Bolje slovo po eni zgrešeni enajstmetrovki kot izpad po treh zapravljenih strelih z bele točke pri loteriji. Tako nekako se lahko tolažijo privrženci Anglije, ki znova doživlja travmo zanje prezgodnjega slovesa od velikega nogometnega tekmovanja zaradi strela z 11 metrov.
Kapetan prevzel vso odgovornost za izpad
"Zame osebno in za ekipo je to težko sprejeti," je Harry Kane povedal za BBC Sport in s strtim glasom dodal: "To bo nekaj, s čimer bom moral živeti in sprejeti ta udarec." Kapetan Anglije je nato nadaljeval: "Ne bi mogel biti bolj ponosen na fante. Imeli smo boljše dele tekme, boljše priložnosti, a nogomet se odloča v majhnih podrobnostih – kot kapetan in tisti, ki je zgrešil enajstmetrovko, prevzemam odgovornost za to."
Ogromno težo krivde si je naložil 29-letnik iz Walthamstowa, vzhodnega predela velikega Londona. Simbol novih treh levov je imel v 84. minuti na pladnju priložnost za izenačenje proti Franciji na 2:2. Pol ure predtem je Kane že izkoristil prvo najstrožjo kazen in matiral klubskega kolega ter kapetana Francije Huga Llorisa: čuvaj mreže v desno stran, kapetan Anglije kot običajno v levo stran, neubranljivo ob vratnici. Ob drugem poskusu z 11-m je vratar Tottenhama prebral smer, a je žogo pospremil le s pogledom, saj je žoga kapetana Spursov zletela krepko čez prečko.
Ujel, ne pa tudi prehitel Rooneyja
"Ne morem kriviti svoje priprave ali podrobnosti pred tekmo. Počutil sem se samozavestnega, ko sem jo ustrelil, samo nisem izvedel tega tako, kot sem želel," je skrušeno pojasnil Kane, kako se je zgodilo, da je ob 21. enajstmetrovki v dresu Anglije četrtič zapravil najstrožjo kazen. In to ravno na večer, ko je z golom z bele točke v 54. minuti dosegel svoj 53. gol za Anglijo in se na vrhu reprezentančne lestvice strelcev izenačil z dozdajšnjim rekorderjem Waynom Rooneyjem (na 120 tekmah v 16 letih).
V zadnjih 13 letih so vneti statisti InStata po svetu zaznali skoraj 100 tisoč enajstmetrovk na nogometnih igriščih po vsem svetu. Natanko 75,49 odstotka jih je bilo uspešno izvedenih, 17,57 odstotka so jih ubranili vratarji, 4,07 odstotka jih je zletelo mimo vrat, 2,87 odstotka pa jih je zadelo okvir vrat. Kane je v karieri za klub (Tottenham) in reprezentanco med tekmami izvedel zdaj 69 enajstmetrovk, od tega jih je zapravil 11, torej je 84-odstotno uspešen, kar je občutno nadpovprečno, a kaj, ko je zatajil v usodnem trenutku.
Angleško prekletstvo enajstmetrovk
Tradicionalno se Anglija poslavlja od velikih tekmovanj po izvajanju enajstmetrovk. Ne nazadnje je ravno tako imenovana nogometna loterija v lanskem finalu Eura 2020 preprečila osvojitev prvega naslova evropskega prvaka. Na SP-jih so Angleži izvajali štiri serije 11-m in izpadli v polfinalu Italije 1990, v osmini finala Francije 1998 in četrtfinalu Nemčije 2006. K temu je treba dodati še poraz po 11-m v polfinalu domačega Eura 1996 in še dva četrtfinalna slovesa na Euru 2004 in 2012.
Šele pred štirimi leti v 1/16 finala so po enajstmetrovkah ugnali Kolumbijo in napredovali. Urok je bil razbit pod vodstvom Garetha Southgata, čigar izbranci so med drugim dobili loterijo za 3. mesto proti Švici v Ligi narodov 2019/20.
Southgate bo razmislil, ali si sploh želi nadaljevati
Zdaj je selektor, ki je Anglijo popeljal do polfinala in četrtfinala svetovnih prvenstev ter finala evropskega prvenstva, na razpotju. "Ti turnirji ti vzamejo veliko in potrebujem čas za razmislek. Tako smo storili po vsakem turnirju in je prav tako," je v prvem intervjuju po izpadu dejal Gareth Southgate, nekdanji nogometaš in zdaj že šest let glavni trener članske reprezentance Anglije.
Studijski analitiki na Otoku in nekdanji soigralci Gary Neville, Roy Keane in Ian Wright so bili soglasni, da mora Southgate nadaljevati kot selektor. Javnost bo zagotovo razdeljena, pomembno je, kako se bo razdelila podpora vplivnih medijev, od televizij do časopisov.
Zakaj menjava najprodornejšega Angleža?
Sprva se je večina analiz med tekmo in po njej ukvarjala s sojenjem in kritikami Brazilca Wiltona Sampaia. Najprej zaradi domnevno nedosojene 11-m ob izteku prvega polčasa, nato naj bi se brazilski sodnik izgubil in ni nadziral tekme ter je spreminjal kriterij iz prekrška v prekršek. Kot taktična velika napaka je izpostavljena menjava najnevarnejšega in prodornega angleškega napadalca: Bukayo Saka je teroriziral francosko obrambo, a v 79. minuti (takoj po Giroudevem golu) je mesto prepustil Raheemu Sterlingu.
"Videli ste, kako smo napredovali skozi turnir. Predstava proti Franciji je bila na zelo visoki ravni – in to proti eni najboljših ekip na svetu. Nekateri mladi igralci so se pokazali svetu in premorejo duh, s katerim smo upali na napredovanje," je izpostavil odlično tekmo zdaj 52-letni trener, za katerim je 81 tekem na klopi Anglije, pri čemer je slavil 49-krat, v Dohi pa doživel 14. poraz.
Nadigrali svetovne prvake
Anglija je bila proti branilki naslova Franciji podjetnejša (streli 16:8), nevarnejša (v okvir vrat 8:5), prodornejša, kar je tudi prineslo obe najstrožji kazni v drugem polčasu. Zaradi dveh 11-m je bila tudi vsota pričakovanih golov Anglije neprimerno višja od kakovosti strelov Francije: 2,41 xG – 1,01 xG.
Ravno, ko so trije levi najbolj pritiskali galske peteline in je v 70. minuti gol visel v zraku, je prišel na vrsto prvi usodni udarec. Ob robu igrišča je francoski selektor Didier Deschamps že nekaj časa ogreval rezervne napadalce in sprejeta je bila odločitev, da ob naslednji prekinitvi na klop odide osrednji napadalec Olivier Giroud. Vendar prekinitev v 78. minuti je prišla šele zaradi Giroudevega gola!
Giroud: Kot proti Belgiji 2018
"Proti koncu tekme smo dobili nekaj priložnosti. Vedel sem, da bomo imeli še eno, 'Grizi' mi podaja fantastične žoge," se je 36-letni francoski rekorder za svoj 53. gol v dresu Francije zahvaljeval podajalcu. Mimogrede: Olivier Giroud je za 53 golov potreboval 118 reprezentančnih nastopov v zadnjih 11 letih, Harry Kane pa 80 tekem za Anglijo v sedmih letih.
"Izjemno. Ko smo povedli, smo delovali zelo dobro v obrambi, kar me je spomnilo na polfinale z Belgijo leta 2018. Na žalost smo nato zakrivili enajstmetrovko. Nocoj se je odigrala res odlična tekma, poznali smo potencial te mlade angleške generacije, a na koncu je zmago prinesla psihološka plat igre," je Giroud pohvalil nasprotnike in poudaril ključ za napredovanje.
Francozi so bili prvič po dolgem času nadigrani, saj so Angleži uresničili svoj načrt. Od igre so skorajda popolnoma odrezali Kyliana Mbappéja. Kyle Walker, Jordan Henderson in Johns Stones so opravili svoje delo ter močno omejili vpliv francoske desetice, ki je predtem zaznamovala turnir. A vseeno je ravno Mbappé v 17. minuti začel akcijo, ki jo je nadaljeval Antoine Griezmann in jo z izjemnim golom z razdalje zaključil Aurélien Tchouaméni.
Odrezali Mbappéja, a pustili prostor Griezmannu
V nadaljevanju tekme se je 22-letni vezist Reala iz Madrida sicer kar lovil in zakrivil po nepotrebnem prvo 11-m za izenačenje na 1:1. Ob lovljenju Mbappéja v zanko, se je odpiral prostor za ideologa francoske napadalne igre. Griezmann je s predložkom našel glavo Girouda in mali princ je pokazal, kako zna odločati na velikih turnirjih. Druga podaja večera in skupno že 27. in 28. uspešna zadnja podaja za zadetek Francije, s čimer je Griezmann zdaj najboljši asistent v zgodovini reprezentance. V izločilnih bojih velikih turnirjev je bil Griezmann vpleten že v 14 golov Francije: 8 zadetkov in 6 podaj.
Na koncu je Griezmannu pripadel zmagoviti ples, medtem ko se je Mbappé zdaj znašel na udaru otoških medijev zaradi svojega odziva na Kanovo zgrešeno enajstmetrovko. Super počasni posnetek strela, kjer je žoga za več kot meter zgrešila okvir vrat, je zaključila kamera na Mbappéju, ki se je režal kot pečeni maček.
Ko odločajo podrobnosti, odloča glava
"Kakovost ni dovolj. Pri tej skupini je ključna glava in mogoče nekaj malega tudi izkušnje. Imam mlade igralce, a tukaj je moč kolektiva, ki se je pojavila že na začetku turnirja. Vedno odločajo malenkosti. Zdaj smo šele na pol poti. Smo vedno bližje, v zaključku turnirja. Moramo verjeti. Smo veseli, a še nismo zadovoljni. Zgodovina branilcev naslova je bila precej negativna in mi smo zdaj obrnili trend," je na novinarski konferenci po napredovanju v polfinale razmišljal selektor Didier Deschamps, ki je hitro obrni pogled proti sredi in Maroku.
"Malokdo je pričakoval Maroko v polfinalu. A zdaj so tam in ne morejo biti več presenečenje, saj so si to zaslužili. Tako kot mi bodo imeli priložnost za finale," je svetovni prvak kot kapetan in selektor posvaril rojake, da jih po trpljenju z Angleži še čakata najtežji tekmi Katarja 2022.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje