Slovenska reprezentanca v hitrih disciplinah je bila septembra v Čilu, kjer so bile razmere odlične. Podlaga je bila trda in podobna tistim na tekmah. Jerman, ki je v lanski sezoni dobil smukaško tekmo za svetovni pokal v Bormiu, se te dni individualno pripravlja v fitnesih, že čez nekaj dni pa bo spet na snegu, in sicer na ledeniku v Pitztalu.
Lahko opišete današnji kondicijski trening?
Danes sem imel res krut trening. Že samo dvigovanje uteži in potem še tek na 400 metrov na koncu ... Smuk v Bormiu se ne more primerjati s tem. Povsem na koncu sem z močmi.
Poročila o vaših poletnih pripravah so bila zelo spodbudna. Ste zadovoljni z narejenim?
Letos se res vse ujema. Vreme nam je služilo tako v Zermattu kot v Čilu, tudi snežne razmere so bile dobre, čeprav je bilo v Čilu v primerjavi s prejšnjimi leti dva do tri metra manj snega. Vendar je bil ta sneg vseeno zelo kakovosten. Slaba stran so uničene smuči, tako da so imeli serviserji veliko dela. Uporabljali smo tako imenovane "kamen-dile", da se z njimi voziš okrog, na progo, kjer smo pobrali vse kamenje, pa smo šli s tekmovalnimi.
Koliko parov smuči ste preizkusili?
Okrog 30-40 parov smo imeli s seboj za smuk in superveleslalom.
Ste našli prave za tekme?
Smo, saj smo imeli odlične razmere, in pokazalo se je, kje so razlike med različnimi modeli.
Pa je treba te smuči še kaj testirati ali jih boste zdaj shranili do zime?
Ne, še naprej jih je treba zvoziti, da so hitre, še naprej testirati. Prav v sredo grem s Stöcklijem v Sölden na nadaljnja testiranja.
Katere prvine, ki jih do zdaj niste najbolje obvladali, ste popravili v Čilu?
Zlasti drsalne odseke. Pomagal mi je Mitja Zupan, ki ima veliko izkušenj in mi je bil v veliko pomoč. Pri rezultatih se to že pozna.
Po sezoni ste ugotovili, da niste dobro telesno pripravljeni, zato ste se avgusta tudi teden pozneje pridružili reprezentančnim kolegom v Čilu. Kaj je bilo narobe?
Prva testiranja po sezoni so bila slabša kot po navadi. Glavni razlog, da sem ostal teden dlje doma, pa je bil ta, da v Čilu en mesec ne moreš trenirati kondicije. Spiš na 2800 metrih in cele dneve smučaš. Pri meni so težave - mišična masa pade in s tem tudi telesna teža, če dlje časa ne dvigujem uteži. Treba je tudi vedeti, da nisem več med najmlajšimi.
Torej se vam leta že poznajo ...
In to kar precej! Nisem mogel verjeti, ko so mi govorili, da bo po 30. letu vse drugače. Regeneracijska doba se je občutno podaljšala in iz leta v leto je slabše.
Je bil tudi vzpon na Mangart, ko ste se na tekmi pomerili z najboljšimi rekreativnimi kolesarji, pozitivna izkušnja?
Seveda, to je bil dober trening, predvsem pa sem šel zaradi lastnega veselja. Včasih sem sicer več kolesaril. Na začetku pripravljalnega obdoboja sem bil še precej na kolesu, da sem dvignil raven porabe kisika in dobil splošno vzdržljivost. Pri nas zna biti težava, da začneš kuriti mišično maso, če si predolgo na kolesu. Na koncu ti takšen trening nič ne pomaga.
Vam je žal, da nimate (tako kot veleslalomisti) že prej kakšne tekme?
Ne, je kar v redu tako. Ta ledeniška tekma v Söldnu pade nekako ven iz konteksta, saj imajo nato veleslalomisti skoraj mesec in pol premora do naslednje tekme. V bistvu moraš že na prvo tekmo malce tempirati formo. Pozornost javnosti je velika že na prvi tekmi, in ni dobro, če sezono začneš nepripravljen.
Se v ekipi čuti nova energija, potem ko je na Smučarsko zvezo prišel nov predsednik Tomaž Lovše? So razmere za trening dobre?
Tu ni debate - vse je v redu, energija in vzdušje v ekipi sta na višji ravni kot lani. Vodstvo zveze se gotovo trudi po svojih močeh.
Imate svojo spletno stran, ki je zgledno urejena. Ste to postorili letos?
Že lani, vendar sem bil len in je nisem posodabljal. Letos sem se odločil, da bom redno objavljal sveže novice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje