Tini Maze ni bil všeč načrt novega vodje in se je odločila za samostojno pot. Foto: EPA
Tini Maze ni bil všeč načrt novega vodje in se je odločila za samostojno pot. Foto: EPA
Božo Jaklin
Božo Jaklin je prevzel odgovornost za ženski del slovenskega alpskega smučanja. Foto: MMC RTV SLO
Maruša Ferk
Maruša Ferk in Ilka Štuhec sta med mladinkami krojili svetovni vrh, zdaj pa ju čaka zahtevni dokončni prehod v člansko konkurenco. Foto: EPA
Klemen Bergant
Klemen Bergant je svojo strokovno pot nadaljeval na Finskem. Foto: RTV SLO/K. S.

Kriza, v kateri se je znašla Smučarska zveza Slovenije, je v ženskem delu prinesla več sprememb kot pri moških. Dozdajšnji vodja ekipe Klemen Bergant je odšel na Finsko in svoje mesto prepustil Božu Jaklinu, ki je sestavil nov trenerski štab. V ekipi v prihodnje ne bo več Tine Maze, ki želi trenirati sama, od tekmovalnega smučanja pa sta se poslovili tudi Ana Kobal in Urška Rabič.

Dobri trenerji
Pri fantih so priprave načrtovane, podobno kot lani, Božo Jeklin pa bo v primerjavi z Bergantom vpeljal nekatere nove načine dela. Pri tem mu bosta izdatno pomagala Cene Jovan in Marjan Černigoj. Oba imata bogate mednarodne izkušnje in sta zagotovo velika pridobitev za slovensko smučanje. Imeli bodo dve skupini za svetovni pokal, ki pa ne bosta strogo ločeni. Jeklin si želi si bolj odprt sistem, ki je v veliki meri prilagojen dekletom. "Čim več treningov naj bi ekipi izvedli skupaj in potem lahko na terenu združujejo vadbo posameznih disciplin," je za MMC povedal vodja ženske reprezentance.

Več denarja za moške
Glede na to, da je moška reprezentanca dobila na razpolago nekaj več denarja kot ženska, bo moral Jeklin delovati izredno racionalno. Nobena skrivnost ni več, da bodo del denarja za treninge dekleta morala prispevati sama. Vseeno želi glavni trener štiri smučarke odpeljati tudi na drage priprave v Čile. Po prvih podatkih naj bi tja odšle Ilka Štuhec, Maruša Ferk, Mateja Robnik in povratnica po poškodbi Ana Drev. To je tudi kvartet, od katerega se poleg Tine Maze pričakuje največ.

Solistka znotraj orkestra
S Tino Maze je Božo Jeklin imel sestanek, na katerem ji je predstavil svoj program dela. Ona ga ni sprejela in po tehtnem premisleku se je odločila, da bo od zdaj trenirala sama s svojo ekipo. To že zdaj pomeni, da tako rekoč ni stika in komunikacije med vodstvom reprezentance in Tino Maze.

Tina Maze s svojo ekipo
Črnjanka še zdaleč ne bo prva smučarka, ki bo tekmovala s svojo ekipo znotraj večje reprezentance. Podobnih primerov je bilo že veliko - Monika Bergmann, Claudia Rigler, Anja Paerson, Janica Kostelič in še bi lahko našteval. Najbolj blizu se zdi primerjava z Američanko Kristino Koznick, ki se je zaradi nesoglasij razšla z reprezentanco, in potem še nekaj let dokaj uspešno nastopala v svetovnem pokalu. Navsezadnje je vsem dobro znan tudi primer Bodeja Millerja.

Startna mesta
V prihodnji sezoni bodo na tekmah svetovnega pokala imele startna mesta zagotovljena le tiste smučarke, ki bodo v konkretni disciplini znotraj trideseterice v točkovanju za startno listo. Za preostala mesta se bodo s trenerji dogovorile za morebitne kvalifikacije ali pa rezultate, ki jih bodo morale doseči na tekmah nižje ravni. S tem želi Jeklin vpeljati jasnost v dogovarjanju in vliti določeno mero pozitivnega mišljenja tistim, ki doslej niso bile v ospredju oziroma so se počutile zapostavljene.

Napake v preteklosti
Pravijo, da se na napakah učimo. Teh je bilo v slovenskem smučanju že veliko. Naj spomnim le na Matejo Svet, ki je kariero končala mnogo prezgodaj. Najnovejša primera sta lahko Jeklinu v poduk, da se ne bo zgodilo še kaj podobnega. Urški Rabič pred lansko sezono ni bil omogočen niti en trening smuka in so jo po dveh slabih tekmah črtali z ekipe za svetovni pokal. Tudi Ana Kobal ima s komunikacijo in (ne)spoštovanjem dogovorov slabe izkušnje. Za slalom v Zagrebu je izpolnila normo, pa vseeno ni bila uvrščena na tekmo. Obe omenjeni sta s tekmovalnim smučanjem končali, stari pa sta 23 in 24 let.

Urban Laurenčič