42 let po zmagi Traudl Hecher je v Mariboru slavila njena hči Elisabeth Görgl. Foto: Reuters
Manuela Mölgg, Elisabeth Görgl in Denise Karbon
Mariborski zmagovalni oder so zavzele tri trenutno najboljše veleslalomistke sveta. Foto: Reuters
Mateja Robnik
Mateja Robnik je bila v obeh vožnjah najboljša Slovenka. Foto: SZS
Manuela Mölgg
Manuela Mölgg si je na Pohorju prismučala tretje stopničke v karieri. Foto: Reuters
Tina Maze
Tina Maze je v Mariboru že zmagala leta 2005. Foto: RTV SLO
Denise Karbon
Denise Karbon je na dobri poti k osvojitvi malega kristalnega globusa. Foto: EPA
Prvi del zlate lisice Görglovi

Štartne številke so bile odločilen dejavnik na tokratnem veleslalomu "lisičk". Görglova je bila s št. 3 najhitrejša, Mölggova (1) pa 2. Vse druge so zaostale več kot sekundo.

Špela Pretnar po 1. vožnji: "Polom"
Slovenke se na razrahljani progi niso preveč izkazale, saj so vse za vodilno Görglovo zaostale več kot štiri sekunde. Kljub ogromnemu zaostanku pa so se v finale prebile Mateja Robnik (23. mesto), Tina Maze (24.) in Ana Drev (29.). Nad njihovo vožnjo ni bila zadovoljna niti nekdanja smučarka Špela Pretnar, ki je njihov nastop ocenila za "polom". Preostale tri Slovenke Maruša Ferk, Ilka Štuhec in Vanja Brodnik pa so zaostale med 6 in 8 sekundami!

Višje številke brez možnosti
Slabi tekmovalni pogoji niso omogočili, da bi se smučarke z višjimi štartnimi številkami lahko prebile proti vrhu. V finalu sta le dve tekmovalki, ki sta nastopili s številko višjo od 30 (pa še to najbrž le zaradi odstopa Nicole Gius in Andree Fischbacher).

Cement v drugo opravil svojo nalogo
Tako Drevova, Mazetova kot Robnikova so dosti bolje izpeljale finalno vožnjo, a zaradi visokih zaostankov in boljših razmer niso pridobile veliko mest. Med odmorom so prireditelji dvakrat s snežnim cementom posuli progo, kar je finalistkam omogočilo enakovredne pogoje. Najboljša posameznica med varovankami Klemena Berganta je bila Mateja Robnik, ki je s popolnim napadom v finalu celo dosegla drugi čas druge vožnje.

Trinajstica srečna številka za Elisabetho
Slovenke so ob normalnem razpletu finala pridobile le po nekaj mest (Drev 26., Maze 24., Robnik 19.). Karbonova si je želela ponovnih stopničk in je v vodstvu dočakala nastop vodilnega dvojca. Italijanka Mölggova je s 5. časom finala kar za dobro sekundo ugnala slovitejšo rojakinjo, a to skoraj 27-letne Avstrijke ni zmedlo. Görglova je vnovič prikazala odlično smučanje in se v Mariboru zasluženo veselila prve zmage v svetovnem pokalu. Predtem je bila ena najbolj vsestranskih smučark v karavani na stopničkah že kar 12-krat, a še nikoli na prav najvišji.

Izjave po koncu veleslaloma v Mariboru

Mateja Robnik:
"Na štartu finala sem si rekla, da mi ne preostane drugega, kot da napadem. Napad mi je uspel, spustila sem smučko, resnično sem uživala na progi, ki je bila veliko bollje pripravljena kot prva. Na prvi sem imela malo 'rešpekta' pred strmino, ker sem vedela, da je proga že močno načeta."

Tina Maze: "Bistveno lažje je bilo smučati v drugo, kar se vidi tudi na poteku finalne vožnje, ko je skoraj vsaka tekmovalka prehitela predhodno. Zato tudi preboj v drugo ni mogel biti velik. Opazen je napredek, kar si želim še stopnjevati."

Ana Drev: "Sreča je bila na moji strani, da sem se sploh uvrstila v drugi del. Bila sem že na poti v finale, ko so me poklicali nazaj na smučišče. Druga predstva je bila boljša. Zdaj se veliko bolje počutim kot po prvi vožnji."

Elisabeth Görgl: "Na koncu je bilo kar preprosto. Po prednosti na prvi progi, je bil zame finalni nastop pravi preizkus mojih sposobnosti. Z dobro drugo vožnjo sem končno prišla na najvišjo stopničko. Očitno Maribor postaja moje srečno prizorišče, nenazadnje je tukaj pred davnimi časi že zmagala tudi moja mama (Traudl Hecher)."

Odstop: Gius, Fischbacher

Svetovni pokal (Ž), veleslalom (5/8):   1. D. KARBON          ITA    460 točk  2. E. GÖRGL           AVT    319       3. M. MÖLGG           ITA    234       4. J. MANCUSO         ZDA    229       5. T. POUTIAINEN      FIN    226       6. K. HÖLZL           NEM    178       7. N. GIUS            ITA    158       8. K. ZETTEL          AVT    139       9. N. HOSP            AVT    137      10. I. JACQUEMOD       FRA    128      ...                                    16. A. DREV            SLO     65