V prihodnjih dveh tednih bo narejena shema. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
V prihodnjih dveh tednih bo narejena shema. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Burkhard Schaffer
Burkhard Schaffer bo še naprej trener hitrih disciplin. Foto: MMC RTV SLO
Kritika Anteja Kostelića slovenskemu smučanju
Zakaj so slovenski smučarji izgubili stik v vrhom?

Zdaj so se začeli še dogovori s poslovnim delom smučarske zveze o pogodbi.

Enotna tako alpski odbor kot strokovni svet
Alpski odbor je Makuca na prvi seji po končani sezoni svetovnega pokala soglasno potrdil kot ustreznega kandidata za zamenjavo Mihe Verdnika, ki je odstopil tik pred koncem sezone. "Plan je, da v teh okvirih, v katerih je deloval Verdnik, vsaj kar se našega skupnega dogovora tiče, deluje v prihodnje tudi Vlado Makuc," je dejal predsednik alpskega odbora Košir, ki je zadovoljen, da sta se o kandidatu poenotila tako alpski odbor kot strokovni svet. Makuc je v zadnjih letih skrbel za razvoj turške smučarske reprezentance, predtem pa deloval dolga leta v Sloveniji, nazadnje kot vodja otroških in mladinskih programov.

Košir: Pri zdajšnji obliki zagotovo ne bo ostalo
"O novih trenerjih govoriti bi bilo preuranjeno. Vsekakor pa se lahko pričakujejo spremembe. To je dejstvo. Tudi v organizacijskem smislu bodo spremembe v številu ekip in število tekmovalcev v ekipah, pri zdajšnji obliki prav gotovo ne bo ostalo," je še dejal Košir.

Bukhard Schaffer ostaja
Glede na dobro opravljeno delo v moških hitrih disciplinah, predvsem v smuku, ki zlasti po zaslugi Andreja Šporna in Andreja Jermana ohranja stik s svetovnim vrhom, bo najverjetneje tudi v prihodnji sezoni za razvoj slovenskega smuka in superveleslaloma skrbel avstrijski trenerski strokovnjak Burkhard Schaffer, s katerim se usklajujejo o sodelovanju moške ekipe za hitre discipline z ekipo slovenske šampionke Tine Maze.

Sodelovanje tudi s Tino Maze
"Z 'Burkijem' smo imeli kar nekaj pogovorov. Kot vse kaže, bo nadaljeval delo pri nas, čeprav bo treba določene zadeve o pogojih dela še dogovoriti. Želim pa si več medsebojnega sodelovanja slovenskih ekip, v največji možni meri. Razumem, da obstaja veliko terminskih načrtov, ekip ter usklajevanje o lokacijah, vendar pa upam na čim več sodelovanja med vsemi ekipami, ne le med Tino Maze in hitrimi disciplinami," je povedal Košir.

V nemilosti se je po sezoni, polni razočaranj, ko je moški veleslalom dosegel dno z veliko rezultatsko luknjo, slalom pa je reševal Mitja Valenčič, znašel štab v moških tehničnih disciplinah. Prav tako je sezona bila polna velikih razočaranj za žensko ekipo, ki deluje ločeno od ekipe Tine Maze.

Čebulj: Potrebno vel strokovnega kadra
Da je lani prevzel nehvaležno vlogo, se zaveda trener moške ekipe Pavli Čebulj, ki se je načrtov sicer lotil ambiciozno, a rezultatov ni bilo. "Štartati na tekmah s številkami 50, 60 ni enostavno ter se kosati z bolje pripravljeno konkurenco, ki ima nižje startne številke. Vseeno upam, da se bo nadaljevalo delo, se postavila dobra strategija, nek sistem dela. Verjamem, da je veleslalom možno dvigniti na višjo raven. Potrebno pa bo več strokovnega kadra. Ostale ekipe imajo dva trenerja za vsako disciplino, medtem ko sem bil letos za slalom in veleslalom sam s pomočnikom. Na tak način je nemogoče držati korak s konkurenco."

"Ogromna je že razlika v primerjavi z ekipo za hitre discipline, denimo, samo v strokovnem kadru. Zato sodim, da je treba vsem dati enake možnosti. Verjamem, da so fantje tudi v tehničnih disciplinah sposobni dosegati boljše rezultate. Če hočemo veleslalom dvigniti na staro raven izpred deset, petnajst let, pa bo treba vložiti ogromno truda. In to ni stvar enega človeka," je bil kritičen Čebulj.

Kritika Anteja Kostelića slovenskemu smučanju
Zakaj so slovenski smučarji izgubili stik v vrhom?