V skupnem seštevku imajo vodilni štirje kolesarji (Carapaz, Pogačar, Evenepoel in Vingegaard) še vedno isti čas, Ekvadorec Richard Carapaz pa je danes rumeno majico prevzel zaradi najboljšega povprečja etapnih uvrstitev. Foto: Reuters
Richard Carapaz, leta 2019 zmagovalec Dirke po Italiji, je prvič v karieri oblekel rumeno majico vodilnega na Dirki po Franciji. Pričakoval je, da bo Pogačar čislano majico predal Remcu Evenepoelu, ki pa zaradi padca ni prišel v cilj v vodilni skupini. Foto: Reuters

Drugi je ciljno črto (po 231 km dolgi ravninski etapi) v Torinu prečkal Kolumbijec Fernando Gaviria, tretji pa belgijski državni prvak Arnaud De Lie. Dylan Groenewegen, ki mu v finišu ni mogel pomagati Luka Mezgec (ostal je ujet v padcu), je bil le peti. Od Slovencev je bil tako najboljši Matej Mohorič, 19. Med vodilnimi je bil tudi Richard Carapaz (14. mesto), ki je novi nosilec rumene majice. Tadej Pogačar (38. mesto) mu jo je predal z nasmeškom na ustih, saj se je s tem vsaj za en dan znebil vseh obveznosti, ki jih ima vodilni na dirki.

Girmay zmago posvetil vsem Afričanom
"Odkar kolesarim, sem sanjal o Touru. Ne morem verjeti, da mi je etapna zmaga uspela na svojem drugem startu. Zahvalil bi se družini, ženi, Eritrejcem, Afričanom. Ponosni smo lahko, da smo del največjih dirk, to je naš trenutek. Zmago posvečam vsem Afričanom," je povedal presrečni Girmay, ki je imel letos precej smole s padci. Pogačar je, obdan s pomočniki iz UAE-ja, cilj prečkal z nekaj metri zaostanka, a seveda še vedno v času zmagovalca. V skupnem seštevku je Pogačar zdaj drugi z istim časom kot Carapaz (prvič je oblekel rumeno majico), ki pa ima boljše povprečje etapnih uvrstitev. Primož Roglič je bil danes v času zmagovalca 89.

Zadnji trije kilometri 3. etape - padec in ciljni sprint
Biniyam Girmay je bil presrečen, da je lahko Afriki priboril etapno zmago. Foto: Reuters

Grellier bežal 37 kilometrov
"Dobro smo se držali, je pa v zadnjem kilometru Phil ostal nekoliko zaprt. Težko je biti pameten, na teh širokih avenijah je ena sama odločitev lahko napačna. Dokazali smo, da držimo skupaj, na naslednjem sprintu bomo spet poskušali dobiti etapo," je za Val 202 povedal Mohorič, potem ko je Phil Bauhaus osvojil šesto mesto. Neverjetno dolgo danes ni bilo nobenega poskusa bega, tako da je bila etapa kar nekam zaspana, nato pa je 67 km pred ciljem "skočil" Francoz Fabien Grellier (TotalEnergies), ki je malce popestril dan, čeprav je bilo jasno, da nima možnosti za uspeh. Priboril si je skoraj minuto prednosti, 30 km pred ciljem pa ga je glavnina brez težav ujela.

Tadej Pogačar je na Dirki po Franciji že 20. dan nosil rumeno majico. Zadnji, ki je v isti sezoni oblekel rožnato (na Giru) in rumeno (na Touru) majico, je bil leta 2010 Cadel Evans. Foto: Reuters

Slab dan ekipe Alpecin Deceuninck
Mathieu van der Poel je imel šest km pred ciljem težave s kolesom in je preveč zaostal, da bi še lahko ujel priključek, s čimer je Belgijec Jasper Philipsen izgubil pomembnega pomočnika. Da je bila smola še večja, je favorizirani Philipsen malo pozneje padel. V tem padcu se je "izgubil" tudi Mark Cavendish. Ker je bil padec znotraj petih kilometrov od cilja (novo pravilo!) so tudi tisti, ki so izgubili stik z vodilnimi, dobili čas zmagovalca.

V torek gre zares – vzpon na Galibier
Razburljiveje bo v boju za skupno zmago spet v torek, ko je na sporedu prva gorska etapa. Ob koncu bodo morali kolesarji tudi čez 2642 metrov visoki prelaz Galibier. Nenavadno zgodaj bo treba čez prelaz takšnega slovesa in prav lahko se zgodi, da se bo kdo že poslovil od misli na visoko skupno uvrstitev. Z vrha sledi 19-kilometrski spust do cilja. Prenos bo po 15. uri na TV SLO 2, dirko podrobno spremlja tudi Val 202.

Pogačar pred znamenitim vzponom na Galibier predal rumeno majico Carapazu
Profil tretje etape – na trasi so bile trije vzponi četrte kategorije. Foto: Organizator