Pri vseh treh pa nova zima, ne glede na to, da je olimpijska, prinaša kar nekaj sprememb. Predsednik Fisa Gian Franco Kasper je v uvodnem govoru poudaril, da finančna kriza deluje v tej športni organizaciji in da je bilo treba za novo sezono stvari nekoliko drugače postaviti.
Da bi bila zima v vseh predelih
Precej bolj kot trenutna denarna kriza pa ga skrbi segrevanje ozračja, ki smučarskemu športu ni naklonjeno. Dvorane, ki že gostijo tekme na snegu, pa še zdaleč ne omogočajo take širine smučarskega športa, kot smo ga bili vajeni. Prekaljeni Švicar je ob vseh težav izpostavil le eno veliko željo – da bi bila zima v vseh predelih, kjer naj bi bile tekme, dovolj radodarna, da bo vse potekalo, kot so si zamislili v prvotnem koledarju. Vsaka sprememba je namreč v olimpijskem letu tudi zelo moteča, sploh če se zgodi v zadnjem obdobju pred odhodom na najpomembnejšo tekmo, ki na vrsto pride vsaka štiri leta.
Rogla vrača teke po 17 letih v Slovenijo
Generalna sekretarka Fisa Sarah Lewis je dodala, da zanimanja za organizacijo tekem na najvišji ravni ne manjka. Celo več, želja po organizaciji je vse več, tako da vsi enostavno ne bodo v koledarju za vsako leto. To velja tudi za Roglo, ki bo med 18. in 20. decembrom po skorajda 17 letih (op. a. nazadnje Bohinj z Voglom 16. 1. 1993 z zmago Kazahstanca Vladimirja Smirnova) Slovenijo znova vrnila na zemljevid tekaških prirediteljev. Rogla bo po zdajšnjem predvidenem koledarju naslednjo tekmo gostila čez dve leti. Vendar dokler ni vse dokončno potrjeno, upanje vedno ostaja tudi za naslednjo sezono, saj trije termini še niso dokončno potrjeni in zasedeni. Tudi znotraj sezone pa so prav zardi pomanjkanja snega vedno mogoči premiki, Rogla pa ima s svojo lego kar ugodne možnosti, da bo ves čas v pripravljenosti ob težavah katerega izmed bolj tradicionalnih prirediteljev. Morda celo med Tour de Skijem, ki postaja prvi prestiž v tekaškem delu tekmovanja za svetovni pokal v posamezni sezoni.
Spet spremembe na novoletni turneji
V novi sezoni se bo "novoletna turneja" v teku začela na novega leta dan s prologom v Oberhofu v Nemčiji, sledile pa bodo tekme v Pragi, Dobbiacu, Cortini d'Ampezzo in tradicionalni konec v dolini Fiemme z končnim vzponom na Alpe Cermis. Letošnja novost je, da bo točke spotoma mogoče vpisati po vsaki tekmi, obenem pa niti ni treba nastopiti na vseh tekmah. S tem pa si seveda vsak zmanjša svoje možnosti v skupnem seštevku, kjer bodo znova v igri dvojne točke.
Konec sezone na Švedskem
V tekaškem delu sezone bo podobno izveden tudi konec na Švedskem in zdajšnje sprotno seštevanje točk naj bi vsaj nekoliko omililo zmedo, ki je vladala ob koncu sezone še v lanski zimi, ko se je tako odločno za veliki kristalni globus merila tudi Petra Majdič. Popravkov pravil po zagotovilih Jürga Capola v olimpijski sezoni v primerjavi z lani ne bo. Je pa Švicar tudi poudaril, da če si nekdo napačno razlaga pravila ali pa jih niti v celoti ne razume, to ni več ne njegov problem ne problem tistih, ki pri Fisu skrbijo za smučarski tek, ki je po vseh merilih spremljanja tekem v zadnjih petih letih samo pridobival na veljavi.
Vetrna izravnava tudi v svetovnem pokalu
Med nordijskimi novostmi pa vsekakor najbolj razburja "vetrna izravnava", ki se je najmanj med tekmovalci in trenerji povsem prijela v poskusnem obdobju poletnih tekem za Veliko nagrado. Vodilni pri Fisu so že potrdili, da bo tudi svetovni pokal potekal po novih pravilih, ki so po spremembi sloga v začetku devetdesetih prejšnjega stoletja najbrž največja sprememba v tam športu do zdaj.
Tekmovalci "prijeli", nekoliko manj gledalci
Zanimivo je, da večino poročevalcev s skakalnih tekem bolj kot dejstvo, da se je novost priljubila tekmovalcem in trenerjem, skrbi ogorčenje gledalcev na prizoriščih in pred TV-zasloni. Ob tem je direktor za skoke pri Fisu Walter Hofer dejal: "Tega dejstva se močno zavedamo in že delujemo na tem področju. V poletnem času nismo želeli nič spreminjati in v teh dneh smo v dokončnih pogovorih okrog grafične podobe na naših tekmah na televiziji. Vsekakor bo na zaslonu mogoče videti vse, kar bo vplivalo na končni seštevek točk za vsakega posameznega skakalca. Vsekakor pa je za to potrebne nekaj potrpežljivosti, po zagotovilih, ki jih imam, pa bo do začetka v Kuusamu vse na svojem mestu."
Na olimpijskih igrah še po starem
Hofer je še poudaril, da sprememba za olimpijske igre v Vancouvru prav zaradi grafične izdelave podatkov ni bila mogoča, na tekmi sezone pa bo vse potekalo po starem. Že zdaj pa nekateri tekmovalci s tem niso najbolj zadovoljni, mimo omenjenega dejstva pa se enostavno ne bo dalo. Zato je torej nepotrebno izgubljati besede in tudi voljo pri tekmovalcih, ki pa dobro vedo, da bo veter na tekmah v Whistlerju lahko zelo pomemben dejavnik pri boju za najprestižnejše kolajne v svetu športa. Kot kaže, zadnjič in v Sočiju 2014 naj bi veljala letošnja novost. V Rusiji pa naj bi bili v olimpijski družini tudi ženski skoki. Na skakalnih tekmah je predviden tudi osnovni nagradni sklad, ki se ne sme spustiti pod 71.000 švicarskih frankov, 100 jih mora dobiti tudi zadnji dobitnik točke na tekmi svetovnega pokala.
Več šprinterskih tekem v nordijski kombinaciji
Vetrna izravnava bo veljala tudi na skakalnem delu tekme v nordijski kombinaciji, kjer bo v novi sezoni več šprinterskih tekem kot tradicionalnih. Tudi gledanost kombinacije se je v svetu močno povečala, obisk na tekmah pa se je v zadnjih štirih sezonah dvignil za kar 60 odstotkov. V karavano se vračata Avstrijec Felix Gottwald in Finec Hannu Manninen. V nasprotju s skakalci je zagotovljen nagradni sklad na posameznih tekmah 30.150 švicarskih frankov, najmanjši delež nagrade pa bo dobil uvrščeni na 20. mestu.
Še nekaj dela pred SP-jem v Planici
Planica je svojo predstavitev spet izkoristila s precej optimistično naravnanim poročilom tiskovnega predstavnika SZS-ja Tomija Trbovca, ki je svojo nalogo opravil več kot odlično. Prikazane so bile tudi fotografije začetih del na letalnici, saj je treba za SP precej razširiti doskočišče in iztek na letalnici, ki je največja na svetu. V nasprotju z drugimi, ki komaj čakajo na prvi sneg, v Planici želijo čim bolj zeleno jesen, da bi dela, ki so se očitno začela prepozno, dokončali v čim večji meri.
Spet le kozmetični popravki
Kot kaže, pa gre znova predvsem za kozmetične popravke. Zanimivo pa je razmišljanje Walterja Hoferja na to temo: "V Planici v zadnjih sezonah ni nobenih težav v povezavi s samim tekmovanjem. Letalnica je vedno pripravljena na zelo visoki ravni. Toda objekte naokrog je žal načel z zob časa, to pa je stvar domačih ljudi, da poskrbijo za objekt, če želijo nekoč prirediti tudi nordijski SP."
Slogan lahko razumemo na več načinov
Slogan Planice "Tam, kjer se je vse začelo" pa je zagotovo zelo na mestu in veliko stvari je še vedno takih, kot so bile. No, če izvzamemo staro Bloudek-Rožmanovo napravo, ki je še naprej le na papirjih. Kdaj bo Pod Poncami res mogoče pripraviti SP, pa niti "čarovnice" ne vedo. Za leto 2015 so kandidati Falun, Lahti, Oberstdorf in Zakopane. Zanimivo je, da v Willingenu ni bilo predstavitve Vancouvra, toda po mnenju prirediteljev so to nalogo v največji meri opravili že v preteklih letih. Zadnji dan pa bo svojo kandidaturo za igre z letnico 2018 predstavil München z Garmish-Partenkirchnom in Berchtesgadnom, slišali pa bomo tudi razmišljanje o prihodnosti olimpizma. Predvsem z nemškega vidika. Čez leto dni bo Forum Nordicum v Oslu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje