Ekipa RTV Slovenije se bo s svojo tehnično in snemalno ekipo bolj ali manj v isti sestavi prihodnje leto za 14 dni preselila v kanadski Whistler, kjer bo ustvarjala prenos skakalnih odločitev na zimskih olimpijskih igrah v Vancouvru. Za brezhibnost prenosov iz zibelke poletov skrbi več kot 80-članska ekipa (brez novinarskega dela), ki je v teh dneh na nogah od jutra do večera z nalogo, da širnemu svetu zagotovi sliko največjega in najodmevnejšega letnega športnega dogodka v Sloveniji.
22 kamer za svet in še dve za Slovenijo
Mednarodni signal zagotavlja 15 kamer, za popestritev slovenskega prenosa sta tu še dve dodatni kameri, ki pokrivata studio v izteku in vključevanje iz "mešane cone". Za ponovljene počasne posnetke je "pristojnih" sedem kamer "slow motion". Iz letošnje Planice Slovenci zagotavljajo neposredni prenos 12 televizijam, vse od ZDA do Rusije. Režija s Čretnikom na čelu domuje v treh reportažnih avtomobilih znamke Alfacam, ki so "nastanjeni" v senci doma RTV-ja v Tamarju.
Programski del se začne pripravljati tri mesece pred začetkom prireditve, medtem ko mora biti tehnični načrt sestavljen šest tednov pred prvim poletom pod Poncami. Dela RTV-tehnikov na letalnici bratov Gorišek in okoli nje so se začela prejšnji petek, pet dni pred preizkusom naprave. Prva delovna naloga je "kablaža" - polaganje in napeljevanje kilometrov in kilometrov kablov, žic in vsega, na čemer temelji sodobna elektronska družba. Potem sledi postavljanje odrov za kamere in na koncu sama namestitev snemalnih naprav, ki so bile tokrat na svojih mestih že v nedeljo.
Mraz in veter največja grožnja
Infrastrukturno delo je v zadnjih treh letih močno olajšal poseben predor pod letalnico, skozi katerega "teče" glavno ožilje sistema. Predor se nahaja pod samim vznožjem doskočišča, kjer ga nepozorni obiskovalci zlahka spregledajo. Seveda je tunel kot tudi vsi koridorji, po katerih poteka napeljava dobro zavarovan, zaradi česar so kakšni nenamerni odklopi ali prekinitve tako rekoč izključeni. Največja ovira pri delovanju tehnike tako ostajajo vremenske razmere, predvsem nočne nizke temperature in velika temperaturna nihanja skozi planiške dneve.
Smučarski skoki kot šport na prostem, ki je močno odvisen od moči vetra, s svojo nepredvidljivostjo seveda poskrbijo za dodatno negotovost v snemalni ekipi. Sredin preizkus letalnice, ki je bil zaradi premočnega vetra prestavljen na popoldanske ure, je vzorčni primer (ne)pričakovanih sprememb. In kaj se bi zgodilo, če iz kakršen koli vzroka zmanjka prenosa? Tukaj v vlogi "mašila" nastopijo prispevki, ki so drugače predvideni za odmore med serijami in drugimi športnimi prenosi, v skrajnem primeru tudi posnetek zadnje izpeljanje serije.
Preskok s poletov na nogomet
Največji letni projekt Radiotelevizije Slovenije bo za planiško ekipo preteklost postal že po ponedeljkovem sestanku, saj jih že od torka dalje čaka naslednji izziv - sobotni prenos kvalifikacijske nogometne tekme med Slovenijo in Češko v Mariboru. Nato sledijo novi in novi prenosi, vse do Vancouvra 2010, ko se bo končal en ciklus in začelo novo obdobje v prizadevanjih, da se šport čim bolje predstavi gledalcem pred TV-sprejemniki, poslušalcem za radijskimi sprejemniki in navsezadnje uporabnikom spletnih strani www.rtvslo.si.
anton.gruden@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje