Johannes Strolz je četrti Avstrijec (pri moških) z zlato olimpijsko medaljo v kombinaciji. Pred njim so jo osvojili Marcel Hirscher, Mario Reiter in seveda – njegov oče Hubert Strolz. Foto: Reuters
Johannes Strolz je četrti Avstrijec (pri moških) z zlato olimpijsko medaljo v kombinaciji. Pred njim so jo osvojili Marcel Hirscher, Mario Reiter in seveda – njegov oče Hubert Strolz. Foto: Reuters

Pred seboj sem imel tudi sliko svojega očeta in zlato medaljo, ki visi doma. Komaj sem zadrževal solze. Res veliko vsega na kupu.

Johannes Strolz

"Med razglasitvijo mi je po glavi rojilo veliko misli. Pomislil sem na svojo družino, na ure in ure treningov, odrekanj. Smešno, pomislil sem tudi na poletne treninge v Waldwegu. Tam sem bil pogosto sam, tudi v dežju in na vetru. Pred seboj sem imel tudi sliko svojega očeta in zlato medaljo, ki visi doma. Komaj sem zadrževal solze. Res veliko vsega na kupu. Družina je vedno verjela vame. Oče je rad rekel, da vse potrebuje svoj čas. Tudi to mi je ostalo v glavi. In zdaj je končno prišel moj trenutek," je povedal Strolz, presenetljivi zmagovalec alpske kombinacije.

Sorodna novica Presenetljiv razplet na vrhu, Johannes Strolz po poteh očeta Huberta

Smuči si še vedno pripravlja sam
Strolz je spisal podobno zgodbo kot pred dnevi deskarka Gloria Kotnik. Lansko pomlad zanj ni bilo prostora v avstrijski reprezentanci, tako da se je v novo sezono podal v lastni režiji. Še vedno si sam pripravlja slalomske smuči, kar je za tekmovalce na tej ravni nezaslišano. Danes je sicer na smuku nastopil s smučmi Matthiasa Mayerja. Nastop v Pekingu si je zagotovil predvsem z zmago na slalomu v Adelbodnu s številko 38. Da bo tekmoval tudi v kombinaciji, je bilo vse do zadnjega v zraku. Na prigovarjanje glavnega trenerja Avstrijcev Andreasa Pűlacherja je 13. januarja tekmoval na smukaški tekmi evropskega pokala v Trbižu in tako zbral dovolj FIS-točk za pekinški nastop.

Strolz do zlata v kombinaciji z Mayerjevimi smučmi

Kilde do medalje brez slalomskega treninga
Danes je Strolz ubral načelo: prišel, videl, zmagal. Kot debitantu bi mu redkokdo pripisoval možnosti za večji uspeh, za katerega je temelje postavil že z uspešnim smukom (4. čas). Na slalomu je bil najhitrejši, drugouvrščenega Aleksandra Aamodta Kildeja je (v seštevku obeh nastopov) ugnal za 59 stotink. Tudi srebro Norvežana je kar malo presenetljivo in hkrati dokaz, da je v kombinaciji konkurenca najbolj okrnjena (navsezadnje je bilo na startni listi le 27 smučarjev). "Ne morem verjeti. Slaloma že dve leti nisem treniral, kombinacijo sem imel na letošnjih igrah le za bonus. Ko sem stal na slalomski progi, sem se spraševal: kaj počnem tu? Toda na slalomu sem se vseeno dobro počutil, poskušal sem ostati v ravnotežju, kar mi je lepo uspelo."

Strolz je želel po uspehu čim prej slišati svojega očeta

Poškodba Pinturaulta
Srebrn iz Pjongčanga Alexis Pinturault, ki je ob Marcu Schwarzu veljal za prvega favorita, je bil že po smuku v nezavidljivem položaju, saj je zaostal za skoraj dve sekundi. Slalomski napad se ni izšel, ob padcu si je še poškodoval ramo, a naj bi vseeno še naprej nastopal na letošnjih igrah. Naslednja preizkušnja alpince čaka v nedeljo, ko je na sporedu veleslalom. Kako ga pričakuje Žan Kranjec, si lahko ogledate v priloženi videonovici.

Johannes Strolz – od odpisanega smučarja do olimpijskega zmagovalca
Žan Kranjec: Če sem v formi, snežna podlaga ne igra vloge