Prvoobtoženi v primeru Aderlass (
Prvoobtoženi v primeru Aderlass ("puščanje krvi" zdravnik Mark Schmidt je priznal krivdo in je nemškim oblastem predal identiteto preostalih javno še nerazkritih športnikov, ki jim je pomagal s prepovedanimi transfuzijami obogatene krvi. Foto: EPA

Krivdo je priznal prvoobtoženi Mark S. kot ga navajajo v Nemčiji, medtem ko so ga tuje agencije že ob izbruhu afere Aderlass med nordijskim svetovnim prvenstvom v Seefeldu identificirale kot Marka Schmidta, zdravnika iz Erfurta.

Zame je bilo zelo pomembno prav to, da ne škodujemo njihovemu zdravju.

Zdravnik Mark Schmidt

Skesanec je v veliki dvorani sodišča v Münchnu poudaril, da mu pri dopingu ni šlo za denar in da je z zaslužkom le pokril lastne stroške. "Z dopingom nisem imel dobička," so v njegovem priznanju prebrali zdravnikovi odvetniki. Prav tako je zanikal obtožbe, da je bilo ogroženo zdravje športnikov, s katerimi je sodeloval: "Zame je bilo zelo pomembno prav to, da ne škodujemo njihovemu zdravju."

Policija udarila sredi SP-ja v Seefeldu
Obtožnica nemškega zdravnika bremeni organiziranje kriminalne združbe za prodajo dopinga in povzročitve telesnih poškodb. Gre za epilog dopinške afere z nordijskega svetovnega svetovnega prvenstva lani v Seefeldu, ko je policija med racijo v navideznem frizerskem salonu med samo transfuzijo krvi zalotila avstrijskega tekača Maxa Haukeja. Sočasno so izvedli hišne preiskave v Erfurtu in zasegli obilo dokaznega materiala, predtem pa so izvajali obsežno prisluškovanje telefonom z nemškimi, slovenskim in hrvaškimi številkami.

Primer si je že zaslužil naziv največje organizirane dopinške afere v Nemčiji. Bržkone na sodišču v bavarski prestolnici tudi zato niso naključno izbrali velike dvorane A 101, kjer je med drugim potekal proces proti vojnemu zločincu Johnu (Ivanu) Demjanjuku in pred leti tudi proti desničarski ekstremistki Beate Zschape- Foto: EPA
Primer si je že zaslužil naziv največje organizirane dopinške afere v Nemčiji. Bržkone na sodišču v bavarski prestolnici tudi zato niso naključno izbrali velike dvorane A 101, kjer je med drugim potekal proces proti vojnemu zločincu Johnu (Ivanu) Demjanjuku in pred leti tudi proti desničarski ekstremistki Beate Zschape- Foto: EPA

Zaznanih najmanj 150 dopinških prekrškov
Obtožbe na račun 42-letnega zdravnika so hude: dolgoletni organiziran doping, sporne transfuzije krvi, prevara na velikih športnih dogodkih. Tožilstvo je v obtožnici med drugim navedlo, da je obtožena peterica športnikom na nedovoljen način pomagala pri vsaj 150 dopinških prekrških, ki so se dogajali na večjih športnih dogodkih, kot so zimske olimpijske igre 2014 v Sočiju in 2018 v Pjongčangu, Tour de France 2018 in Giro d'Italia 2018, nordijsko svetovno prvenstvo 2019 ...

Ostre kazni silijo obtožene v sodelovanje
Preiskovalci upajo na strogo kazen, ki naj bi bila opozorilo vsem, ki so se odločili za tovrstno početje. Posebej optimistični so protidopinški delavci tudi zaradi protidopinškega zakona, ki ga je Nemčija sprejela leta 2015. Glavnemu obtoženemu naj bi po ocenah strokovnjakov grozila od štiri- do šestletna zaporna kazen, če bo s preiskovalci sodeloval. Sodišče bo zdaj podrobneje proučilo obseg priznanja in razkritje vpletenih.

Četverica že priznala, petega zagovor še čaka
Na zatožni klopi je pet ljudi, trojica naj bi bila obsojena na pogojne kazni, a le če bo sodelovala. Pred sodiščem sta se že zagovarjala in tudi priznavala krivdo dva pomočnika – medicinska sestra Diana S. in reševalec Sven M. Sokrivdo je priznal tudi zdravnikov oče, ki je bil tudi vpleten v organizirano združbo. Po zdravniku Marku Schmidtu mora svoj zagovor podati samo še gradbinec Dirk Q., prek čigar podjetja naj bi tudi poslovali.

Soobtoženi gradbinec Dirk Q. mora podati še svoj zagovor, a ker je krivdo že priznala preostala četverica obtožencev, se pričakuje tudi njegovo priznanje in sodelovanje z oblastmi. Foto: EPA
Soobtoženi gradbinec Dirk Q. mora podati še svoj zagovor, a ker je krivdo že priznala preostala četverica obtožencev, se pričakuje tudi njegovo priznanje in sodelovanje z oblastmi. Foto: EPA

V pričakovanju prič, izrek kazni do božiča
Na največjem nemškem dopinškem procesu je predvidenih še kar 26 dni pričevanj, zaradi česar se izrek kazni obeta šele decembra pred božičem.

Skupaj je v afero Aderlass vpletenih najmanj 23 športnikov iz osmih držav iz različnih športov, a pretežno iz kolesarstva in smučarskega teka. V Avstriji so prve športnike že kaznovali s pogojnimi zapornimi kaznimi – smučarski tekač Johannnes Dürr je bil ob priznanju krivde in sodelovanju z oblastmi obsojen na 15 mesecev pogojne zaporne kazni.

Kdo je tretji slovenski športnik?
Na seznamu pa sta tudi slovenska kolesarja Borut Božič in Kristijan Koren, oba člana ekipe svetovne serije takrat še Bahrain Meride. Omenjena Slovenca je oktobra lani Mednarodna kolesarska zveza (UCI) suspendirala za dve leti. Soobtožena medicinska sestra je pred dnevi sodišču razkrila med drugim tudi ime še tretjega slovenskega športnika, čigar identiteta javnosti ni znana.

Večina do zdaj razkritih športnikov izhaja iz smučarskih tekov in kolesarstva. Ob Slovencih so bili iz kolesarstva razkriti še Hrvat Kristijan Durašek, Italijan Alessandro Petacchi in Avstrijca Georg Preidler in Stefan Denifl.