Varovanci Aleksandra Đorđevića so naredili pomemben korak k četrtfinalu, v drugi del tekmovanja bodo prenesli poln izkupiček točk (6), kar jim bo še kako prav prišlo v bojih proti Španiji in Portoriku ter uvrstitvi med najboljših osem ekip na SP-ju.

Bogdan Bogdanović je dosegel 31 točk (4/10 za 2, 6/11 za 3), dodal pa je še štiri skoke, pet podaj, ukradel pa je tudi pet žog. Foto: Reuters

Orli so veljali za favorite proti azzurrom in so to pokazali na parketu. Pri Srbih je blestel košarkar Sacramento Kingsov Bogdan Bogdanović, ki je dosegel 31 točk, drugi NBA-jevec v srbski izbrani vrsti, košarkar Denver Nuggetsov Nikola Jokić, pa jih je dodal 14. Pri Italijanih je 26 točk dosegel košarkar ekipe Oklahoma City Thunder Danilo Galinari, košarkar San Antonio Spursov Marco Bellinelli pa 15.

Prva četrtina je bila izenačena, Srbi pa so ta del igre sklenili s +5 (23:28). V drugi četrtini se je razpoloženemu Bogdanoviću pridružil še Jokić in Srbi so povedli z dvomestno prednostjo (34:44). Ob polčasu so Srbi vodili za osem točk (42:50).

Po vrnitvi na parket so Italijani na krilih Galinara ujeli Srbe, po njegovi trojki so tako zaostajali le še za dve točki (53:55). To je bil alarm za Srbe, ki so zaigrali bolje v obrambi, do konca tretje četrtine (dobrih pet minut) nasprotnikom niso več dovolili koša iz igre, z delnim izidom 4:15 pa so v zadnjo četrtino vstopili z dvomestno prednostjo (57:70).

Dobro igro v obrambi in napadu so Srbi nadaljevali tudi v zadnji četrtini, največ so vodili za 23 točk (67:90), kar je zadostovalo za miren zaključek tekme.

Venezuela se veseli uvrstitve v drugi del SP-ja, po tem, ko so premagali neposrednega tekmeca za napredovanje, Kitajsko. Foto: Reuters

Kitajska izpadla!
V skupini A si je napredovanje že pred zadnjim krogom zagotovila Poljska, srečanje med Venezuelo in Kitajsko pa je odločilo drugega potnika med najboljših 16. Venezuela je vodila celotno srečanje in na koncu je slavila z 72:59, kar pomeni, da je izpadel gostitelj prvenstva.

V skupini B sta bila potnika med 16 najboljših ekip znana že po dveh krogih. Argentinci in Rusi so se danes udarili za prvo mesto v skupini, to je na koncu pripadlo Argentini, ki je zmagala z 69:61.

Browne s trojko popeljal Portoriko naprej
V skupini C je bilo že pred zadnjim krogom jasno, da se je med najboljših 16 z dvema zmagama prebila Španija, za drugo vstopnico pa sta se pomerila Portoriko in Tunizija.

V izenačenem dvoboju so bili na koncu boljši Portoričani, ki so slavili s 67:64. Tunizijci so zadnji koš dosegli štiri minute in pol pred koncem srečanja, še dobri dve minuti pred iztekom rednega dela pa je njihova prednost znašala pet točk. Gary Browne je podal Devon Collierju in Davidu Huertasu za izenačenje na 64:64, pet sekund pred koncem pa je zadel izza črte za veliko portoriško zmago. Na drugi strani je iz težkega položaja trojko iz obrata za izenačenje zgrešil Makram Ben Romdhane.

Marc Gasol je prispeval eno izmed dveh ključnih trojk za zmago Španije nad Iranom. Gasol je bil s 16 točkami tudi prvi strelec Špancev. Foto: Reuters

Španija v zadnji minuti do zmage
Španija je sicer težje od pričakovanega premagala Iran. Še minuto in pol pred koncem je bil izid izenačen (65:65). Po dveh zaporednih trojkah – po eno sta prispevala Sergio Llull in Marc Gasol – in košu Victorja Claverja izpod koša je Španija 20 sekund pred koncem lažje zadihala (73:65), to je bil tudi končni izid tekme.

V drugi del skupinskega dela napredujeta najboljši dve iz vsake skupine. Na novo bodo oblikovane štiri skupine s po štirimi reprezentancami, vse točke iz prvega dela pa se prenašajo naprej, tako da je vsak obračun pomemben za nadaljnje izhodišče.