Priljubljeni komentator skokov, hokeja, nogometa in atletike na TV Slovenija je zadovoljen z letošnjimi dosežki slovenskih skakalcev, manjka le še jagoda na vrhu torte. A tudi kakšna zmaga bo prišla, prav tako se ni treba bati za odlične rezultate na svetovnem prvenstvu v poletih.
Ko smo vas pred enim letom vprašali, ali naj Matjaž Zupan ostane trener slovenskih skakalcev, ste odgovorili: "Menim, da z zamenjavo trenerja ne bi storili ničesar." Izkazalo se je, da je zamenjava trenerja vendarle prinesla spremembno na bolje ...
Zupan je bil dober trener, navsezadnje je svoje delo končal z medaljo svetovnega prvenstva. Se pa ljudje nasitijo drug drugega, zato včasih godi sprememba. Goran Janus je mlad in strokoven trener. Dober človek je, bil je tudi letalec, ki je preskočil 200 metrov. Vse reprezentante pozna. V prejšnjih letih se je izkazal v B-reprezentanci.
Lani je bila Slovenija v celinskem pokalu daleč najboljša. Tuji trenerji so se izkazali kot neprimerni.
Prav zanimivo, da noben tuji trener ni naredil tistega, kar bi pričakovali. Heinz Koch, Ari Pekka Nikola ... Prihajajo iz drugega sociološkega okolja in se z drugačnim pristopom niso znašli.
Kako ocenjujete slovenske dosežke v letošnji sezoni?
Naši skakalci so na pravi poti. Manjka le še jagoda na vrhu torte. Prepričan sem, da lahko zmagamo. Že lani smo bili tik pred zmago, a so nam jo vzeli, saj Fis ni dovolil Kranjcu, da zmaga v Planici. Na svetovnem prvenstvu v poletih se lahko nadejamo super rezultatov.
V prenosih ste pogosto kritični do sodnikov. Menite, da vplivajo na razplet?
Pri skokih bolj kot pri hokeju ali nogometu. V današnjih razmerah lahko odločajo desetinke točke, zdaj, ko so izravnave, je toliko bolj pomembno, da so usklajeni. Ko sem zadnjič komentiral tekmo, je dal vsak od petih sodnikov drugačno oceno. Spomnim se nemškega sodnika na novoletni turneji, ko je zmagal Peter Žonta. Dvaindvajset dvajsetic je podelil, to je rekord, no, Žonti pa ni dal ocene 20. Ali pa finski sodnik, ki je dal Roku Benkoviču v Oberstdorfu, ko je postal svetovni prvak, oceno 15 ... Skratka, neumnosti, zato se lahko človek malo poheca iz teh napak. Kadar se pojavijo večkrat, sodnike tako ali tako sankcionira Fis. Ne 'valjajo' jih po medijih in ne tolčejo z gorjačo, ampak enostavno ne sodijo več.
Ste se kdaj zavzeli, da bi kakšen sodnik izgubil svojo 'službo'?
Ne nisem, sem se pa pogovarjal z odgovornimi o določenih stvareh, ki me motijo. Fis ni dovolil, da bi v Planici popravili svetovni rekord 239 metrov, ker so čakali na Vikersund. To sem obelodanil, in točno tako je bilo. Delegat z Norveške Bertil Palsrud je pet let zaviral razvoj rekorda. Rekel sem tudi, zakaj ne dovolite ženskih poletov. In niso znali povedati. Prav neposredno sem se obrnil na Walterja Hoferja (direktorja za skoke pri Mednarodni smučarski zvezi), sva kolega, pa je kar mencal. Povedal sem mu: obnašate se patriarhalno, ženske zaničujete, naj skačejo s pručke, gospodje bodo pa leteli 250 metrov. Nihče ni znal odgovoriti, tudi Slovenci, ki tulijo v isti rog, so bili tiho.
In zakaj se po vašem mnenju to dogaja?
Bojijo se, da bi skočile dlje kot moški. Če bi te tekme postale atraktivne, bi izgubili velik del sponzorjev in denarja. Sam menim drugače. Bil sem na Kulmu 29. januarja 2003, ko je ob 9.15 Daniela Iraschko skočila 200 metrov. Ob pravi formuli bi lahko imeli moško in žensko tekmo na isti letalnici.
Boste letos komentirali novoletno turnejo?
Ne, vzel sem si prosto. Preveč dobrih stvari se človek preobje. Letos sem si zaželel, da bom doma, v dobri družbi, tako da bosta novoletno turnejo za TV Slovenija komentirala kolega Aleš Potočnik in Peter Kavčič. Bom pa zato v nadaljevanju sezone spremljal vse tekme v poletih - Kulm, Oberstdorf, Vikersund, Planica.
Več kot eno leto se vozite tudi v službo v Rimske terme, kjer ste vodja medicinskega centra in wellnesa. Brali smo lahko, da je podjetje v težavah in pred stečajem. Kako kaže zdaj?
V medijih se ne predstavlja resnični položaj. Tamkajšnji novinarji so pod vplivom nekaterih krogov in niso najbolje obveščeni. Prepričan sem, da bodo Rimske terme preživele in da bodo v naslednjih dveh letih ena od najboljših turističnih destinacij v Sloveniji. Res pa, da je vsak začetek težak. Tudi otrok, ko se rodi, ni takoj za olimpijske igre za met kopja.
Kaj je tisto, s čimer se bodo gostje odločili prav za vas?
Rimske terme so odmaknjene od vrveža. Osem kilometrov okrog ni nobenega industrijskega objekta. Imamo čist zrak in vodo, ki vsebuje radon. Kemična analiza je pokazala, da je ta voda v Evropi med petimi najboljšimi po številu zdravilnih rudnin. Gostje pri nas iščejo mir, počitek, sproščanje. Hotel je zgrajen v starem rimskem slogu, ki je unikaten in ljudem zelo všečen. Vsaka izmed 180 sob je drugačna in arhitekti so res postavili spomenik slovenske turistične ponudbe. Ponujamo vse, kar lahko ponudijo vrhunska zdravilišča.
Ali tudi vi vsak dan popijete kozarec te zdravilne vode?
Ne, ker je preveč bogata z rudninami in ni pitna. Zdravilna je za vse, razen za bolezni prebavil. Poskusil sem jo, toda okus je boljši, če odpreš pipo v Ljubljani.
Ker ste dopisni član Franca Footballa, ste tudi letos glasovali za nogometaša leta. Lahko poveste svoj izbor?
Odločil sem se za Messija. Sem pa tudi dopisni član IFFHS-ja (Inštituta za nogometno zgodovino in statistiko), ki izbira najboljšega igralca, vratarja, trenerja in sodnika. Lahko povem, da sem Damirja Skomino postavil na 2. mesto, prav tako Samirja Handanovića. Takoj za Buffonom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje