Ta ji je izrekla štiriletno prepoved nastopanja na tekmah v alpskem smučanju zaradi goljufanja v kvalifikacijah za udeležbo na zimskih olimpijskih igrah v Sočiju. Športno razsodišče (CAS) v Lozani je 19. junija lani razveljavilo kazen štiriletne prepovedi.
V sumljivih okoliščinah do olimpijske norme
"FIS me je označil za goljufinjo, to me moti ... FIS ni pričakoval, da se ne bom predala in da se bom branila. Vse skupaj je postalo res grdo, ko je postalo jasno, da se bom pritožila na CAS-u," je med drugim povedala Maejeva, ki je dodala, da je za obrambo porabila okoli 200 tisoč dolarjev. Na OI v Sočiju je z očetovim priimkom Vanakorn na olimpijskem veleslalomu zasedla zadnje, 67., mesto s 50 sekundami zaostanka za zmagovalko Tino Maze. Športno razsodišče je sredi lanskega leta odločalo o dveh pritožbah tajske smučarke. V eni, ki se nanaša na štiriletno prepoved nastopanja, je v celoti ugodilo pritožnici, kajti kot izhaja iz odločitve razsodišča, krovna mednarodna smučarska organizacija za izrek takšne kazni ni predložila utemeljenih dokazov, da je prav Maejeva sama manipulirala z izidi na sicer brez dvoma spornih kvalifikacijskih tekmah, na katerih si je v zelo sumljivih okoliščinah zagotovila olimpijsko normo.
V drugi odločitvi pa je zavrnila Maejevo in potrdila kazen FIS-a, da tajska violinistka ni imela pravice nastopiti na olimpijskih igrah v Sočiju, kar pomeni, da je razveljavljen njen dosežek. CAS je namreč ugotovil, da so bile kvalifikacijske tekme januarja 2014 v Sloveniji, na katerih si je Maejeva priborila pravico do nastopa na igrah, neustrezno izvedene. Sporne in razveljavljene (razveljavil jih je FIS) so bile kvalifikacije, ki so jih za Maejevo ob posredovanju tajskega olimpijskega komiteja pripravili delavci kranjskega smučarskega kluba Triglav na smučišču na Krvavcu.
Tudi SZS izrekel kazni
Škandal je imel tudi slovensko razsežnost. FIS je poleg Maejeve suspendiral tudi štiri slovenske smučarske delavce, ki so za violinistko pripravili sporne kvalifikacije. CAS je pritrdil FIS-u, da so bile štiri kvalifikacijske tekme med 17. in 19. januarjem 2014 na Krvavcu prirejene. Te tekme, ena izmed njih je bila naslovljena kot tajsko državno mladinsko prvenstvo, ki so jih izvedli na njeno prošnjo s posredovanjem tajskega olimpijskega komiteja, so bile za svetovno uveljavljeno violinistko zadnja priložnost, da si je zagotovila nastop v Sočiju. Kazni za tekme na Krvavcu je že pred FIS-om izrekla tudi Smučarska zveza Slovenije. Izvršni odbor SZS-ja je četverici, ki je sodelovala pri pripravi in izvedbi tekem na Krvavcu, izrekel štiriletno prepoved delovanja v okviru SZS-ja zaradi objektivne odgovornosti.
Med drugim je šlo za vodjo tekmovanja Boruta Hrobata in glavnega sodnika Vlada Makuca, nekdanjega strokovnega vodjo alpskih reprezentanc pri Smučarski zvezi Slovenije. FIS je Hrobata kaznoval z dvema letoma prepovedi sodelovanja pri katerem koli FIS-ovem dogodku, z enoletno prepovedjo pa druge slovenske grešnike, časomerilca Matjaža Goltesa, Makuca in starterja Uroša Šinkovca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje