Na Sljemenu se je na obeh slalomih zbralo 30.000 gledalcev. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Na Sljemenu se je na obeh slalomih zbralo 30.000 gledalcev. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Raven občinstva se je z leti bistveno izboljšala. Zloglasnih Bad blue boysov ni več na tekmah, gledalci pa športno spodbujajo prav vse tekmovalce. Foto: MMC RTV SLO
Janica Kostelić z mamo Marico. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Ivica Kostelić, Jean Baptiste Grange in Giuliano Razzoli
Jean Baptiste Grange je preprečil popolno zadovoljstvo hrvaških navijačev. Foto: Reuters
Na Sljemenu bodo v prihodnosti skušali narediti tudi veleslalomsko progo. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Grange postal kralj Sljemena

Ženski in moški slalom ter tudi tekma legend so minili v znamenju vrhunskosti, preizkušnje na Sljemenu pa počasi postajajo "klasične".

Tradicija ustvarjena v le nekaj letih
Čeprav je prvo tekmo v svetovnem pokalu Zagreb organiziral pred petimi leti, je zdaj Sljeme že prava stalnica v koledarju Mednarodne smučarske zveze. Najprej se je tekmovanje imenovalo "Zlati medved", potem pa so zagrebški slalom prekrstili v "Snežno kraljico". Hrvati so upali, da bo ta naslov vsaj enkrat osvojila Janica Kostelić, ki pa ji nikoli ni uspelo zmagati na domači preizkušnji. V zadnjih dveh letih je Zagreb svojemu programu dodal še moški slalom in s tem domačemu občinstvu ponudil celovit smučarski spektakel.

Razpoloženje kot na "klasičnih tekmah"
Ženski slalom si je letos ogledalo 10.000 gledalcev, bistveno več pa jih je bilo na moški nočni preizkušnji. Že samo reflektorji pomenijo dodatno atrakcijo, če pa k temu dodamo še večerni termin in državni praznik na Hrvaškem, potem je to dobitna kombinacija. Raven občinstva se je z leti bistveno izboljšala. Bad blue boysov, vsaj v tej obliki, ni več na tekmi. Tudi alkohol je prepovedan. Redarji smejo preprečiti vstop vsakemu, ki kaže znake vinjenosti. Hrvati športno navijajo za vsakogar in res so tudi letos v ciljni areni pričarali razpoloženje, s katerim se običajno lahko pohvalijo le "klasične tekme".

Proga pretežka za dekleta
Živo srebro se je v zadnjih dneh spustilo močno pod ledišče. Odgovorni za pripravo proge so bili navdušeni, to pa ni motilo niti razgretih navijačev. Njihovi vzkliki in rekviziti vseh vrst so Sljeme spremenili v pravi pekel. V njem so se bistveno bolje znašli fantje, ki so vajeni tako ledenih prog, kot je bila letošnja. Zanje razmere niso bile težavne, zato pa so več pripomb imela dekleta. Zmagovalka Maria Riesch sicer ne, toda večina drugih, se je pritoževala nad težavno snežno površino. Napako naj bi organizatorji storili s tem, ko so po vbrizgavanju vode šli na progo z ratragom. Naredili so se majhni kanalčki, ki so mnoga dekleta stala uvrstitve.

Srhljivi moški finale
Še bolj dramatična je bila moška tekma. 380 reflektorjev je obsijalo progo "crveni spust", navijači pa so v polarnih razmerah spodbujali vse, od prvega do zadnjega. Tudi Jeanu Baptistu Grangeu so zaploskali, pa čeprav je v srhljivi končnici za le pet stotink premagal prav domačega šampiona Ivico Kostelića. Oba slaloma skupaj si je ogledalo okoli 30.000 gledalcev. Bilo bi jih še več, če ne bi bile prav zdaj na Hrvaškem šolske počitnice. Vseeno je zanimivo pogledati, kako organizatorji s posebnimi "shuttli" pripeljejo na hrib in nazaj dol takšno število ljudi. Brez dvoma gre za izjemno obsežen logistični projekt, ki ga hrvaška prestolnica obvladuje na najboljši mogoč način.

Vedran Pavlek želi tudi veleslalom
Brez občinskih sredstev mesta Zagreb ne bi bilo tekmovanja na Sljemenu. Enaka trditev pa velja tudi za direktorja hrvaških alpskih reprezentanc Vedrana Pavleka. Nekdanji tekmovalec, ki v svetovnem pokalu nima odmevnega uspeha, se je proslavil v vlogi izjemnega organizatorja. Deloholik s tremi mobilnimi telefoni je na razpolago 24 ur na dan. Tekoče govori več jezikov in s svojimi izkušnjami skrbi, da vse stvari gladko tečejo. Enako zavzeto se loteva pogovorov z morebitnimi sponzorji, kakor tudi poprime za lopato na smučišču. Njegova želja je, v prihodnjih letih na Sljemenu zgraditi veleslalomsko progo in tudi to disciplino pripeljati v Zagreb.

Organizacija prijazna do belega cirkusa
Na nobenem drugem prizorišču svetovnega pokala se ne zdi, da bi bile stvari tako zelo podrejene potrebam tekmovalcev in spremljevalnim ekipam kot prav v Zagrebu. Na podlagi dolgoletnih izkušenj je Pavlek sklenil pogodbe z vitalnimi partnerji. Z mestom Zagreb, hotelom Westin, policijo, mestno kavarno … Čeprav gre za velemesto, je središče dogajanja omejeno na hotel in Trg bana Jelačića. Tam so vse javne prireditve. Žreb štartnih številk in koncerti, poznejše zabave pa so organizirane v mestni kavarni, ki tudi stoji na glavnem trgu v Zagrebu. Vse preostalo je v hotelu. Tekmovalna pisarna, novinarsko središče, prostori za serviserje, sestanek vodij ekip … Skratka vse je praktično združeno na enem mestu.

Konvoj na Sljeme
Poseben dogodek za vse v beli karavani je tudi vožnja na Sljeme, ki iz hotela do vrha Sljemena traja približno pol ure. V običajnem zagrebškem prometnem kaosu bi sicer trajala veliko dlje, toda policija organizira konvoj s spremstvom. Doživetje je za vse udeležence tega potovanja nadvse zanimivo. Modre luči vsepovsod, sirene, dolga kolona in hitra vožnja skozi mestno jedro. Vse druge ceste so v tem času zaprte. A gorje tistemu, ki konvoj zamudi. Ponovno se naredi pravi prometni zamašek in majhna trčenja niso redkost.

FIS pritiska na župana
Čeprav čestitke za organizacijo dežujejo z vseh strani, pa se v Zagrebu že ukvarjajo s prihodnostjo. Pogodba z Mednarodno smučarsko zvezo jim bo potekla leta 2010 in potrebne bodo določne izboljšave. V tem pogledu je Günther Hujara že pozval zagrebškega župana Milana Bandića, da na Sljemenu pomaga pri gradnji večjega bazena za vodo. Potrebujejo ga za lažje zasneževanje proge. Gre za novo veliko naložbo, ki pa jo bo Bandič težko izpeljal. Znotraj mestnega sveta ima namreč vse več nasprotnikov, Zagrebčani pa so tako ali tako prepričani, da gre za športne prireditve in objekte preveč denarja. Občinske volitve bodo na Hrvaškem maja letos.

Urban Laurenčič

Grange postal kralj Sljemena