Trenerja Matjaža Peneša veseli, da se otroci v kombiju zabavajo, se pogovarjajo in niso le zatopljeni v telefon. Hkrati pojasnjuje: "Lani smo bili 140 dni na snegu, a le 10 v Sloveniji. Verjetno si lahko predstavljate, koliko kilometrov se nabere na cesti, vsaj 30.000 na sezono."
Gregor Šparovec, nekdanji smukač in oče dveh tekmovalk, dodaja: "Smučanje je pač šport, pri katerem iščeš pogoje, hodiš za snegom in seveda si primoran potovati."
Pogovarjali smo se tudi s smučarskim strokovnjakom Sandijem Muravcem: "Seveda smo prikrajšani, ker npr. v jesenskem času nimamo ledenika, kjer bi lahko trenirali, in zato smo obsojeni na vožnje. Zime so tudi manj radodarne s snegom. V takem primeru se proces treninga ne prekinja, zato je treba najti smučišča, kjer je trening možno izvajati. Žal je to največkrat čez mejo."
Ves trud in dolge vožnje so na koncu poplačani s prihodom na sneg. Nagrada je najlepše igrišče na svetu. Mladi smučarji poudarjajo ta užitek, svobodo, dobro družbo … Zato še vedno radi prihajajo na sneg. "To je oblika preživljanja prostega časa v naravi. To za otroke ni vsakdanja stvar," pove Šparovec. Murovec mu pritrjuje: "Smučanje je res unikaten šport, kjer se dobesedno spuščaš čez prostor, ki je na neki način okrašen prav zate. Narava v zimskem času poskrbi za posebno kuliso."
Ko je treninga konec, je na vrsti šola
V takem okolju ni težko odpeljati 10 voženj med slalomskimi količki in vmes poslušati navodil trenerja. A prijetnejšega dela dneva je enkrat konec. Sošolci so bili medtem v razredu. Vse to bo treba nadoknaditi popoldne. Peneš pohvali svoje varovance: "Svojo skupino moram res pohvaliti. Ko je treba, delajo za šolo, res so pridni. Tudi ko smo kje na kamp treningu, se vse popoldneve učijo. Sam jih spodbujam, saj menim, da je šola na prvem mestu."
Šparovec nadaljuje: "Pripelje jih do discipline. Ni pa vedno lahko. Včasih jim odsotnost ustreza, a zavedati se moramo, da morajo prav vse enkrat nadoknaditi."
Drugačen urnik od vrstnikov je lahko tudi prednost, meni Murovec: "Že zelo zgodaj si morajo sistematizirati pristop preživljanja dneva. To vključuje delo za šolo, učenje, izpolnjevanje nalog. Običajno so celo bolj uspešni učenci."
Smučarska matematika
Vsaj en predmet pa dobro obvladajo tudi starši. Matematika pokaže, ali je smučanje res tako drago, kot se zdi. Šparovec pove iz prve roke: "Že nakup opreme, da sploh lahko stopiš na sneg, je zagotovo velik finančni vložek, če ga primerjamo z drugimi športi. Finančno gledano, na mesečni ravni pa je potem povsem primerljivo. Večji stroški seveda nastanejo po tem, ko je otrok rezultatsko uspešen in nadaljuje."
Takrat bi morala v zgodbo vstopiti zveza, pa ne. Trenutno so klubi prepuščeni samim sebi, kar poudarja tudi Murovec: "Znanje imamo, saj smo pravzaprav prisotni povsod na svetu, v vseh reprezentancah, v vseh institucijah. Ampak enostavno nimamo postavljenega koncepta, ki bi zagotavljal distribucijo novih odličnih smučarjev. In to je po mojem mnenju večja težava od denarja."
Mnenja mladih smučarjev pa si lahko ogledate v spodnjem videoposnetku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje