsen je imel prosto pot do svoje tretje etapne zmage na Dirki po Franciji.
"Prezadovoljen sem z delom ekipe. Odlično je lead-out začel Jonas Rickaert, nato je prevzel Mathieu van der Poel, nato pa sem sam prevzel do ciljne črte. MvdP je izreden, če lahko najde prosto pot, hitrost ima, nato pa je na meni, da najdem najkrajšo pot do cilja," je pot do zmage opisal Philipsen.
Lani je dobil zadnji sprint na Elizejskih poljanah, letos pa prvega od potencialno kar sedmih v Bayonnu na jugovzhodu Francije, kamor se je zapeljala velika pentlja iz Baskije.
Nemec drugi, Avstralec tretji
V zadnjih metrih 25-letnega Belgijca nista mogla prehiteti ne drugi Phil Bauhaus (Bahrain Victorious) in ne tretji Caleb Ewan (Lotto Dstny). Do četrtega mesta se je zrinil drugi favorit dneva Fabio Jakobsen (Soudal QuickStep), medtem ko je van Aert končal na petem mestu in pri tem krilil z rokami, ker ga je zmagovalec etape zaprl. Mark Cavendish (Astana) je bil šesti in potrdil, da resno ogroža zgodovinski rekord Eddyja Merckxa po številu etapnih zmag na dirki vseh dirk.
Pogačar globoko v osrčju glavnine
Skupni vrstni red pri vrhu ostaja nespremenjen: rumena majica vodilnega ostaja v lasti Adama Yatesa in ekipe UAE Emirates, katere kapetan Tadej Pogačar je drugi. Po dveh napornih dneh v Baskiji so emirati hranili moči in se niso kazali v ospredju.
V nasprotju z lanskimi sprinterskimi etapami se tudi Pogačar ni prerival v ospredje in je bil 58., medtem ko je bil za primerjavo Jonas Vingegaard pred njim na 43. mestu. Gre za najslabšo Pogačarjevo uvrstitev po 89. mestu na lanski VN Bretanje konec avgusta.
Med samo etapo je bil Pogačar opažen zaradi dveh menjav kolesa v kratkem času in ob čakanju na odločitev žirije, ko si je kot dober prijatelj Philipsena ogledoval zaplet v sprintu.
Tretja etapa je bila dolga 193,5 km, od Amorebiete do Bayonna, s čimer se je Dirka po Franciji poslovila od Baskije, ki je gostila uvodne tri etape. Vseeno ni šlo za tipično ravninsko etapo, saj se je nabralo več kot 2600 višinskih metrov.
Američan utrdil lastništvo pikčaste majice
Vsi štirje kategorizirani vzponi so bili v prvi polovici 3. etape, takoj po kilometru nič sta v beg krenila Laurent Pichon (Arkea Samsic) in nosilec pikčaste majice Neilson Powless (EF EasyPost). Američan je pobral vse razpoložljive točke in se utrdil v vodstvu seštevka za gorske cilje. Najvišja prednost ubežne dvojice je bila le tri minute, tako beg dneva kot glavnina pa so vozili v ponedeljkovem tempu, tudi več kot pol ure za najpočasnejšo predvideno časovnico.
Pred Pireneji na vrsti še en sprint
Pot ob Biskajskem zalivu je kolesarje znova vodila skozi San Sebastian, kjer je Powless odvil in prepustil Pichonu naziv najbolj bojevitega kolesarja dneva. Od prečkanja špansko-francosko meje v Irunu je bilo do cilja še 53 kilometrov, kjer so svoje delo opravili sprinterski vlakci. Ti bodo imeli popravni izpit že v torek v 4. etapi Dax–Nogaro, 182 km, kjer se bo sprintalo na tamkjašnjem dirkališču. Zatem sledita že prvi gorski etapi v Pirenejih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje