Petkov smuk v Kitzbühelu je dolgo potekal v slabši, difuzni svetlobi, a potem se je začelo jasniti, kar je ogrozilo celo zmago in veselje 40 tisoč Avstrijcev. Vincent Kriechmayr je vodil vse od št. 13, a nato je kopica smukačev postavljala hitrejše vmesne čase. Na olajšanje Avstrijcev so za Krichmayrjem zaostali tako Adrian Sejerstad (+0,39), Jared Goldberg (+0,35) in senzacionalni drugouvrščeni.
Številka 43 kar na drugo mesto
Italijan Florian Schieder je s številko 43 smučal že pod jasno modrim nebom in bil vseskozi blizu ter na koncu za vsega 23 stotink zaostal za Avstrijcem, ki mu je na rdečem sedežu vodilnega vidno odleglo. Do Kitzbühela je bila najboljša uvrstitev 27-letnega karabinjerja 13. mesto iz decembrskih smukov v Val Gardeni in Bormiu.
Hrobat na najtežji progi do izida kariere
Občutno izboljšanje vidljivosti je s pridom izkoristil tudi drugi Slovenec Miha Hrobat. Zlasti je s številko 45 ogromno pridobil v spodnjem delu: v petem odseku je postavil tretji čas, v predzadnjem, šestem, odseku pa celo drugega najhitrejšega. V cilju je Hrobat z zaostankom 46 stotink prevzel sedmo mesto in ga zadržal vse do konca.
27-letni Kranjčan se je prvič v karieri prebil med deseterico v svetovnem pokalu. Do zdaj je bila Hrobatova najboljša uvrstitev 16. mesto, kar je dosegel na novembrskem smuku v Lake Louisu, decembrskem superveleslalomu v Beaver Creeku in na lanskem smuku v Kitzbühelu.
"Uspela mi je zelo dobra vožnja. Res je, da sem imel tudi nekaj sreče z vremenom. Po navadi je ravno obratno, ko imamo tisti z višjimi startnimi številkami slabše razmere. Je bila priložnost, ki jo je bilo treba izkoristiti. Vedel sem, da se da, na startu sem se prepričal, da sem lahko zelo hiter," je dejal Hrobat. "Jutri se bom še enkrat odpravil na start z isto miselnostjo in se še enkrat vrgel dol," je napovedal.
Zmagoviti intervju šele po zadnjem smukaču
Na startu prvega od dveh smukov v Kitzbühelu je bilo sicer 58 alpskih smučarjev, zaradi grdega padca Norvežana Henrika Roea s številko 48 v cilju se je tekma pošteno zavlekla, zmagovalec Kriechmayr pa vse do konca ni želel dati zmagovalnega intervjuja.
"Najpomembnejša tekma svetovnega pokala v sezoni. Ni bila popolna vožnja, a sem bil vseskozi na meji. Resnično mi ta smukaška zmaga ogromno pomeni," je bil po dolgem čakanju ganjen 31-letnik iz Linza. V Kitzbühelu je že zmagal – na superveleslalomu leta 2021, zdaj pa se je vpisal med smukaške legende. Ob tem bo zdaj Kriechmayr tudi prvi favorit za zmago tudi na sobotnem smuku. "Prečni prehod zagotovo lahko izboljšam. A težko je biti vseskozi na meji in hkrati popoln," je petkov zmagovalec izpostavil del proge, kjer je pustil nekaj časa.
Sreča v nesreči za najboljša smukača zime
Vodilni v svetovnem pokalu Marco Odermatt ni zdržal vloge prvega favorita, saj je ob izhodu iz mišnice naredil veliko napako, vendar se je uspel akrobatsko rešiti. Ker pa je izgubil ogromno hitrosti, je prvič v sezoni končal daleč od vrha in celo brez točk. Do prvega smuka na Streifu je bila najslabša Odermattova uvrstitev sedmo mesto iz drugega smuka v Val Gardeni. Ob koncu prenosa je prišla informacija, da je moral Odermatt na zdravniški pregled. Ta je pokazal lažjo poškodbo kolena. Zaradi tega bo izpustil sobotni smuk. Naslednji star načrtuje v sredo na nočnem veleslalomu v Schladmingu.
Na četrtkovem, drugem, treningu se je vodilni smukač zime Aleksander Aamodt Kilde poškodoval, saj si je zlomil eno izmed dlančnih kosti na desni roki. Kljub temu je Norvežan vozil izvrstno, se boril za vodstvo, a nato ga je odneslo iz prečnega prehoda, kjer se je spektakularno rešil in preprečil padec. Kljub ponesrečenemu zaključku je Kildeju v cilju vidno odleglo, da jo je odnesel brez padca.
Kriechmayr rešil avstrijsko čast
Bolje kot Odermattu je šlo drugemu Švicarju. Niels Hintermann je prvič v sezoni odpeljal smuk brez napake in je kot prvi prehitel Američana Travisa Ganonga, ki je odprl petkov smuk na Streifu. Na vsega 8 stotink se je Hintermannu približal italijanski veteran Dominik Paris.
Takoj za njim je s številko 13 sanjski smuk odpeljal Vincent Kriechmayr, ki je po najhitrejšem času v zgornjem delu sicer začel izgubljati proti Hintermannu, a je nato najbolje odpeljal zaključek mimo kmetije, prečni prehod in ciljni spust ter v cilju za 31 stotink prehitel Švicarja. Seveda na huronsko veselje prepolnega stadiona v Kitzbühelu, kjer so pred tekmami sami Avstrijci govorili, da so zgolj avtsajderji za zmago.
Vseeno boja za stopničke in tudi zmago še zdaleč ni bilo konec in Kriechmayr je še dolgo trepetal za svojo 15. zmago v svetovnem pokalu.
Čater ob prihodu v cilj 13.
S številko 25 je še ob slabši vidljivosti nastopil prvi od dveh Slovencev. Martin Čater, ki mu proga Streif ne odgovarja najbolje, je bil po počasnejšem začetku izjemno hiter v tretjem in četrtem od sedmih odsekov. Zanimivo, da je v samem zaključku z veliko hitrostjo 139,38 km/h bil celo hitrejši od Kriechmayrja, v cilju pa je prevzel 13. mesto, a je nato zaradi razjasnitve izgubil vidno uvrstitev.
KITZBÜHEL, petkov smuk
Končni vrstni red:
SKUPNI VRSTNI RED
Smuk (7/11):
Skupni seštevek (21/40):
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje