Škofjeloški župan Tine Radinja je spomnil, da sta bili občini, ki sta lastnici smučišča, pred nekaj leti pred velikim izzivom sanacije. S pomočjo gospodarskih subjektov sta družbo STC Stari vrh uspeli rešiti dolgov, ki so izhajali zlasti iz obsežne investicije v moderno sedežnico. Hkrati so se začeli pogovori, kakšne so perspektive za nadaljnji razvoj smučišča.
"Zdaj je pravi čas, da na našem skupnem smučišču naredimo korake naprej, in vesel sem, da nas je Smučarska zveza Slovenije uslišala," je dejal župan Občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež in spomnil, da so kar šest let iskali partnerja za ustvarjanje skupne zgodbe na smučišču Stari vrh. Ob tem je prepričan, da je prav smučarska zveza pravi partner.
Predsednik SZS-ja Enzo Smrekar je povedal, da je tudi za zvezo to sodelovanje zelo pomembno: "Dobra dva mandata smo porabili za sanacijo smučarske zveze, zdaj pa smo na točki, ko se lahko pogovarjamo o razvoju."
Spomnil je, da imajo nekatere panoge, kot so smučarski skoki, smučarski tek in biatlon dobro infrastrukturo za priprave, težava pa je pri alpskem smučanju, kjer zdaj za treninge vsako leto sklepajo pogodbe z različnimi smučišči, pri čemer so precejšnje omejitve pri terminih treningov. Zato se jim je pobuda s Starega vrha, ki je s svojo lego dostopen velikemu številu klubov, zdela posebej zanimiva.
V skladu z dogovorom bosta občini skupaj s SZS-jem ustanovili nov pravni subjekt, ki bo upravljal smučišče in naj bi začel delovati že pred prihodnjo zimsko sezono. "Prepričan sem, da lahko s skupnimi močmi raven upravljanja precej dvignemo in omogočimo nadaljnji razvoj Starega vrha," je poudaril Radinja.
Smrekar je pojasnil, da lahko SZS prispeva veliko znanja, izkušenj in organizacijskih kapacitet za izvajanje cele vrste dejavnosti na smučišču. Na njem tako ne bodo potekali le treningi, temveč tudi tekmovalni in drugi dogodki. Vsi trije podpisniki sporazuma ob tem stavijo na sinergije med razvojem športnega poligona in turističnim razvojem smučišča, saj bo izboljšana infrastruktura privabila tudi več rekreativcev.
Načrtujejo vlaganja v širitev infrastrukture in kapacitet zasneževanja. Kot je povedal Smrekar, so v SZS-ju velikokrat šli naproti lastnikom smučišč, s katerimi so sodelovali, in jim omogočili kakšno investicijo. "Zdaj pa bomo bolj selektivni in bomo vlaganja namenili v smučišče, ki je zametek nacionalnega panožnega športnega centra."
Ob tem je zagotovil, da bo razvoj smučišča potekal v soglasju z lokalno skupnostjo in lastniki zemljišč. Prav ti so ob današnjem dogodku opozorili na potrebo po ureditvi zatečenih odprtih zadev, kot so nepravilno obračunane odškodnine, odprte tožbe in zahteve vaščanov vasi Zapreval. Ti poudarjajo, da podpirajo razvoj turizma, ki ne bo dodatno obremenjeval vasi, in pozivajo k ureditvi ceste.
Kar se tiče odškodnin lastnikom zemljišč, je Čadež povedal, da so zadevo v zadnjih letih izboljšali, da pa jo bodo v prihodnjih letih še bolj. Prav tako se trudijo z izboljšanjem cestne infrastrukture. Občina Gorenja vas - Poljane je v zadnjih treh letih za ureditev ceste do odcepa za Stari vrh vložila 2,4 milijona evrov, urediti pa je treba še kratek odsek do samega smučišča. Občina Škofja Loka pa je za ureditev ceste investirala 700.000 evrov.
Konec tedna 47. Pokal Loka na Starem vrhu
Današnji podpis sporazuma o sodelovanju med občinama in SZS-jem sovpada z začetkom 47. Pokala Loka, v okviru katerega bodo v soboto na Starem vrhu izvedli tekmovanje v veleslalomu, v nedeljo pa še v slalomu. Letos bo sodelovalo okoli 250 otrok iz številnih držav. Organizatorji iz Smučarskega kluba Alpetour, ki so tudi sami veseli razvoja Starega vrha, so ob tem poudarili, da na zimskih olimpijskih igrah, ki pravkar potekajo, sodeluje kar 17 smučarjev, ki so zmagali na Pokalu Loka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje