Tina Maze je javnost vse od konca sezone 2014/15 do včeraj pustila ugibati, kakšni so njeni načrti, na novinarski konferenci pa le sporočila, da bo tekmovala samo še na januarski Zlati lisici v Mariboru, kjer je leta 1999 debitirala v svetovnem pokalu. Ko je v sezoni 2002/03 prvič zmagala med elito alpskih smučark, se je zdelo, da bo pot k vrhu lahka, a ni bilo tako. V slovenski reprezentanci ni mogla izkoristiti svojega potenciala, padcev je bilo več kot vzponov, velika tekmovanja so bila dolgo zakleta. Njeno neizmerno težnjo k vrhunskosti in popolnosti je znal razumeti šele Andrea Massi. Leta 2008 sta si upala narediti korak v neznano, ustanovila sta samostojno ekipo Team to aMaze, kar je bil temeljni kamen za vse prihodnje uspehe. Sledi (kronološki) izbor petih nepozabnih trenutkov v karieri najuspešnejše slovenske športnice, katere vrhunec sta bili dve zlati olimpijski medalji v Sočiju in rekordnih 2.414 točk v eni sezoni svetovnega pokala.
St. Moritz 2008: do zmage s številko 47
Sezona 2007/08 se je za Tino Maze začela le s 25. mestom na veleslalomu v Söldnu, prehitela jo je Srbkinja Jelena Lolović. Pozneje tudi v hitrih disciplinah ni šlo po željah in ko je 2. februarja 2008 v St. Moritz prišla na šesti smuk sezone, v kraljevski disciplini ni imela še niti ene točke. Prenos se je že končal, tudi na TV Slovenija nihče ni več računal, da bi lahko kdo ogrozil najhitrejše. Toda razmere so bile vse boljše, posijalo je sonce. Tina Maze je startala s številko 47, komentator v cilju pa je ob njenih odličnih vmesnih časih vedno bolj vpil. Ko je v cilju videla enico, Tina ni mogla verjeti. Po petih zmagah v veleslalomu je takrat 24-letna Črnjanka dosegla prvo slovensko žensko zmago v smuku. Sezono svetovnega pokala je končala na 28. mestu z 287 točkami.
Val d'isere 2009: Prva medalja na velikih tekmovanjih
Ker Tina Maze do leta 2009 ni osvojila nobene medalje na velikih tekmovanjih (niti na mladinskih prvenstvih), so nekateri zatrjevali, da ni rojena za velike tekme. Danes se lahko takšnim ugotovitvam smejimo, je pa marsikdo tako upravičeno razmišljal tudi po prvi vožnji veleslaloma za svetovno prvenstvo v Val d'Iseru 2009. Mazejeva je bila po prvi vožnji šele petnajsta in je zaostajala dobri dve sekundi. Med obema vožnjama je bilo na relaciji Maze-Massi zelo burno. Odvijala se je prava drama: medtem ko je bila Tina jezna in povsem obupana, jo je Massi prepričeval, da še ni vsega konec in da zmore priti do medalje. Brezkompromisni napad na vso moč se je izšel in Slovenija je po osmih letih (Mitja Kunc, 2001) spet dobila medaljo na velikih smučarskih tekmovanjih, srebrno. Massi je pozneje večkrat poudaril, kako je bila ta tekma ključna za Tinino glavo. In res: vse od takrat je pridno nosila medalje z največjih tekmovanj.
Maribor 2013: Prvič zlata lisička
Potem ko je slalom dalj časa veljal za najšibkejšo disciplino Tine Maze, je v šampionski sezoni 2012/13 dvakrat zmagala tudi na slalomskih tekmah svetovnega pokala. Januarja jo je 18.000 navijačev v Mariboru v obeh vožnjah nosilo do cilja in Tina Maze je imela na koncu kar 86 stotink prednosti pred Tanjo Poutiainen. Postala je šele tretja Slovenka, ki je dobila zlato lisico. Kakšen magnet za ljubitelje smučanja je bila Tina Maze, še bolj dokazuje obisk veleslaloma dan prej, na katerem je bila Črnjanka druga z osmimi stotinkami zaostanka za Lindsey Vonn. Uradno se je zbralo 21.573 gledalcev, kar je enodnevni rekord v bogati zgodovini tega tekmovanja, na katerem bo januarja 2017 Tina Maze tudi uradno končala kariero.
St. Anton 2014: vstop v elitni klub
Šestkratna slovenska športnica leta je imela v čudežni sezoni 2012/13 neverjeten niz zmag (11) oziroma uvrstitev na zmagovalni oder. Končnih 2.414 točk bo verjetno še dolgo nedosegljiv mejnik za vse prihodnje generacije v moškem in ženskem smučanju. V tej sezoni ji je uspelo zmagati še v superveleslalomu. 13. januarja 2013 se je tako v St. Antonu uvrstila v elitni klub alpskih smučark z zmagami v vseh disciplinah. Postala je šesta smučarka v zgodovini, ki je zmagala v vseh petih disciplinah alpskega smučanja! Pred njo je to uspelo Petri Kronberger, Pernilli Wiberg, Janici Kostelić, Anji Pärson in Lindsey Vonn.
Soči 2014 oz. Beaver Creek 2015: zlato v smuku
Med številnimi posamičnimi zmagami Tine Maze (26 v svetovnem pokalu, štiri na svetovnih prvenstvih in dve na olimpijskih igrah) imata verjetno največjo težo zmagi v smuku za olimpijske naslove v Sočiju 2014 in leto pozneje za naslov svetovne prvakinje v Beaver Creeku. 12. februarja 2014 je Tina Maze osvojila prvo slovensko zlato olimpijsko medaljo na zimskih olimpijskih igrah, in to kar v smuku. Na najvišji stopnički je bila skupaj z Dominique Gisin. "Po vsem tem, kar sem letos prestala, je to nekaj neverjetnega. Pred smukom sem se spomnila svoje prve tekme v karieri, ko sem "štanfala" po hribu navzgor. Celo noč sem mislila na to tekmo. Takrat sem zmagala in rekla sem si, da lahko to naredim tudi danes," je povedala slovenska šampionka, ki je leto pozneje v Beaver Creeku postala še svetovna prvakinja v smuku. Anno Fenninger je ugnala za dve stotinki. Ker nimamo pravic za objavljanje arhivskih posnetkov iz Sočija, si oglejte video zmagoslavja Tine Maze v Beaver Creeku:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje