Po veleslalomistih in slalomistih bodo sezono svetovnega pokala ta konec tedna začeli še tekmovalci v hitrih disciplinah. V Lake Louisu je šest Slovencev: Andrej Jerman, Andrej Šporn, Rok Perko, Gašper Markič, Andrej Križaj in Aleš Gorza. Kakšna bo četverica na sobotnem smuku in peterica na nedeljskem superveleslalomu, bo vodja moške reprezentance Urban Planinšek določil po petkovem treningu. S Planinškom smo se pogovarjali v četrtek zvečer po odpovedi drugega treninga.
Drugi trening je odpadel zaradi slabega vremena. Kakšne so bile razmere in kaj to pomeni za slovensko reprezentanco - verjetno bi vam prav prišel še kakšen dan treninga ...
Čez noč je zapadlo preveč snega, da bi organizator lahko pripravil progo za trening. Za mlajše tekmovalce bi bilo bolje, da bi trening bil, ker je za njih vsak spust po progi nabiranje izkušenj in spoznavanje proge. Starejši in izkušeni pa po navadi ne potrebujejo treh treningov.
Na prvem treningu sta bila v ospredju veterana, 35-letni Didier Cuche in 34-letni Michael Walchhofer. Bo to tekma za izkušene tekmovalce?
Večina ekip trenira smuk na južni polobli in na evropskih ledenikih, vendar redko na tako dolgi progi, kot so tekme v svetovnem pokalu. To je eden od razlogov, zakaj sta bila oba veterana na prvem treningu v ospredju. Sta pa sicer ena najboljših smukačev v tem trenutku in med prvimi kandidati za zmago. Vseeno je kar nekaj mlajših tekmovalcev, ki lahko v soboto presenetijo.
Lani je Andrej Jerman v Lake Louisu ostal brez točk, potem ko je imel smolo z vremenskimi razmerami. Kaj lahko pričakujemo na letošnji tekmi? Je tudi v soboto pričakovati neregularne razmere?
Vremenske razmere v Lake Louisu so vedno spremenljive. Lahko se spreminja vidljivost med tekmo, veter neenakomerno piha, včasih v tekmovalčev hrbet, včasih v prsi. Predvsem na dveh delih. Vendar je to šport v naravi in včasih sta veter in svetloba na tvoji strani, drugič pa ne. To je vse regularno in z vremenskimi razmerami se ne obremenjujemo, ker na njih nimamo vpliva. Andrej Jerman je v novembru 2007 osvojil 12. mesto v smuku, lani je imel smolo z vetrom, čeprav je na treningih smučal dovolj hitro za uvrstitev med deset. Tudi prvi trening je dobro odpeljal. Ker pa je prva tekma sezona, je težko napovedati, kako visoko uvrstitev lahko dosežejo Andrej in seveda drugi fantje.
Na smukih v Lake Louisu se Andrej Jerman še nikoli ni uvrstil med deseterico. Mu teren ne ustreza najbolj?
Andrej ima dovolj izkušenj in znanja, da se lahko na vseh smukih za svetovni pokal uvrsti med deseterico. Je pa res, da nekateri tereni tekmovalcu ustrezajo bolj kot drugi. V pripravljalnem obdobju se tudi pripravljamo na dele prog, ki tekmovalcu ne ustrezajo najbolj.
Slovenija ima v Kanadi številčno ekipo in nekateri na prvem treningu niso zaostajali veliko za Jermanom. Lahko pričakujemo, da bo še kdo redno osvajal točke?
V tem trenutku imamo tri fante, ki so se na smukih sposobni uvrščati med trideseterico. Tudi ostali lahko ob dobrih vožnjah prismučajo do točk, vendar imajo manj kilometrov na smuk progah za svetovni pokal. Na smuku pa so potrebne izkušnje in čas.
In kaj pomeni tako velika ekipa? Je to morda dokaz, da Slovenija dokončno ni več dežela slalomistov, ampak smo vedno boljši v hitrih disciplinah?
Naša ekipa ni tako številčna in smo še vedno mala smukaška država. Fantje, ki so v ekipi, so že v mlajših kategorijah dosegali dobre rezultate v hitrih disciplinah. V zadnjih treh sezonah smo imeli dobre priprave v Čilu, kjer so fantje prevozili ogromno kilometrov, ki jih ne moreš opraviti na evropskih ledenikih. Je pa pred nami še veliko dela. Naš cilj je, da čim več tekmovalcev pripeljemo na finale svetovnega pokala. V slalomu pa poleg treh izkušenih tekmovalcev tudi prihaja nekaj mladih tekmovalcev, ki se bodo slej kot prej začeli uvrščati med dobitnike točk. Več težav imamo v veleslalomu in superkombinaciji.
Kako je z Alešem Gorzo, ki v Söldnu ni mogel nastopiti. Je pozdravil poškodbo?
Aleš je v Nakiski treniral. Včerajšnji trening je izpustil zaradi slabega počutja, vendar njegov nastop v nedeljo v superveleslalomu ni vprašljiv. Težave s hrbtom niso mimo, vendar lahko trenira v manjšem obsegu. Potrebuje pa še nekaj časa, saj ima dosti manj presmučanih kilometrov kot konkurenca.
Veliko se govori o vrnitvi Švicarja Daniela Albrechta, ki je hudo padel v Kitzbühlu. Kdaj naj bi prvič stal na štartu?
Albrecht je v Nakiski treniral s švicarsko ekipo. Kdaj bo pripravljen za tekme, pa ne vem. Že to, da po strašnem padcu trenira, je mali čudež.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje