Hermann Maier na večni lestvici po številu zmag zaostaja le za nedosegljivim Ingemarjem Stenmarkom (86). Foto: EPA
Hermann Maier na večni lestvici po številu zmag zaostaja le za nedosegljivim Ingemarjem Stenmarkom (86). Foto: EPA
Hermann Maier
V Beaver Creeku je zmagal kar osemkrat. Foto: Reuters
Maier še ni za odpis

Sam je tudi v trenutkih zmagoslavja po superveleslalomu v Lake Louiseu ostal na realnih tleh. Herminatorja ne bo nikoli več, pravi. "Telo mi vsak dan sporoča, da nisem več mlad. Pa tudi značajsko sem drugačen, kot sem bil prej," je umirjen avstrijski smučarski zvezdnik. Zmago v Lake Louiseu je proslavil mirno, ob pivu, s svojimi najtesnejšimi sodelavci. Tistimi, ki so vanj verjeli takrat, ko so vsi drugi obupali.

Splet ugodnih okoliščin
Vse se je sestavilo. S štartno številko deset je imel dobre razmere na progi. Snežna površina takrat še ni bila preveč uničena. Vremenske razmere so bile slabe, in to mu je prineslo prednost pred tekmeci. V preteklosti je veliko treniral tudi v nemogočih razmerah in zato se v slabi vidljivosti znajde bolje od drugih. Preprosto si upa več. Superveleslalom je bil postavljen izredno hitro, z nekaj zelo tehnično zahtevnimi odseki. V enem od njih je smučko izgubil največji favorit Američan Bode Miller.

Smukaške smuči
Z ogleda proge gre Maier vselej zadnji. Dolgo časa je s svojim trenerjem in prijateljem Andreasom Eversom študiral idealno linijo. Ugotovila sta, da je v spodnjem delu postavitev tako hitra kot na smuku. Beseda je dala besedo in Maier je šel na štart supervelelslaloma s smukaškimi smučmi. Tveganje se je izplačalo. V zgornjem delu proge mu uspelozadržati stik z najboljšimi, spodaj pa si je privozil tolikšno prednost, da so po koncu dirke vsi govorili o fenomenu.

Zlomljen smučarski čevelj
Čestitke so prihajale z vseh strani. Poklical ga je tudi avstrijski predsednik Heinz Fischer. Občutkov ob svoji 54. zmagi v svetovnem pokalu mu ni niti uspelo povsem urediti, ko je opazil, da nekaj ni v redu z njegovim smučarskim čevljem. Dve leti se je z njim nenehoma ukvarjal in iskal prave nastavitve, zdaj pa je na njem opazil razpoko. "Katastrofa," se je glasil komentar. Zlomljeni čevelj je šel v smeti in Maier je v Beaver Creek odletel z rezervnim parom, ki je še povsem nov.

Proga ptic roparic
Upoštevajoč svetovno prvenstvo leta 1999, je jekleni Avstrijec v Beaver Creeku zmagal osemkrat. Progo ptic roparic, ki velja za eno najtežjih v belem cirkusu, so preimenovali kar v Maierjevo dnevno sobo. Njenih ključev v zadnjih letih nima več samo on. Za zmago na tej progi je treba smučati na meji mogočega. Razsežnosti so tu drugačne kot v Lake Louiseu, kjer se lahko z nekaj sreče zmaga tudi brez ogromnega tveganja. Prav zaradi tega je Maier takoj po zmagi poskušal umiriti evforijo in povedal, da bo na naslednjih tekmah nemogoče ponoviti uspeh iz Kanade.

Maratonski spored
Smučarji bodo ta teden imeli najzahtevnejši spored tekmovanj v celotni sezoni. V štirih dneh bodo vozili štiri tekme. Na TVS 2 bomo vse neposredno prenašali. Maier je kljub novemu paru čevljev na prvem treningu dosegel peti najboljši čas. Najhitrejši je bil Bode Miller, Andrej Jerman je bil 14. Štirikratni dobitnik svetovnega pokala bo zagotovo nastopil na smuku in superveleslalomu, njegova udeležba na nedeljskem veleslalomu pa je še vprašljiva.

Vztrajnost se je izplačala
Od njegove zadnje zmage na smuku v Garmischu so minila skoraj tri leta. Dolgo obdobje, v katerem je že sam večkrat podvomil o sebi. Po lanski sezoni se je z mislimi na konec kariere udeležil nekaj treningov. Bil je povsem sproščen, smučal je le še za svoj užitek. Pogled na ure je bil zanimiv, pa se je odločil vztrajati. Priprave v Čilu so uspele odlično. Potem pa ga je par tednov pred Söldnom zdelala gripa. Izgubil je veliko moči in treninga. Za nameček so se pojavile bolečine v hrbtu in skorajda je že mislil odpovedati severnoameriško turnejo. Po nekaj protibolečinskih tabletah si je premislil. Konkurenca si je v nedeljo želela, da si ne bi.

Urban Laurenčič

Maier še ni za odpis