Ana Drev, Sandi Murovec in Tina Maze so imeli čast, da so zadnji v tej sezoni smučali na Krvavcu. Foto: Arhiv UPS
Ana Drev, Sandi Murovec in Tina Maze so imeli čast, da so zadnji v tej sezoni smučali na Krvavcu. Foto: Arhiv UPS
Krvavec je ponudil idealne možnosti za šolo smučanja, tako da sploh ni bilo treba na kak avstrijski ledenik. Foto: Arhiv UPS
Tina Maze
Bo levi zavoj Tine Maze odslej brezhiben? Foto: EPA

V slovenski smučarski reprezentanci je bilo po olimpijski sezoni nekaj menjav. Žensko ekipa sta prevzela Jani Hladnik in Pavel Grašič, ki je prej skrbel za del hrvaške reprezentance. Grašič je k sodelovanju povabil Sandija Murovca - Murija, dolgoletnega demonstratorja, avtorja novega načina učenja sodobne smučarske tehnike.

Da smučarski demonstratorji posebej na začetku sezone sodelujejo z vrhunskimi tekmovalci, seveda ni nič novega. Muri je Grašiča prepričal v preteklih sezonah, ko je z UPS-sistemom učenja smučanja pomagal hrvaški smučarki Niki Fleiss, ki se je prebila med najboljše slalomistke sveta. Tina Maze je v svetovnem vrhu (predvsem veleslalomskem) že nekaj sezon, vseeno pa se je razveselila te novosti.

Namesto na ledenik na - Krvavec
Prve treninge sta ob pomoči teptalcev snega in vodstva ženske reprezentance opravila prejšnji teden kar na Krvavcu, sodelovala je tudi Ana Drev, ki je v zadnji sezoni izjemno napredovala in skorajda ujela Tino. Obema je bil nov način učenja smučanja izjemno všeč in zelo verjetno se pravo sodelovanje šele začenja.

Tudi mojstri imajo težave
UPS-sistem učenja smučanja, o katerem je Muri letos izdal knjigo z naslovom Na kanto!, je pri prvih poskusih delal težave tudi takšni šampionki, kot je Tina Maze. Učenje se namreč začne s smučmi, dolgimi le 90 cm, ki ne dopuščajo osnovnih napak, ne glede na status smučarja, ki jih vodi. Bistvo je namreč v tem, da smuči samodejno opozarjajo smučarja na napake, ki jih je treba v nadaljevanju odpraviti.

Stotinka na stotinko je - zmaga?
Prvi sadovi dela so vidni: "Naj opozorim, da gre pri Tini za vrhunsko smučarko svetovnega pokala. Kakršno koli pametovanje odpade, še manj radikalno spreminjanje njene že izdelane tehnike, pravzaprav bi jo s tem kompletno porušili. Želimo doseči tiste potrebne modifikacije, ki bi pripeljale do optimalnega izkoristka obstoječega znanja oziroma bogatih tekmovalnih izkušenj, in s tem morda dodatne prednosti stotinke v vsakem Tininem zavoju. V eni veleslalomski vožnji bi to pomenilo prednost pol sekunde, če poenostavim," pravi Muri, ki je na naše vprašanje o največjih rezervah v Tininem smučanju odgovoril zelo neposredno in opozoril, da se te skrivajo predvsem v njenem levem zavoju oziroma izpeljavi tega.