Naslov svetovnega prvaka brani Francija, ki prihaja na turnir kot drugi veliki favorit, ob boku nje je Argentina, pred obema pa na stavnicah izstopa Brazilija (glej okvir).
Točno čez 31 dni se bo torej začel Katar 2022, eden najbolj kontroverznih, vsekakor pa najdražje svetovno prvenstvo v nogometu in sploh prvo, ki se bo zaradi podnebnih razmer igralo v zimskem času. Od konca novembra pa vse do 18. decembra, ko se bo v nedeljo v Lusailu ob 16.00 začel veliki finale.
Prvi zimski mundial vreden stotine milijard
Ob zdaj že razvpitem izboru 2. decembra 2010, ko so v Zürichu skupaj izbrali tudi Rusijo 2018, so sami Katarci in šefi Fife zagotavljali, da se bo igralo poleti. Podnebna realnost v Perzijskem zalivu je nato zmagala, kot izstopa tudi dejstvo, da je velika večino odločevalcev iz takratnega izvršnega odbora Mednarodne nogometne zveze kasneje bila obsojena ali vsaj obtožena korupcije, predvsem pa izgnana iz nogometnega sveta.
Najbogatejša država je na široko odprla denarnice in za osem popolnoma novih stadionov potrošila 6,5 milijarde evrov. Sistem podzemne železnice brez voznika, ki bo povezoval pet od osmih prizorišč, je vreden kar 36,5 milijarde. Ob tem so izdatno razširili tako glavno letališče kot pripadajoče ceste, ki vodijo v središče Dohe. Vse skupaj kičasto krasijo v palme oblikovane ulične svetilke ter obilica neona.
Po raziskavi AFP-ja je Katar v zadnjih desetih letih v infrastrukturo vložil več kot 300 milijard evrov. Za primerjavo – stroški za SP 2014 v Braziliji so znašali 11,7 milijarde evrov, za SP 2018 v Rusiji pa 14,2 milijarde. Katar, ki ima 2,8 milijona prebivalcev, velja za eno najbogatejših držav sveta, veliko večino infrastrukturnih projektov pa je bilo predvidenih v državni viziji 2030.
Mednarodna nogometna zveza Fifa je pohvalila katarsko pripravljenost in stadione, ki naj bi poudarili arabsko tradicijo in kulturo. "Skupaj bomo izvedli najboljši SP v zgodovini, tako na igriščih kot zunaj njih," je te dni napovedal predsednik Fife Gianni Infantino.
Od širitve na 24 ekip ni bilo tako malo prizorišč
S površino, ki je za dobro polovico Slovenije, je Katar tudi najmanjša država, ki je kdajkoli gostila nogometno svetovno prvenstvo. Če upoštevamo še majhne razdalje med 8 stadioni v 5 mestih, se lahko to primerja zgolj s prvim mundialom leta 1930, ko se je celotni turnir odvil v Montevideu, v glavnem mestu Urugvaja, a takrat je sodelovalo zgolj 13 reprezentanc, tako da so bili trije stadioni dovolj za prvo izvedbo dogodka, ki zdaj velja za največjo športno prireditev na svetu.
Vse od razširitve SP-ja s 16 na 24 udeleženk s Španijo 1982 je bilo na zadnjih 10 mundialih v uporabi vsaj po 9 stadionov v 9 različnih mestih (ZDA 1994). Zdaj se bo vseh 64 tekem turnirja odvilo na osmih stadionih v zgolj petih mestih, ki pa se dejansko del enega velikega somestja Dohe.
Poudarjeno vprašanje delavcev migrantov
Trud katarskih prirediteljev, da bi prepričali preostali svet k trajni zapuščini mundiala, ki ga črnijo korupcijske preiskave ter kritike zaradi kršenja človekovih pravic delavcev migrantov ter tudi okoljsko vprašljivega hlajenja stadionov, bo stroške verjetno še povečal.
Na tisoče delavcev še vedno neprestano dela na zaključnih delih nekaterih hotelov, apartmajskih naselij in cest. Neizmerno katarsko bogastvo zaradi zemeljskega plina tako za potrebe nogometne ekstravagance omogoča brezmejno zapravljanje.
Kritike na račun Katarja in Fife ne pojenjajo
Toda Fifa in Katar sta še vedno pod pritiskom borcev za človekove pravice, češ da naj ustrezno kompenzirata južnoazijske delavce, ki so umrli ali bili ranjeni v gradbeni vročici, odkar je Katar leta 2010 dobil organizacijo SP-ja. "Po prvenstvu te problematike ne bo več v ospredju. Težko je praznovati na teh tekmah, če veš, da družine prizadetih niso dobile ničesar," je med drugim izpostavila Rothna Begum iz skupine Human Rights Watch.
V Katarju pa pravijo, da je večina kritik neupravičenih, češ da so reforme v zadnjih petih letih pomagale na tisoče delavcem v državi. Katarski časniki so tudi obtožili "konspirativne" evropske medije zaradi kritik glede pravic dela in gibanja LGBTQ. Katar je ena od 70 držav, kjer je homoseksualnost kriminalizirana, vseeno pa zalivska monarhija trdi, da "so vsi dobrodošli".
Veliki dvomi o domači vrsti
Nogometno je SP sredi tradicionalne sezone velika neznanka. Klubi na prvenstvih in celinskih tekmovanjih igrajo v pospešenem tempu, kopičijo se poškodbe in marsikateri zvezdnik ter nosilec reprezentance je že ostal brez nastopa v Katarju. Za priprave bodo ekipe imele zgolj nekaj dni časa, pripravljalne tekme bodo res samo ogrevanje, tako da se tudi velesile dobro zavedajo, da napak v skupinskem delu ne bo smelo biti.
Po drugi strani nogometni analitiki izpostavljata, da je sezona sorazmerno mlada in je še v prvi polovici, kar obeta nogometaše v vrhunski formi, slabša uigranost pa je voda na mlin boljših posameznikov, hkrati se povečujejo možnosti presenečenj.
Najbolj uigrana reprezentanca izmed vseh 32 bo brez dvoma domača ekipa, ki pa je hkrati zaradi neigranja kvalifikacij tudi med slabše uvrščenimi udeleženkami, saj je komaj 50. na Fifini lestvici. Domači navijači dvomijo v formo, četudi zahtevajo seveda napredovanje iz skupine A. Od vseh dosedanjih gostiteljev SP-jev le Južni Afriki leta 2010 ni uspela uvrstitev v izločilne boje.
S Slovenci marca remizirali brez golov
Katar bo debitiral na svetovnih prvenstvih, največji uspeh pa je naslov azijskega prvaka leta 2019. A od takrat igra in izidi niso zadovoljili bogatih šejkov, katerih želje mora zdaj izpolniti selektor Felix Sanchez.
V priprave in izoblikovanje članske reprezentance so vložili ogromna sredstva, pred leti so tudi izvedli obsežno naturalizacijo igralcev iz bližnjih držav in Afrike. A breme uspeha na igrišču bo na ramah napadalca Akrama Afifa. Letos so Katarci odigrali prijateljsko tekmo tudi s Slovenijo, 29. marca je bilo v Al Rajanu 0:0. Skupaj z neuradnimi tekmami, tudi proti klubom, so kostanjevi na 17 tekmah zmagali petkrat in trikrat izgubili. Najbolj izstopajoč izid je poletna zmaga nad Udinesejem (2:1), ki je zdaj hit Serie A.
Bo uvodna tekma res proti Ekvadorju?
A lahko se zgodi, da čez točno mesec dni Katar sploh ne bo zaigral proti Ekvadorju. Peru in Čile namreč na mednarodnem športnem razsodišču v Lozani izpodbijata nastop Ekvadorcev na svetovnem prvenstvu zaradi tega, ker je v kvalifikacijah za Ekvador igral Byron Castillo.
Zdaj 23-letni bočni branilec naj bi se rodil v Kolumbiji in naj bi zastopal Ekvador s ponarejenimi dokumenti. V južnoameriških kvalifikacijah je nastopil osemkrat, tudi ob obeh zmagah Ekvadorja nad Čilom, preden se je sprožila afera in ugotavljanje njegove prave identitet.
Po poročanju Reutersa bo zaslišanje vpletenih strani 4. in 5. novembra, odločitev CAS-a pa se pričakuje najkasneje do 10. novembra. Če v Lozani ovržejo odločitev Fife, bi namesto Ekvadorja na 22. SP-ju zaigral Čile, ki bi nato imel 10 dni časa za pripravo za uvodno tekmo s Katarjem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje