Sportradar je v prvih devetih mesecih letošnjega leta odkril približno 600 potencialno prirejenih izidov tekem po vsem svetu. Kot so sporočili, večina sumljivih dejavnosti poteka v manjših ligah, v katerih so vpleteni nogometaši, tudi sodniki in predstavniki klubov.
Da bi se na tako odmevnem dogodku, kot je svetovno nogometno prvenstvo, med katerim pričakujejo za približno 100 milijard evrov vplačil v stavniških hišah, zgodil tovrstni incident, je malo verjetno. Vseeno Mednarodna nogometna zveza Fifa sprejema številne ukrepe.
Rešitev v sodelovanju in izobraževanju
Eden izmed teh je sodelovanje s podjetjem Sportradar, z Interpolom, Mednarodnim združenjem za integriteto stav (IBIA) in FBI-jem, poroča ESPN. Omenjena skupina bo spremljala stavne trge in stave med vsako tekmo SP-ja, ves čas bo prežala na nepravilnosti, zlasti pri zadetkih in rumenih oziroma rdečih kartonih. FBI sicer ni želel komentirati svoje vloge v delovni skupini, je pa Fifa razkrila, da sodeluje v skupini pri pripravah na svetovno prvenstvo leta 2026, ki bo v Združenih državah Amerike, Kanadi in Mehiki. Obenem bo krovna organizacija organizirala delavnice za izobraževanje reprezentanc in sodnikov o grožnjah prirejanja izidov. Podučiti jih želi tudi o protokolih, ki so v veljavi. Izobraževanje, bojazen pred morebitnim razkritjem in kazni so najboljše orožje v rokah nogometnih lig po vsem svetu, a kljub številnim ukrepom je poskuse prirejanja izidov še vedno zelo težko preprečiti.
Primer Lamptey kot dober opomin
"Svetovno prvenstvo predstavlja razmeroma nizko tveganje z vidika prirejanja izidov," je za ESPN oktobra dejal direktor Mednarodnega združenja za integriteto stav (IBIA) Matt Fowler, a Fifa vseeno ostaja previdna. Eden izmed najbolj znanih primerov je kvalifikacijska tekma za svetovno prvenstvo med Južno Afriko in Senegalom leta 2016, ko so številni nadzorniki zaznali nepravilne vzorce stav. Na koncu se je izkazalo, da je bil ganski sodnik Joseph Lamptey podkupljen. Ta je imel povezave z nezakonitimi športnimi stavnicami in je tudi priredil razplet tekme. Slavili so Južnoafričani, potem ko je Ganec dosodil sporno enajstmetrovko zaradi igranja z roko. Izkazalo se je, da je žoga senegalskega branilca zadela v koleno. Epilog: Afriška nogometna zveza je sodniku za tri mesece odvzela sodniško licenco, Fifa pa mu je dosmrtno prepovedala opravljanje katerih koli dejavnosti v nogometu.
Največ sumljivih dejavnosti zaznali v tenisu
Kaj pravzaprav je združenje IBIA? Gre za združenje upravljavcev športnih stav po vsem svetu oziroma vodilni svetovni glas o integriteti za licenčno stavno industrijo. Je platforma za spremljanje in opozarjanje nepravilnosti v svetu stav. Šlo naj bi za zelo učinkovito orodje za boj zoper korupcijo, ki je zasnovano za odkrivanje in poročanje o sumljivih stavnih dejavnostih z uporabo podrobnih podatkov o potrošnikih. Po poročilu za tretje četrtletje sodeč je letos največ sumljivih stavnih aktivnosti v svetu tenisa (v zadnjih treh mesecih so jih zaznali 33,2 celo v Sloveniji), sledijo e-športi (16), nogomet (13), namizni tenis (10), badminton, snooker, košarka in konjeništvo (vsi po en primer).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje