Vodja moške reprezentance Urban Planinšek je zatrdil, da so priprave potekale po načrtih. Foto: MMC RTV SLO
Vodja moške reprezentance Urban Planinšek je zatrdil, da so priprave potekale po načrtih. Foto: MMC RTV SLO
Matjaž Šarabon
Matjaž Šarabon se je pogumno spopadel z velikimi finančnimi težavami, v katere je zašlo slovensko smučanje. Foto: MMC RTV SLO
Andrej Jerman
Andrej Jerman je v zadnjih sezonah vlečni konj slovenskega smučanja. Foto: EPA

Vodja moške reprezentance Urban Planinšek je dobro načrtoval priprave pred uvodom v novo sezono svetovnega pokala. Ta se bo začela 25. oktobra v Söldnu v Avstriji. Del reprezentance je odpeljal v La Parvo v Čile, kjer je bil poudarek na hitrih disciplinah in deloma veleslalomu, specialisti za tehnični disciplini pa so vzdrževali dobro telesno kondicijo in obiskali ledenik v Saas Feeju v Švici. Zdaj bodo odšli v Wettenburg v Nemčijo, kjer bodo vadili slalom.

Dobre razmere v dvorani
Prednosti treninga v dvorani je več. Progo lahko polijejo z vodo in ker je temperatura stalno nizka, lahko ustvarijo razmere, ki so primerljive tistim na tekmah pozimi. Proga seveda ni tako dolga kot v naravi, toda tekmovalec je na njej od 20 do 25 sekund, kar je dovolj, da dobi prave občutke. Na dan naredijo večje število voženj, umetno smučišče pa se nahaja praktično sredi mesta, tako da ne izgubljajo časa s transportom. Dvorana je primerna tudi za test opreme in za optimalno nastavitev materiala.

Ekipa ni razpadla
Smučarska zveza Slovenije je začela reševanje finančne krize v kateri se je znašel njen alpski del. Pod vodstvom novega poslovnega direktorja Matjaža Šarabona so se stvari začele obračati na bolje, a to še zdaleč ne pomeni, da so rdeče številke stvar preteklosti. Čeprav je bilo za letošnjo sezono treba nekaj prispevati iz lastnega žepa, ni nihče vrgel puške v koruzo. Ekipa je tako velika, kot je bila, sestavljena pa je iz odločnih fantov, ki za svojimi dejanji zdaj stojijo tudi s svojim denarjem. Kljub slabemu finančnemu stanju Urban Planinšek zagotavlja, da so bile do zdaj v danih razmerah priprave izvedene optimalno.

Vrhunske smuči
Vsi slovenski smučarji po vrsti pravijo, da imajo na voljo odlične smuči. To je pred novo sezono izrednega pomena, saj vemo, da s slabo opremo ni mogoče biti konkurenčen ostalim najboljšim. Dragšič in Gorza sta se s Fischerjem dogovorila za nadaljevanje sodelovanja in trdita, da imata izvrsten paket smuči, vezi in čevljev. Vajdiču in Špornu se je pri Elanu pridružil Valenčič, ki naj bi odkril nove dimenzije v svojem smučanju. Jerman pa že tako ali tako od Stöcklija dobi samo najboljše.

Leta so prinesla zrelost
Do uvoda v novo sezono je še mesec dni in do takrat se lahko še marsikaj zgodi, toda za zdaj naši reprezentanti izžarevajo nekaj boljšega kot v prejšnjih letih. Kot da bi iz fantov postali možje. Težko je opisati te občutke, toda vsi delujejo bolj resno, odločno in predvsem se zdijo osredotočeni na naloge, ki so pred njimi. Tudi sami so veliko postorili zase. Jerman je že tradicionalno na svojo pest obiskal Ameriko. Tja se je odpravil tudi Vajdič, da je bil v stiku s snegom. Dragšič je operiral koleno, da bi zmanjšal bolečine. Skratka, vsi so leto starejši in zavedajo se, da je napočil čas, da pokažejo svojo kvaliteto.

Nadaljevati zastavljeno pot
Lanska sezona je bila za slovensko moško smučanje zares uspešna. Jerman je v samem smukaškem svetovnem vrhu in če ne bo poškodbe, bo tam še nekaj let. Gorza je začel dokazovati svoj izjemen talent. Vajdič je v slalomu našel stabilno formo, v tej disciplini pa je na smučeh z luknjo, Dragšič tekmoval kot prerojen. Na tej osnovi je zdaj treba graditi in nadaljevati zastavljeno delo. Samozavesti smučarjem nikoli ni manjkalo, toda zdaj se je ta združila tudi s potrebno mero izkušenj. To pa je lahko zmagovita mešanica.

Medalja v Val d'Iseru
Vsaka uspešna športna sredina si zastavi visoke cilje. To so storili tudi v slovenski moški alpski reprezentanci, ki na svetovnem prvenstvu februarja v Val d'Iseru, želi osvojiti medaljo. Realno je to mogoče, saj so vsaj trije sposobni tako vrhunskega dosežka. Velja pa vseeno ostati na realnih tleh. Sezona je sestavljena iz štiridesetih tekem, tistih v Franciji bo le pet. Zato končajmo z besedami Andreja Jermana: "Že na začetku sezone želim biti vrhunsko pripravljen, jagode na smetani pa se ne bom branil."

Urban Laurenčič