Marco Spissu in Achille Polonara sta blestela v drugem polčasu. Italija se bo v četrtfinalu pomerila s Francijo, ki je v soboto po podaljšku ugnala Turčijo. Foto: EPA
MVP rednega dela Lige NBA v zadnjih dveh sezonah Nikola Jokić že po osmini finala zapušča Berlin. Foto: EPA

V prvem polčasu ni prav nič kazalo na veliko presenečenje. Marko Jagodić Kuridža je sredi druge četrtine s trojko poskrbel za najvišjo prednost Srbije (38:24). Italijani so se zbrali. Nicolo Melli in Simone Fontecchio sta s trojkama znižala in ob odmoru je prednost Srbov skopnela na šest točk (51:45).

V tretji četrtini je Marco Spissu poskrbel za vodstvo Italije (63:66), po 30 minutah pa se je obetala napeta zadnja četrtina (68:66). Italija si je z delnim izidom 13:2 priigrala najvišji naskok na srečanju sredi zadnje četrtine (70:82), Achille Polonara je nanizal osem točk, dvakrat je zadel za tri točke. Srbi so vse akcije skušali izpeljati prek Jokića, ki je štiri minute pred koncem zadel trojko skoraj s sredine igrišča in izsilil še dodaten prosti met. V končnici je Melli zadel štiri proste mete, tudi soigralci so imeli mirno roko in Srbi so bili v izgubljenem položaju.

Jokić ni imel nobenega razigranega soigralca

Spissu je dosegel 22 točk, zadel je šest trojk iz devetih poskusov, Melli je dodal 21 točk, Fontecchio pa 19. Italijani so zadeli 16 metov izza črte iz 38 poskusov.

Srbi niso imeli razigranih posameznikov razen Jokića. Zvezdnik Denverja je prispeval 32 točk in 13 skokov, zadel je 14 od 15 prostih metov. MVP final foura Evrolige Vasilije Micić je zadel le eno trojko iz osmih poskusov, dosegel je 16 točk. Nikola Kalinić jih je dodal 12.

Italija se bo v četrtfinalu pomerila s Francijo, ki je v soboto po podaljšku ugnala Turčijo.

Šov Markkanena, Hrvati brez odgovora

Košarkarji Finske so izločili Hrvaško prav tako s 94:86. Blestel je Lauri Markkanen s 43 točkami in devetimi skoki. Finci bodo v četrtfinalu izzvali Špance.

Lauri Markkanen je bil razred zase na parketu. Foto: EPA

Štiri minute in pol pred koncem je bil izid še izenačen (77:77). Finci so si odločilno prednost zagotovili z delnim izidom 10:0. Shawn Huff in Sasu Salin sta zadela izza črte, dve minuti in pol pred zadnjim piskom sirene pa je Markkanen s polaganjem povišal na 87:77. Izjemni košarkar Utaha, ki je blestel predvsem v dresu Bikov iz Chicaga, je nato s trojko 28 sekund pred koncem postavil piko na i sanjski predstavi. Zelo učinkovit je bil predvsem pri metu za dve točki (17/23)

"Res nam veliko pomeni preboj med osem najboljših. Mislim, da se lahko uvrstimo tudi v polfinale. Ponosen sem na soigralce in celoten strokovni štab. Uživali smo na parketu in nismo želeli oditi domov. Želimo ostati v Berlinu še celoten prihodnji teden in se vmešati v boj za medalje," je poudaril finski selektor Lassi Touvi.

Veliko veselje Fincev po koncu tekme v Berlinu. Foto: EPA

Mulaomerović: Verjetno po tem prvenstvu ne bom več selektor

"Težko je dobiti tekmo, ko ti glavni zvezdnik tekmecev zabije 43 točk. Markkanen je bil vroč, mi pa nismo bili zbrani. Zubac je bil zadolžen, da ga pokriva, a je bil poškodovan. Menjali smo igralce na Markkanenu, a preprosto je vse zadel, potem pa je še našel proste soigralce. Finci so zadeli nekaj lahkih trojk. Nekaj sodniških odločitev v končnici je bilo zelo čudnih, a zdaj ne bi iskal izgovorov. Verjetno po tem prvenstvu ne bom več selektor, a poskušali smo vse. Psihološko so bili Finci bolje pripravljeni, bolje so uigrani. Ta ekipa je skupaj že leta in to se pozna. Razočaranje v garderobi je ogromno," je bil potrt selektor Hrvaške Damir Mulaomerović.

Zanimivo, da so se kar tri tekme osmine finala končale z izidom 94:86. Tudi Poljska je s tem izidom ugnala Ukrajino in se bo v sredo srečala s Slovenijo.

Grki v zadnji četrtini strli žilave Čehe
Na zadnji tekmi osmine finala je Grčija premagala Češko s 94:88 in se bo v torek ob 20.30 pomerila z Nemčijo. Znova je bil najboljši na parketu Giannis Antetokounmpo (Janis Andetokumbo), ki je dosegel 27 točk in pobral še deset skokov. Za Čehe je 21 točk dosegel Jan Vesely.

Po treh četrtinah so Čehi vodili s 67:63, ključen je bil delni izid 9:0 na začetku zadnje četrtine.