Ob odsotnosti zmagovalca zadnjih dveh bojev za zeleno se napoveduje bolj odprta slovenska pentlja, kjer bo tudi več prostora za pobege in poskuse kolesarjev iz drugega ali tretjega domačega kolesarskega razreda.
Pred legendarno športno dvorano Golovec, kjer se bo v sredo ob 11.05 tudi začela letošnja Dirka po Sloveniji, je v torek popoldne v pravcatem poletnem soncu potekala novinarska konferenca, kjer so kolesarske vrste zastopali Diego Ulissi, Matej Mohorič in Luka Mezgec.
Ulissi pri emiratih izpostavil Novaka
"Da, res sem zmagal dvakrat, a od prve zmage 2011 je res minulo že veliko časa. Leta tečejo, težko je ponoviti kaj takega, a pri 34 letih se dobro počutim," je dejal Diego Ulissi, ki se zaveda, da bo težko ponovil predstavi iz let 2011 in 2019. Italijan je kot edini tujec dvakrat slavil na najpomembnejši kolesarski dirki v Sloveniji in bi lahko postal celo prvi s tremi skupnimi zmagami.
"Tukaj smo brez Tadeja, čeprav je najpomembnejši v ekipi. Vseeno imamo zelo močno ekipo, tukaj je Domen Novak, ki želi biti dober in med najmočnejšimi," je sam Ulissi potrdil, da je mesto prvega kapetana rezervirano za Domna Novaka, za katerega je boj za zeleno tekmovalni cilj sezone in hkrati možnost, da pride do mesta v Pogačarjevi podporni ekipi na julijski Dirki po Franciji.
Ali lahko veteran ekipe UAE Emirates vseeno preseneti in se znova zavihti na najvišjo stopničko v Novem mestu? "Poskusil bom dobro odpeljati. Upam, da sem si opomogel po Giru, a bom videl, kako se bodo noge obračale iz dneva v dan," je odvrnil Ulissi, ki je pozneje priznal, da je morebiti dvakratni vzpon na Kolovrat vseeno preveč zanj, saj slovi kot kolesar za poskočnejše in krajše vzpone in zaključke.
Mezgec stavi na italijanskega prvaka
"Kolovrat ... Pred 4. etapo ne bo nič odločeno skupno," sta se strinjala tako Mezgec kot Mohorič, da se bodo vsi kandidati za skupno zmago osredotočili na sobotno najtežjo 4. etapo Ljubljana–Kobarid.
"Filippo Zana bo zelo močan. Videli smo, kako je dobro pripravljen, dobil je gorsko etapo v zadnjem tednu, vedno je bil v ospredju na etapah, ki so bile najtežje. Tako ne bom prost niti na 4. etapi, ko sem upal na lažji dan," je Luka Mezgec potrdil, da ekipa Jayco AlUla prihaja s prvakom Italije po skupno zmago.
A avstralska ekipa svetovne serije pričakuje, da bo prav vsak dan vpletena v boje za etapne uspehe. Pri tem bi lahko imel svoje možnosti tudi prekaljeni Gorenjec in staroselec v ekipi, ki je v Celju enkrat že slavil.
Sam vidi priložnost zase v Novem mestu
"Etapna zmaga v Celju ... katerega leta? 2019. Še vedno lepi spomini. Tudi lani na Celjski grad je bilo lepo, čeprav sva se z Matejem udarila le za četrto mesto," se je svojega uspeha v 2. etapi pred štirimi leti na Savinjskem spominjal 34-letni veteran, ki ni več toliko sprinter kot vlakovodja sprinterskega vlakca za Dylana Groenewegna.
"Upam, da me bo še nekaj časa potreboval, mu ne smem izdati še vseh skrivnosti. Dylan je dobro pripravljen, da osvoji vsaj eno etapo. Vemo, da je v Rogaški Slatini zmagal že dvakrat, tako da imamo kar velike načrte za prvo etapo," se Mezgec zaveda, da bo že prvi dan imel ogromno dela, saj je le uvodna etapa čista sprinterska, medtem ko imajo druge vselej en zahtevnejši vzpon v samem zaključku.
"Bomo videli, kako bo šlo Groenewegnu na teh vzponih pred cilji drugih etap. Če mu ne bo šlo, bo tudi zame priložnost še za kakšno etapno zmago," razmišlja Mezgec, ki zase vidi najlepšo priložnost v zadnji, 5., etapi, ko se bo pred ciljem v Novem mestu znova šlo na Trško goro. "Brez Tadeja bo šlo vsaj kakšnih 10 sekund počasneje, tako da je upanje. Sam vem, da petminutne vpone zmorem na vso moč."
Bahrain po etape, za skupno zmago pa še ne vedo
Na nov privlačen zaključek nedeljske etape je lani meril tudi Matej Mohorič, a je na koncu na kockah Mestnega trga moral priznati premoč Pogačarju.
"Sem se sprijaznil, da mi na Dirki po Sloveniji ne uspe zmagati na etapi. Pa tudi na celotni dirki ne," je nekoliko zadržano začel Mohorič in hitro izpostavil svoj glavni namen. "Pripravljam se za Dirko po Franciji in izkoriščam domačo dirko za zadnjo pripravo, da po skoraj dveh mesecih priprav spet tekmujem."
Od Bahrain Victoriousa se prav tako pričakuje, da je vsak dan v igri za etapno zmago in hkrati pripelje svojega kolesarja vsaj na končne zmagovalne stopničke. "Prihajamo z močno sprintersko ekipo. Phil Bauhaus je adut za sprinte," je Moho izpostavil Nemca kot glavnega tekmeca Groenewegnu. "Za skupno pa še ne vemo ..." je bil odkrit vodja bahrajncev.
Dvojni vzpon na Kolovrat s tolminske strani daje 4. etapi pravi gorski značaj, kjer gre kljub enakomernemu vzponu predvsem za dva daljša napora. "Ne vidim se čisto v ospredju. Ni to vzpon, pisan zame. A bom šel v soboto na vso moč, navsezadnje treniram za Tour," je pripovedoval Mohorič, ki je tudi potrdil, da same priprave niso minile brez nevšečnosti, saj je imel malce natrgano mišico.
Na papirju bi moral biti Wout Poels glavni adut Bahrain Victoriousa, a tudi izkušeni Nizozemec se je med pripravami ukvarjal z zdravstvenimi težavami, zaradi česar mora po Sloveniji potrditi pripravljenost in mesto za Dirko po Franciji.
138 kolesarjev iz 20 ekip in 27 držav
S tem se vsaj boj za stopničke etapne dirke ProSeries ponuja tudi "pro" in celinskim ekipam, ki hkrati upajo na uspešne napade v 2. in 3. etapi. Na uradni startni listi je 138 kolesarjev iz 20 ekip, saj dve (Bahrain Victorious in KK Kranj) nista zapolnila vseh sedmih razpoložljivih mest. Kolesarji prihajajo iz kar 27 različnih držav, največ ravnotako 27 je Slovencev, sledi 25 Italijanov in 23 Špancev.
Dirka po Sloveniji ostaja zvesta glavnemu cilju, da ponuja mednarodni oder slovenskim ekipam in kolesarjem, da se lahko na domačih cestah pomerijo s tujo konkurenco in se dokažejo. Podobno velja tudi za prireditelje iz kolesarskega kluba Adrie Mobil iz Novega mesta.
Dirka rasla in se razvijala ter prestopila nacionalne okvire
"Počaščena sem, da lahko spregovorim ob 30-obletnici Dirke po Sloveniji. Nastala je na pobudo zanesenjakov iz Novega mesta, ki so želeli razvijati organizacijski del, da bi doma vzgojeni kolesarji dirkali na mednarodnih tekmah v Sloveniji. Preprost začetek in nihče ni takrat razmišljal o jubilejih ali kolesarjih, ki so jo zaznamovali. Dirka je rasla, se razvijala in razvijali so se tudi ljudje. Poleg timskega dela in sodelovanja so se razvili partnerski odnosi. Nekaj let je trajalo, da je prestopila nacionalne okvire in je postala zanimiva za mednarodne trge. Hvaležna sem Slovenski turistični organizaciji (STO), da je videla dirko kot priložnost, da predstavimo Slovenijo kot zeleno deželo športnih ljudi," je v nagovoru poudarila predsednica organizacijskega odbora Mojca Novak, ki se z letošnjo dirko poslavlja od koordiniranja izvedbe kot tudi predsedovanja novomeškemu klubu, saj jo je nasledil Marko Lekše.
Odprta trasa za različne kolesarje
V zadnjih sedmih letih je Dirka po Sloveniji postala izložbeno okno ne samo slovenskega kolesarstva, temveč predvsem turizma, kar tudi omogoča velik mednarodni doseg, s tem pa slovenski Tour ohranja vidno mesto v času tik pred državnimi prvenstvi in Dirko po Franciji. Vse omenjene zgodnje poletne kolesarske spektakle boste lahko v prihodnjih dneh in tednih spremljali na RTV Slovenija.
Kot je ocenil direktor dirke Bogdan Fink letošnja trasa ponuja priložnosti tako hribolazcem kot tudi sprinterjem. "Računamo, da bo dirka izredno zanimiva, različni profili kolesarjev bodo imeli možnost, da se izkažejo in glede na to, da zaradi poškodbe ni Tadeja Pogačarja, menim, da je dirka odprta za vse."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje