Do 13.10, ko se bo pod Ptujskim gradom začela premikati kolesarska karavana, imate MMC-jevi uporabniki čas za sestavo svoje ekipe v Navidezni dirki. Izberite do 10 kolesarjev, pred vsako etapo – v preostalih štirih dneh se začne kolesariti med 10. in 11. uro – pa lahko zamenjate dva kolesarja.
Tudi z vidika Navidezne dirke se tako pred začetkom 27. Dirke po Sloveniji sprehodimo skozi startno listo in kolesarje, ki bi lahko ogrozili v skupnem seštevku Pogačarja in emirate.
Dva sprinta, pobeg in dva cilja na klanec
Najprej trasa slovenskega kroga: prva in zadnja etapa sta predvideni sprinterski, druga in četrta sta razgibani hribovski s ciljnima vzponoma, medtem ko je tretja etapa pisana na kožo ubežnikom.
Taktični nasvet za sestavo deseterice: sprinterja za začetek, ki se ju nato menja z dvema "klančarjema" – vodjema ekip, jedro pa predstavljajo predvideni favoriti. Kdor pa bo zadel petkove ubežnike v Posavju, se bo vpletel v boj za skupno zmago – v Navidezni dirki seveda.
Koliko emiratov bo med deset?
Prvi favoriti so emirati, ki branijo tako zeleno kot ekipno ter belo majico. To je trikrat zapored kot najboljši mladi kolesar osvojil Tadej Pogačar, ki je edini zmagovalec Grand Toura na letošnji slovenski pentlji, in to aktualni prvak Dirke po Franciji.
O moči ekipe UAE Emirates pove ogromno, da ima sedmerica kolesarjev skupaj 26 etapnih zmag na velikih treh tritedenskih dirkah, vsa preostala konkurenca pa 14. Tukaj sta Pogačarjeva pomočnika branilec zelene majice iz 2019 Diego Ulissi in zmagovalec Po Sloveniji 2017 Rafal Majka.
Jan Polanc je bil pred dvema letoma skupno osmi, leta 2013 pa kar drugi. Po Sloveniji prvič vozi specialist za klasike in nekoliko zahtevnejše sprinte Matteo Trentin. Za ekipno razvrstitev štejejo časi najboljših treh iz posamezne sedemčlanske zasedbe, in ker je kolesarstvo ekipni šport, so trije emirati dovolj.
Težje vprašanje je, kdo so glavni izzivalci Pogačarja in druščine
Veterani z uspehom Po Sloveniji
Na startu je še en nekdanji zmagovalec – Jani Brajkovič. 37-letnik je brez kluba in bo vodja slovenske izbrane vrste (beri štirje Kranjčani, Goričan in dva veterana). Na verjetno zadnjem domačem Touru se želi Brajko posloviti v slogu in deseterica je realna (lani bil 6. na Madžarskem, 4. na DP-ju pod Krvavcem).
Še leto starejši je Italijan Giovani Visconti (Bardiani CSF Faizanè), že dvakrat drugi Po Sloveniji, tudi leta 2019, in tudi zmagovalec dveh etap. A pokoronski izidi so skromni. Gazprom RusVelo ima na startu Ilnurja Zakarina, zmagovalca etap na vseh treh Grand Tourih, ki pa med elito ni upravičil vseh visokih pričakovanj, tudi ker mu spusti ne ležijo. V Sloveniji je bil skupno že drugi, a letos višje od 8. mesta ni bil. Roman Kreuziger? Ne.
Bahrajnčani po etape z Bauhausom in Slovencema
Med deveterico kolesarjev, ki so Po Sloveniji že bili med najboljšimi štirimi, je tudi Matej Mohorič, ki je leta 2018 v boju za tretje mesto še ugnal takrat komaj 18-letnega Pogačarja. A ciljni vzponi niso njegova specialiteta, res pa je bil lani tretji na DP-ju za obema šampionoma in pred Brajkovičem. Bahrain Victorious bo kot močno slovensko obarvana ekipa svetovne serije skušal pustiti svoj pečat, navsezadnje gre tudi za prestižni dvoboj z zalivskimi tekmeci.
Tukaj je seveda Jan Tratnik, ki bo užival na domačih cestah, po uspešnih vožnjah po klancih Gira pa je vprašanje, ali lahko ponovi Zoncolan tudi na Sveti gori.
Sprinterji: Bauhaus, Trentin, Stennard ...
Bahrajnčani najbrž ne bodo v boju za skupno zmago, zato pa so v igri za vse etapne. Prvi sprinter – torej prvi favorit 1. etape Ptuj–Rogaška Slatina – je Phil Bauhaus. 36-letni Nemec je letos priboril že tri etapne zmage in bil najsprinter Dirke po Madžarski.
Luke Mezgeca ni, zato pa ima BikeExchange falango sprinterjev, a vprašanje, kdo bo posamezen dan vodja – največji potencial ima 22-letni Rob Stennard, ki lovi svojo prvo profesionalno zmago.
Jerman sprinterski adut Andronija
Prva Bauhausova tekmeca na papirju zunaj štirih ekip svetovne serije sta Poljak Stanisław Aniolkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB) in Španec Jon Aberasturi (Caja Rural Seguros RGA).
Slovenski sprinterji? Pri Novomeščanih je to David Per, pri Ljubljančanih Tilen Finkšt, a največ se pričakuje od Žige Jermana (Androni Giacottoli Sidermac), ki je v tej sezoni edini Slovenec v drugi kolesarski ligi.
Že druga etapa v četrtek (Žalec–Celje) z vzponom na Celjsko kočo in sklepno strmino na stari celjski grad je dan za oblikovanje skupne razvrstitve. BikeExchange stavi na prekaljenega Estonca Tanela Kangerta, ki pa že nekaj časa ni vozil na skupno uvrstitev. Pri Astani naj bi bil adut Španec Javier Romo (8. letos na Madžarskem), čeprav je prvopostavljen na startni listi že etapni zmagovalec v Sloveniji Fabio Felline.
Vikingi prihajajo
Zanimivi so novinci na Dirki po Sloveniji – norveška ekipa Uno-X Pro Cycling Team, ki gradijo in se razvijajo ter dosegajo dobre izide v zadnjih dveh sezonah in so na UCI-lestvici tik za ekipami svetovne serije. Prvi adut je Markus Hoelgaard, 26-letnik, ki je letos nase opozoril na kockastih klasikah: 8. na E3, 14. na Kuurne–Bruselj–Kuurne in 19. na Amstel Gold Race. Iz druge lige – Pro Toura – so prišle kar tri španske ekipe, ki jih videvamo na La Vuelti.
Lastra – izstopajoči Španec
Med njimi ima Caja Rural resnega pretendenta za zmagovalni oder – Jonathan Lastra sicer še vedno nima profesionalne zmage, a 28-letnik je bil letos četrti skupno na Algarvi in šesti na Dirki po Andaluziji. Že zaradi vpadljivih oranžnih dresov in zgodovine bodo izstopali Baski iz Euskatel Euskadija, ki pa so precej nepopisan list, Keno Pharm pa ima bolj sprintersko naravnano zasedbo.
Hočevar potrjuje dosežek iz Češke
Iz tretje kolesarske lige prihaja osem ekip, tudi obe slovenski Adria Mobil in Ljubljana Gusto Santic. Rogovci? Ljubljančani so šli v bolj drastično pomladitev, kar štirje od sedmih kolesarjev so mlajši kot 20 let! Reprezentanca Slovenije nista samo Brajkovič in Koren, Nik Čemažar redko zapravi priložnost za pojavljanje na televiziji, na sprintih pa naj bi pomembno vlogo igral Jaka Primožič.
Novomeščani so tudi organizatorji Dirke po Sloveniji, tako je ukrojena po okusu sicer letos izjemno pomlajene zasedbe. A pretekli konec tedna je v reprezentančnem dresu do 23 let na Dirki miru svoj potencial dokazal Kristjan Hočevar. 22-letnik bo Adriin adut za skupno razvrstitev in je kandidat, da še dodatno opozori nase močnejše ekipe iz zgornjih dveh kolesarskih razredov. Še kdo iz tretje lige? Britanci kažejo na Maxa Stedmana (Canyon dhb SunGod), lanskega zmagovalca Dirke po Anatoliji.
Kaljenje mladcev in priprava na Tour
In prav to je namen Dirke po Sloveniji – kaljenje mladih in preizkus njihovih moči v konkurenci tudi elitnih ekip svetovne serije, te pa se v Sloveniji pripravljajo na vrhunec sezone, Dirko po Franciji.
A vseeno – če na koncu ne zmaga eden izmed adutov UAE Emirates, bo to presenečenje.
Podobno to velja za Navidezno dirko – kaljenje novih športnih direktorjev in priprava na Dirko po Franciji. Ob odsotnosti "nogavic" in "rokavic" pa je boj za končno zmago odprt ...
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje