Športni časnik Ekipa SN je v soboto poročal, da je Jakov Fak za pridobitev slovenskega državljanstva oz. pridobitev papirjev za zamenjavo športnega državljanstva in nastopanje za Slovenijo moral plačati 100.000 evrov. Časnik se sklicuje na zapise v Ferryjevi avtobiografiji Ferry tales. Ekipa se pri tem sklicuje na novico, objavljeno na spletni strani Mednarodne biatlonske zveze, ti pa so jo povzeli po ruskem športnem portalu sports.ru. "Povedal mi je, kako je prišel do slovenskega državljanstva. Je Hrvat, ki zdaj tekmuje za Slovenijo. Da bi ujel še pravi čas, da tekmuje za Slovenijo, je bil prisiljen plačati 100.000 evrov in to pod mizo. Toliko denarja ni imel, spraskal je vse prihranke, si denar sposodil od staršev in plačal. Ostal je brez ficka v žepu. Vse za šport, ki ga ima rad. Tvegana odločitev za uresničitev svojih sanj in uspel je. Kolajna na olimpijskih igrah in nato na svetovnem prvenstvu v Ruhpoldingu. Jacob je zelo v redu človek, odprt, radoveden in inteligenten. Imam občutek, kot da sem ga spoznal pred desetimi leti. V biatlonskem kotlu se je kuhal mnogo let, toda prej nisem nikoli govoril z njim. Ne vem, zakaj. Morda zato, ker se mi je zdel kot zlobni Novak Đoković," so Ferryjev zapis prevedli pri slovenskem športnem časniku.
Saga se je začela po sezoni 2009/10
Fak je po sezoni 2009/10 in osvojeni medalji na olimpijskih igrah v Vancouvru želel, da mu Hrvaška biatlonska zveza končno da izpisnico, ki bi mu omogočila nastop za Slovenijo. Hrvati so takrat, zaradi domnevne izgube sponzorjev, saj je bil Fak njihov edini paradni športnik v biatlonu, menda zahtevali 100.000 evrov odškodnine. Fak si je po drugi strani želel nadaljevati delo s slovensko stroko in trenerjem Urošem Velepcem, ki je bil že pred tem tisti, ki ga je vodil do medalje na svetovnem prvenstvu in olimpijskih igrah. Še 7. novembra 2010 je Fak prosil, naj mu Hrvati dovolijo prestopiti, saj je bil to takrat edini način, da ostane biatlonec. Tudi slovenski tabor je napovedoval, da bo z njim prekinil sodelovanje, saj je bil že pred olimpijskimi igrami v Kanadi sprejet dogovor, da se Fak seli v Slovenijo.
"Dovolite mi, da ostanem športnik"
"Sodelovanje s slovensko reprezentanco se je v zadnjih letih poglobilo. To ekipo res potrebujem, saj z njo tekmujem na vsakem treningu in nudi mi vse pogoje. Zdaj matično zvezo prosim le za soglasje, da lahko tekmujem za drugo reprezentanco. Pri 23 letih si želim nadgraditi svoje delo in uspehe. Dovolite mi, da ostanem športnik," je pred petimi leti na novinarski konferenci za izpisnico skorajda prosil Fak in dejal, da ne želi na kogar koli izvajati pritiska, le breme, ki ga trenutno nosi, je zanj preveliko. "Ena od črnih misli, ki mi roji po glavi, je tudi ta, da končam športno pot. Dve leti premora sta zame nesprejemljivi, posebej v športu, kot je biatlon," je še dejal.
Grubišić: Naredili smo dober posel
Nato je 19. novembra 2010 prišlo potrdilo, da Fak lahko tekmuje za Slovenijo. "Ne bi želel govoriti o denarju. Rad bi poudaril, da smo naredili dober posel. Dogovorili smo se o sodelovanju s Slovenci, od katerega bodo imeli največ naši mladi biatlonci, kar je bil tudi naš cilj. Izgubili smo Jakova, ampak to bomo nadomestili z delom s Slovenci, ki bi se moralo odražati tudi v bolj kakovostnem razvoju biatlona na Hrvaškem," je takrat ob "prestopu" povedal tržni direktor na hrvaški zvezi Hrvoje Grubišić.
"Ne vem, ali je vsemu v knjigi verjeti"
MMC je doklical takratnega tiskovnega predstavnika zveze in kasnejšega vodjo zbora za biatlon Tomaža Šušteršiča, ki je glede namigov o denarnem znesku kot odškodnini za pridobitev soglasja za izpisnico povedal: "S tem dejstvom absolutno niti uradno niti neuradno nisem seznanjen, o tem ne vem nič. Predvsem zaradi tega, ker vem za dogovor, ki je bil takrat podpisan s hrvaško zvezo. To je, da slovenski biatlon pomaga pri njihovem razvoju, da imajo določene ugodnosti pri pripravah na Pokljuki, da dobivajo določeno strokovno pomoč, da bomo organizirali skupna tekmovanja in tako naprej. To je edino, kar je bilo takrat tudi uradno obelodanjeno. Kot tisti dogovor, zaradi katerega naj bi Hrvati oz. njihova zveza izdali soglasje na izpisnico, da Jakov Fak lahko nastopa za drugo državo. Če sem zelo iskren, neke govorice in vse to, kar se je znova pojavilo ob knjigi Björna Ferryja, težko komentiram. Knjigo sem videl, nisem pa je utegnil prebrati. Če tudi jaz nekoliko špekuliram, je naslov knjige Ferry tales, kar pomeni, da je že sam naslov zelo pomenljiv. Glede na to, da Ferryja osebno poznam oz. vem, kakšen je kot oseba, da je bolj šaljive vrste in da se je vedno znal pošaliti na račun drugih tekmovalcev, pa seveda tudi na svojega, ne vem, ali je vsem navedbam v knjigi 100-odstotno verjeti. Ne samo tej zgodbi o Jakovu, tudi nekaterim drugim, ki naj bi jih navajal. Nič drugega ne vem kot to, kar je bilo že takrat rečeno ob tem prestopu. Tudi stališče zbora je bilo, da se za prestop Faka ne izplačuje nobenih denarnih odškodnin."
"Za nikogar se ne plačuje finančnih odškodnin"
Na vprašanje, kakšna je bila približno cena sodelovanja s hrvaškim biatlonom, je Šušteršič odgovoril: "Znesek ni bil opredeljen niti eksplicitno naveden. Šlo je za prihodnja obdobja, niti ni bilo natančno navedeno, za kako dolgo. Bilo je pismo, ki je govorilo o tem, da bo slovenski biatlon pomagal pri razvoju hrvaškega. V tem kontekstu je bilo stališče zbora za biatlon že takrat, da se za nikogar ne izplačuje nobenih denarnih odškodnin, niti za prestope Slovencev iz panoge za smučarske teke v biatlon, še manj pa za prestope tujih tekmovalcev v slovensko reprezentanco, za kar so bile tudi želje. Predvsem v naslednjih letih, denimo Michael Rösch je povpraševal, ali bi lahko tekmoval za našo reprezentanco, ko je zapuščal nemško, imeli smo primer ruske tekmovalke, naše mladinke, pa primer bolgarske tekmovalke, ki so nas vsi zaprosili, ampak stališče je bilo vedno enako. Vsaj do takrat, ko sem vodil panogo za biatlon, z nobenim tekmovalcem oz. za nikogar, ki bi želel prestopiti v našo reprezentanco, se ni plačevalo finančnih odškodnin. Dejstvo pa je, in to smo se zavedali že pri prestopu Faka, da neke finančne posledice bodo te ugodnosti, ki bi jih eventuelno nudili hrvaški reprezentanci, imele. In ravno zaradi tega se je zelo nedoločno definiralo, kakšna naj bi ta pomoč natančno bila in za kakšen rok naj bi veljala."
"Vsak posameznik je odgovoren za svoja dejanja"
Je mogoče, da je Fak na lastno pest sam plačal določen znesek "pod mizo"? "O tem ne morem soditi. Vsak posameznik je odgovoren za svoja dejanja. Če je Fak na svojo roko naredil kaj takega, ve edinole on sam. Vse, kar je bilo meni rečeno v tistih turbulentnih časih, vedno je bilo stališče, vsaj slovenske strani, da ne pristajamo na nobeno finančno odškodnino. Če bi se Jakov odločil za solo akcijo, je zanesljivo ne bi odobravali ali sprejemali, tudi če bi zanjo vedeli."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje