Sam Welsford (drugi z leve) je izmed zmagovite avstralske četverice najuspešnejši na cesti. Sprinter nemške ekipe ima na cesti devet zmag, letos pa je bil peti v uvodni etapi Dirke po Sloveniji s ciljem v Ormožu. Foto: AP

Avstralci so v predtekmovanju postavili nov svetovni rekord, v finalu pa ugnali Britance. Po kilometru je razlika znašala le sedem tisočink, pred zadnjim kilometrom pa je Velika Britanija zaostajala manj kot dve desetinki. Pred zadnjim krogom je Avstralija vodila le za 0,168 sekunde, a nato bi Ethan Hayter kmalu padel, a se je rešil in na koncu je olimpijski naslov po 20 letih odpotoval na šesto celino po zaslugi četverca Oliver Bleddyn, Sam Welsford, Conor Leahy in Kelland O'Brien.

Obračun za tretje mesto je bil ponovitev velikega finala iz Tokia 2020. Kot na Japonskem so bili boljši Italijani v zasedbi štirih znancev iz cestnega kolesarstva Simone Consonni, Filippo Ganna, Francesco Lamon in Jonathan Milan.

Kolesarstvo na stezi – ekipno zasledovanje (M)
UvrstitevTekmovalecDržava
1Oliver Bleddyn/Sam Welsford/Conor Leahy/Kelland O'BrienAvstralija
2Ethan Hayter/Daniel Bigham/Ethan Vernon/Oliver WoodVelika Britanija
3Simone Consonni/Filippo Ganna/Francesco Lamon/Jonathan MilanItalija

Drugo zlato za Kristen Faulkner

Kristen Faulkner je po 88 letih postala prva Američanka, ki je postala olimpijska prvakinja v dveh različnih športnih panogah in šele druga športnica na svetu v obdobju po drugi svetovni vojni. Cestno in dirkališčno kolesarstvo se namreč upoštevata ločeno, tako da je v zadnjih 60 letih tovrstni podvig uspel le nizozemski kolesarki Zijlaard-van Moorsel v Sydneyju 2000. Foto: AP

V ženskem ekipnem zasledovanju so Američanke v finalu premagale Novozelandke, bronasto odličje pa so osvojile Britanke, ki so ugnale Italijanke.

Med zmagovito četverico ZDA sta tudi dve uspešni cestni kolesarki, ki sta v Parizu že osvojili vsaka svojo medaljo. Chloe Dygert je bila bronasta v vožnji na čas, medtem ko je Kristen Faulkner v velikem slogu slavila na nedeljski cestni dirki. Ob njiju se olimpijskega naslova na velodromu veselita še Jennifer Valente in Lily Williams.

Kolesarstvo na stezi – ekipno zasledovanje (Ž)
1Jennifer Valente/Lily Williams/Chloe Dygert/Kristen FaulknerZdružene države Amerike
2Ally Wollaston/Bryony Botha/Emily Shearman/Nicole ShieldsNova Zelandija
3Elinor Barker/Josie Knight/Anna Morris/Jessica RobertsVelika Britanija
21-letni Keegan Palmer se je rodil v Kaliforniji, a so se starši nato preselili v Avstralijo, pri 14 letih pa se je prav zaradi rolkanja vrnil v ZDA, zdaj pa je postal prvi dvakratni olimpijski prvak v tem mladem olimpijskem športu. Foto: AP

Urbani park v središču Pariza je prinesel šov v rolkanju na ovalnem poligonu (park). Avstralec Keegan Palmer je pred očmi legendarnega Tonyja Hawka ubranil naslov olimpijskega prvaka iz Tokia.

V finalu osmerice na trgu La Concorde je 21-letni Avstralec nastopil kot zadnji, saj je bil najboljši že v predtekmovanju. Pritisk in velika pričakovanja ter tekmovanje pred rolkarsko ikono Tonyjem Hawkom niso zmedli Avstralca, ki je z oceno 93,11 že v prvi vožnji postavil za tekmece nedosegljivo predstavo.

Srebrno medaljo je osvojil Američan Tom Schaar s triki v drugi vožnji. Bronasto medaljo je s predstavo v tretji vožnji osvojil Brazilec Augosto Akio, tako da je brez odličja ostal njegov rojak in podprvak iz Tokia Pedro Barros.

Pri ženskah je v torek naslov olimpijske prvakinje osvojila 14-letna Avstralka Arisa Trew.

Li Fabin je pri dvigu in v sunku skupaj dvignil petkratnik svoje teže. Foto: AP

V prvi končni odločitvi dviganja uteži je drugič zapored v kategoriji do 61 kg na olimpijskih igrah slavil Li Fabin. Kitajec je skupaj dvignil 310 kg, v potegu rekordnih 143 kg, v nalogu in sunku pa 167 kg. Za popravo še drugega lastnega olimpijskega rekorda iz Tokia je Li poskušal dvigniti v sunku 172 kg, a je bil neuspešen. Če bi mu uspelo, bi skupno popravil lastni svetovni rekord.

Tajec Tirapong Silačaj je s 303 kg uteži osvojil srebrno medaljo, Američan Hampton Morris pa je z 298 kg uteži novi dobitnik bronaste medalje.

Japonci začeli pohod v rokoborbi

Kusaka Nao je bil lani bronast na svetovnem prvenstvu, letos pa z azijskim naslovom nakazal, da lahko stopi na sam Olimp. Foto: AP
Rokoborba - grško-rimski slog: do 77 kg (M)
1Kusaka Nao
2Demeu ŽhadrajevKazahstan
3Malhas AmojanArmenija
3Akžol MahmudovKirgizistan
Rokoborba - grško-rimski slog: do 97 kg (M)
1Mohamahadi SaraviIran
2Artur AleksanjanArmenija
3Gabriel Alejandro Rosillo KindelanKuba
3Uzur DuzupekovKirgizistan
Favoritinja Vineš Phogat je na uradnem jutranjem tehtanju po besedah indijskega trenerja imela okoli 100 gramov preveč, zaradi česar ni mogla nastopiti v večernem finalu. Foto: AP

Ko ti nekaj gramov odnese olimpijski finale ...

Indijska rokoborka Vineš Phogat je bila pred finalom v kategoriji do 50 kilogramov diskvalificirana iz tekmovanja, potem ko so na jutranjem tehtanju ugotovili, da ima nekaj gramov preveč. "Indijska ekipa z obžalovanjem deli novico o diskvalifikaciji Vineš Phogat v ženski rokoborbi v kategoriji do 50 kg," je v izjavi na omrežju X sporočila ekipa Indije. Pojasnila je, da je razlog za diskvalifikacijo ta, da je tehtnica na uradnem preverjanju teže danes zjutraj športnici pokazala, da ima nekaj gramov več od 50 kilogramov.

Namesto Indijke je v finalu nastopila Kubanka Yusneylis Guzman, ki pa ni bila kos Američanki Sarah Hildebrand, ki je s 3:0 osvojila zlato olimpijsko medaljo.

Prva nosilka in favoritinja kategorije Japonka Susaki Jui se je morala zadovoljiti z bronasto medaljo, potem ko je po neverjetni seriji 82 dvobojev brez poraza izgubila prav z Indijko Phogat.

Rokoborba - prosti slog: do 50 kg (Ž)
1Sarah HildebrandZdružene države Amerike
2Yusneylis GuzmanKuba
3Feng ZičiKitajska
3Susaki Jui

Tajka ubranila naslov v najlažji kategoriji tekvondoja

V Veliki palači je bila podeljena prva zlata medalja v tekvondoju na teh olimpijskih igrah. Kot pred tremi leti v Tokiu je v kategoriji do 49 kg slavila Tajka Panipak Vongpatanakit.