Dennis Schröder in Anders Obst se s soigralci veselita zgodovinskega uspeha. Foto: EPA

Nemci, ki so na tem svetovnem prvenstvu dobili vse tekme, so imeli precej več razigranih posameznikov. Blestel je 27-letni igralec Bayerna Andreas Obst s 24 točkami. Franz Wagner je prispeval 22, Daniel Theis 21, glavni zvazdnik Dennis Schröder pa 17 točk in devet podaj. Pri Američanih je Anthony Edwards dosegel 23, Austin Reaves pa 21 točk.

Center Indiane Daniel Theis je nasul Američanom 21 točk. Foto: EPA

Nemci so do današnje tekme v dvorani Mall Of Asia najboljšo uvrstitev na svetovnih prvenstvih dosegli v Indianapolisu leta 2002, ko so po zmagi nad Novozelandci osvojili bronasto kolajno.

Američani popustili v tretji četrtini
Nemci so temelje za zmago postavili v tretji četrtini (35:24), ko so popolnoma zasenčili izbrance selektorja Steva Kerra. Dobrih pet minut pred koncem tekme so si priigrali 12 točk naskoka (106:94). Američani so v zadnjem delu tekme uprizorili vrnitev. Na krilih najbolj razpoloženega igralca Anthonyja Edwardsa so se v 37. minuti približali na le tri točke (103:106).

Steve Herr je razočaran zapuščal dvorano Mall Of Asia. Foto: EPA

Obst zadel ključno trojko, Schröder potrdil veliko zmago
Po minuti odmora nemškega selektorja Gordieja Herberta so Nemci v ključnih minutah prikazali izjemno zrelo predstavo. Minuto in 35 sekund pred zadnjim piskom sirene je njihova prednost znašala le točko (108:107). V ključnih trenutkih je sijajni Obst zadel trojko, nato pa je ideolog igre Dennis Schröder povišal na 113:107. Američani niso imeli več odgovora.

"V naši ekipi je dvanajst odličnih fantov, ki se nikoli ne predajo, ob tem pa so tudi zelo zabavni," je po zgodovinski polfinalni zmagi dejal Franz Wagner. "Uspel nam je veliki met. Andi Obst je bil danes neverjeten, njegove sijajne predstave preprosto ni mogoče opisati z besedami."

Obst s predstavo kariere zrežiral veliko zmago Nemcev nad ZDA
Srbija bo drugič igrala v finalu SP-ja, leta 2014 je na zadnji stopnički klonila pred ZDA. Foto: Reuters

Srbija drugič v finalu SP-ja
Dvoboj Srbije in Kanade je bil izenačen le v prvi četrtini, ko so Kanadčani edinkrat povedli, nato so Srbi prevzeli vajeti igre. Dominirali so pod obročem, kjer so dobili bistveno več skokov (33:22) ter dosegli točke iz rakete (46:32). Kanada je znana po atletski postavi in trdi obrambi, a so tokrat sodniki vsaj v prvih treh četrtinah veliko piskali, Dillon Brooks je že v 24. minuti dobil četrto osebno napako.

Kanada vodila le enkrat
Uvodno četrtino so zaznamovale tri serije. Najprej so udarno začeli Srbi, ki so po dveh minutah z dvema trojkama povedli z 8:1. Kanadčani so se nato le prebudili, sami takoj dosegli dve trojki in s serijo 12:2 prešli v vodstvo s 13:10. Pri Srbih je nato odlično odigral Bogdan Bogdanović, izsilil kar nekaj prostih metov, kar je vodilo v serijo evropske ekipe z 11:0. Srbija je po prvih desetih minutah vodila s 23:15, in kot se je izkazalo pozneje, prednosti ni več izpustila.

Nikola Milutinov je bil v prvem polčasu nezgrešljiv iz igre. Foto: Reuters

Do odmora razlika znašala že 13 točk
Srbija je v drugi četrtini ves čas vodila z 8–10 točkami prednosti, še večjo prednost pa je nabrala v zadnjih dveh minutah, ko je zaporedoma zadela pet prostih metov, R. J. Barrett je tako štiri sekunde pred odmorom zaostanek ublažil na 13 točk (52:39). Barrett je bil edini Kanadčan, ki je polčas končal dvoštevilčen (10 točk). Pri Srbiji je bil razpoložen Bogdanović (15 točk, met iz igre: 5/6), Nikola Milutinov je zadel vse mete iz igre (4/4, 11 točk, ujel pa je še šest odbitih žog).

Tretja četrtina ni prinesla sprememb na igrišču, sodniki so trdo kanadsko obrambo hitro kaznovali z osebnimi prekrški. Specialist za obrambo Dillon Brooks je tako že v tem delu igre dobil četrto osebno napako. Izid po treh četrtinah je bil 75:63. Zadnji del so Srbi znova začeli udarno, ko je Marko Gudurić zadel trojko za vodstvo 80:63, je bilo vsem jasno, kako se bo tekma razpletla. Srbi so ves čas vodili z lepo prednostjo, Severnoameričani pa so v zadnjih 100 sekundah dosegli sedem zaporednih točk, a s tem le lepotno popravili izid.

"Še nikoli v življenju nisem videl česa podobnega, tolikšne količine energije. To je neverjetno. Soigralcem lahko zaželim le, da bi se danes in jutri dobro naspali, da bomo lahko ta ritem ohranili tudi v finalu," je dejal Gudurić.

Vsi štirje polfinalisti so si že zagotovili pot na olimpijske igre v Pariz.