V Münchnu je navdušila Tina Maze, ki je nastopila v finalu. Foto: Reuters
V Münchnu je navdušila Tina Maze, ki je nastopila v finalu. Foto: Reuters
Ivica Kostelić
Ivica Kostelić je za zmago na nedeljski tekmi dobil 100 točk v skupnem seštevku svetovnega pokala in pri tem zaslužil okrog 32 tisoč evrov. Foto: Reuters
Bernar Vajdič je pred dvema sezonama nastopil na paralelnem slalomu v Moskvi, kjer niso delili točk svetovnega pokala, in izpadel v prvem krogu. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic

Paralelni slalom za točke svetovnega pokala in bogate denarne nagrade (v skladu je bilo 200 tisoč švicarskih frankov oziroma 160 tisoč evrov) si je 2. januarja v olimpijskem parku v Münchnu ogledalo 25 tisoč gledalcev, ki so imeli med dveurnim tekmovanjem najboljših slalomistov in slalomistk pravo zabavo. Ni pomembno, da večina danes ne ve več, kdo je zmagal, pomembno je, da so tekme dobro obiskane.

New York, London, Berlin ... Rio de Janeiro?
"München je bil šele začetek. V bližnji prihodnosti bi lahko svetovni pokal gostoval tudi v milijonskih mestih, kot so New York, London ali Berlin," je optimističen športni direktor avstrijske reprezentance Hans Pum. Njegovim besedam je pritrdil direktor tekmovanj v svetovnem pokalu Günther Hujara in štarter na tekmovanju v Münchnu, ki ima v mislih tudi velemesta na južni polobli.

Dobitna kombinacija: točke + denar
Tone Vogrinec, nekdanji direktor slovenskih alpskih smučarskih disciplin, se je med prvimi zavzemal za takšna tekmovanja: "Alpsko smučanje je treba pripeljati čim bližje mestnim središčem, tekma pa mora šteti za točke svetovnega pokala. Če se to združi z visokimi denarnimi nagradami, je motivacija za tekmovalce še večja." Spomnimo, da so v prejšnjih dveh sezonah moški tekmovali v Moskvi. Predlani je bil tam tudi Bernard Vajdič.

Hirscher se je v Moskvi bolj zabaval
"Tekma je bila zelo atraktivna, čeprav je bila postavljeno v ne najbolj smučarsko okolje in se je videlo, da je Rusom ta šport nekoliko tuj. Vendar so prireditelji odlično poskrbeli za promocijo in naredili dober šov," se Vajdič danes spominja te tekme. V lepem spominu jo ima seveda tudi zmagovalec novembrske preizkušnje Marcel Hirscher: "V Moskvi je bilo več zabave in več glasbe kot v Münchnu, kjer je bilo vse precej bolj resno." Po izpadu v 1. krogu se je tudi 21-letni Salzburžan držal bolj kislo ...

Premočeni še bolj kot v cilju Wengna
Nekaj pomislekov sproža le majhno število tekmovalcev na paralelnih slalomih: "Morda ni najbolj pošteno, ker je povabljena zgolj peščica smučarjev, je pa zato toliko večji izziv. Motiv je velik, tekma je pravi šov in tega manjka v svetovnem pokalu. Ko tekmujem v veleslalomu, se na progi 'matram' minuto in pol, na cilju pa me pričaka nekaj serviserjev in trenerjev."

Vajdič je na tekmi v Moskvi izpadel v 1. krogu in se res ni namučil, drugačna zgodba pa je pri tistih, ki pridejo do polfinala: "Še nikoli nisem videl tekmovalcev tako premočenih. 20 sekund na progi je malo, toda treba je večkrat na progo in jo prevoziti v najvišjem ritmu," je povedal Hujara.

Črtati superveleslalom
Münchenski prireditelji so si z nedeljsko tekmo naredili lepo promocijo ob kandidaturi za olimpijske igre leta 2018. Odločitev, ali bo bavarska prestolnica gostila igre, bo padla 6. julija. Je mogoče, da bomo tudi na največjih tekmovanjih videli atraktivni paralelni slalom? "Na olimpijskih igrah to ni mogoče. Program iger je poln, širitev je nemogoča. Na svetovnih prvenstvih bi lahko bili poskusi, saj gre za privlačno tekmo, ampak bi morali potem črtati eno disciplino. Govori se, da bi bil to lahko superveleslalom, ki je vse bolj podoben smuku. Morda bi črtali superkombinacijo, ki pa se meni zdi zelo zanimiva," je še povedal Vogrinec.