Veliko veselje Slovakov po napetih petih serijah kazenskih strelov. Foto: Reuters

Slovaki so pripravili manjše presenečenje. Povedli so v 12. minuti, ko je zadel Juraj Slafkovsky. 17-letni hokejist Turkuja bo poleti zelo verjetno eden najbolj iskanih na naboru Lige NHL. 46 sekund pred koncem uvodne tretjine je izenačil Nick Abruzzese z bekendom.

Sam Hentges je po pol ure igre zagotovil vodstvo Američanom. Vse je že kazalo na njihovo zmago. Vratar Patrik Rybar je minuto in 33 sekund pred koncem odšel na klop. Slovaki so pritisnili s šestimi igralci in Marek Hrivik je 44 sekund pred koncem izsilil podaljšek.

Nick Abruzzese je izenačil 46 sekund pred koncem prve tretjine. Foto: Reuters

Odločitev v peti seriji
V dodatnih desetih minutah ni bilo zadetkov. Po 70 minutah je bilo še vedno 2:2 in odločali so kazenski streli. Nervoza je bila ogromna, v prvih treh serijah ni bilo zadetka. V četrti seriji je Peter Cehlarik matiral vratarja Straussa Manna. V peti seriji Andyju Mieleju ni uspelo ukaniti Rybarja in veliko slavje Slovakov se je začelo.

Slovaki, ki še čakajo na prvo olimpijsko medaljo, so na kvalifikacijski tekmi za preboj med najboljših osem s 4:0 premagali Nemce, presenetljive dobitnike srebra v Pjongčangu.

Slovaki po kazenskih strelih izločili Američane
Vojnov (desno) je športnike Rusije, ki branijo naslov iz Pjongčanga, popeljal v polfinale. Foto: EPA

Vojnov postavil piko na i
Rusi so pričakovano izločili debitante Dance s 3:1. Kapetan zbornaje Vadim Šipačjov je v 14. minuti popeljal Ruse v vodstvo, Frans Nielsen je v 23. sicer izenačil, to pa je bil tudi edini gol danskih hokejistov. Nikita Nesterov je že v drugi tretjini povišal prednost na 2:1, tik pred koncem tekme pa je v 56. minuti končni izid zapečatil Vjačeslav Vojnov.

Sateri ustavil skoraj vse švicarske strele
Finci niso imeli težav s Švicarji, saj so jih nadigrali kar s 5:1. Švicarji niso bili tako nemočni, kot kaže izid, saj je bilo razmerje strelov v okvir vrat 34:23 v njihovo korist, a je finski vratar Harri Sateri ustavil skoraj vse njihove poskuse. Med strelce se je vpisalo pet finskih strelcev.

Švedska je ustavila Kanado, Lars Johansson je brezhibno opravil svoje delo in ubranil vseh 22 strelov. Foto: Reuters

Konec za devetkratne olimpijske prvake
V zadnjem četrtfinalnem obračunu je Švedska z 2:0 ugnala Kanado, najuspešnejšo udeleženko olimpijskih hokejskih turnirjev (16 medalj, od tega devet zlatih).

Mreži sta dolgo mirovali, v 51. minuti pa je Švedom uspelo premagati Matta Tomkinsa. Eric O'Dell je izgubil plošček, kar je izkoristil igralec CSKA-ja Lucas Wallmark in z natančnim strelom prispeval levji delež k švedski zmagi, ki jo je minuto in 50 sekund pred koncem z zadetkom na prazen gol potrdil Anton Lander.

V polfinalu bo Švedska (v petek ob 14.10) igrala z Ruskim olimpijskim komitejem.

Zadetka s tekme Švedska - Kanada

Finke zanesljivo do brona
Na ženskem turnirju je v dvoboju za bronasto medaljo Finska s 4:0 premagala Švico. To je že četrti olimpijski bron za finsko žensko reprezentanco v hokeju. Veliki finale med Kanado in ZDA bo v četrtek ob 5.10.