Letos februarja je Tina Maze s številko 47 senzacionalno slavila na smuku. Foto: Reuters
Letos februarja je Tina Maze s številko 47 senzacionalno slavila na smuku. Foto: Reuters
Tina Maze
Proga Corviglia je pisana na kožo najuspešnejši slovenski alpski smučarki zadnjih let. Foto: EPA
Tina Maze
25-letna smučarka je slabo začela letošnjo sezono, a je neuspeh v Söldnu ni potrl in zdaj uspešno stopnjuje nastope. Foto: Reuters
Tina Maze
Tina Maze se je pred sezono odločila za samostojno pot, zato so uspehi nujni za njeno profesionalno preživetje. Foto: EPA

Nikjer drugje ni Črnjanka dosegla toliko lepih uspehov kot prav na progi Corviglia v St. Moritzu. Peto mesto na veleslalomu na svetovnem prvenstvu leta 2003 je pomenilo začetek velike ljubezni. Tina je brez težav obvladala široke bele proge, ki so vse nad gozdno mejo. V naslednjih letih je ob ugodnih vremenskih razmerah večkrat krojila sam vrh tekme svetovnega pokala.

Trikrat na odru za zmagovalce
Leta 2004 je bila v odlični veleslalomski formi in St. Moritz je prišel kot naročen. Zmaga ji je prinesla toliko samozavesti, da je v tisti sezoni potem dobila še dve tekmi v tej disciplini. Januarja 2006 je presenetljivo zasedla drugo mesto v superveleslalomu in nakazala, da se razvija v dobro tekmovalko v hitrih disciplinah. Vrhunec pa se je zgodil letos februarja, ko se ji je nasmehnilo sonce in je kot prva Slovenka zmagala v smuku.

Slab uvod, dobro nadaljevanje
Zmagovalka šestih tekem za svetovni pokal je po lanski sezoni ustanovila svojo ekipo in se ločeno od slovenske reprezentance pripravljala na letošnje tekme. Tudi zato je bilo zanimanje zanjo na ledeniški tekmi v Söldnu večje kot običajno. Veleslalom je odpeljala nenavadno slabo in prihodnost se je zdela črna. A v Črni so doma karakterno močni ljudje in Tina Maze je bila na naslednjih štirih tekmah vselej uvrščena v deseterico najboljših.


Zakaj ste v Söldnu smučali bistveno slabše kot na tekmah v Severni Ameriki?
V Söldnu sem smučala slabo, malo pa me je spremljala tudi smola. V zgornjem delu proge mi je enkrat zdrsnila smučka, kjer sem verjetno povozila kamen in zdrsi so se potem nadaljevali celo strmino. Enostavno nisem naredila dovolj dobrih zavojev. V Aspnu sem smučala bolj odločno. S progo sem se upala spopasti, saj sem na treningih vozila precej bolj suvereno, kot kadar koli to leto. Potrebovala sem kar nekaj časa, da sem se navadila na nove smuči, saj so veleslalomske zelo posebne. Zdaj jih že dodobra poznam, verjamem pa, da jih lahko še boljše izkoristim.

Ste morda po tekmi v Söldnu spremenili kaj v svojih pripravah?
Zaradi enega slabega nastopa, nismo spremenili nič.

Očitno vam je severnoameriški sneg ustrezal, ali lahko upamo da boste dobro smučali tudi v Evropi?
Mislim, da sem že v La Molini dokazala, da lahko smučam dobro tudi v Evropi. Veseli me, da sem potrdila veleslalomski uspeh iz Aspna. Zadovoljna sem tudi, da sem kljub časovnemu zamiku, ki ga je bilo mogoče čutiti iz Amerike, nastopila solidno. Zbrala sem dovolj moči in spet dosegla dober rezultat.

Po lepih uspehih v smuku in superveleslalomu se večkrat sprašujemo, ali je veleslalom še vedno vaša najljubša disciplina?
Vseč mi je smučanje in iskanje najhitrejše poti do cilja. Ni pomembno, za katero discilino gre.

Čimprej bi vas želeli spet videti tudi na stopničkah, kaj vam trenutno manjka za tovrstni uspeh?
Manjka mi približno šest desetink. Sezona je še dolga in delamo za to, da jih pridobimo. Mislim pa, da to ni nedosegljivo.

Ali lahko že govorimo, da ste v vrhunski formi, ali pa imate še določene rezerve?
Vrhunskost je relativna. Vsak posameznik ta pojem dojema drugače. Sama se zavedam svojih rezerv in v letošnji sezoni smo se posvečali prav njim. Mislim, da še nisem v vrhunski formi. Počutim se močno, kar je lahko dobra popotnica do vrhunskosti.



Smučarsko natrpan vikend
Pred Tino Maze in ostalimi slovenskimi smučarkami je zelo pester in razgiban konec tedna. V petek je na sporedu superkombinacija, v soboto bodo vozile smuk, v nedeljo pa superveleslalom. Moški bodo od petka do ponedeljka tekmovali v Dolomitih, kjer se bodo pomerili na progah v Val Gardeni in Alti Badii.

Urban Laurenčič