Videli smo dve podobni veleslalomski tekmi. V soboto je Avstrijka Kathryn Zettel zmagala s prepričljivo prednostjo, dan pozneje pa se je zgodba ponovila. Švicarja Daniel Albrecht in Didier Cuche sta zasedla prvo in drugo mesto in konkurenco premagala za več kot sekundo.
Prvi vtisi
Čeprav prvi tekmi na ledeniku Rettenbach nikdar nista bili odločilni, pa sta le nekako nakazali smer, v katero bi stvari lahko potekale. Avstrija in Švica bosta kot kaže ostali vodilni velesili v alpskem smučanju. Povratniki po poškodbah bodo potrebovali še nekaj časa, da pridobijo potrebno samozavest za največje podvige. Tisti, ki so zamenjali proizvajalca smuči, bodo šli skozi proces privajanja na nov material.
Pogled v sezono
Pri dekletih je opazna širitev svetovnega vrha. Več tekmovalk je sposobnih smučanja na najvišji ravni, s čimer se bo konkurenca zaostrila. Glede na videno je še prezgodaj govoriti o favoritinjah za sezono. Pri fantih je lažje. Za skupno zmago v svetovnem pokalu se bodo borili Cuche, Bode Miller, Benjamin Raich, Aksel Lund Svindal in mladi Albrecht, ki pa je v drugi polovici lanske sezone kazal znake utrujenosti.
Svindal in kanadski polom
Dokaj razočaran je Sölden zapuščal povratnik po poškodbi Svindal. Norvežan je bil izredno samozavesten in je pričakoval uvrstitev na stopničke za zmagovalce. Izkazalo se je, da za tak uspeh še ni pripravljen oziroma da je konkurenca močnejša, kot je mislil. Zagotovo bo s tekmami prišel v zmagovalno formo. Večjo težavo imajo Kanadčani, ki so doživeli velik polom. V finalu je nastopil le Jean Philippe Roy, pa še on je na drugi progi smučal slabo. Slabše od pričakovanj so se odrezali tudi Italijani. Manfred Moelgg in Massimiliano Blardone se še nista navadila na nov material.
Slovenija ni presenetila
Pretekli konec tedna smo videli nastopiti šest članov slovenske reprezentance. Pravzaprav je vse potekalo nekako po predvidevanjih. Pri dekletih sta se dve uvrstili v finale. Ana Drev je po poškodbi spodbudno začela sezono, je pa zato povsem razočarala Tina Maze. Črnjanka je smučala slabo, kar že lahko pomeni, da se poskus s samostojno ekipo ne bo obnesel. Od fantov sta nastopila Bernard Vajdič in Matic Skube. Slednji je v primerjavi z lani smučal bolje, toda finale je bil za oba zelo daleč. Ob odsotnosti poškodovanega Aleša Gorze Slovenija nima tekmovalca, ki bi držal stik s svetovnim veleslalomskim vrhom.
Več varnosti
Sodeč po slišanem in videnem, bodo smučarji v prihodnje bolj varni, kot so bili. Veliko denarja je bilo namenjenega nakupu dodatnih zaščitnih mrež in blazin. V smuku se bo smelo nositi več ščitnikov, helikopter pa bo moral biti opremljen s sistemom za gorsko reševanje (mountain rescue system). Žal so vsi ti ukrepi sprejeti le za tekme svetovnega pokala.
FIS prisluhnil tekmovalcem
Še eno novost so predstavili člani Mednarodne smučarske zveze. V preteklosti se je večkrat govorilo, da odločitve sprejemajo le teoretiki, ki s prakso nimajo nobene zveze. Günther Hujara je v odbor za varnost povabil Hermanna Maierja, ki zastopa tekmovalce in pomaga s svojimi dolgoletnimi izkušnjami na smučarskem področju. Izbor je bil zanimiv, kajti odkar je Hujara Maierja v Val d'Iseru dvakrat diskvalificiral, nista prav pogosto govorila.
Razvoj materiala
Čeprav so razvoj smuči z določenimi pravili umetno ustavili, zadolženi za razvoj smučarskega materiala nenehno iščejo nove možnosti izboljšav. Letos se zdi, da je bilo največ dela vloženega v plošče med smučko in vezmi. Nekateri proizvajalci so v Söldnu že preizkusili integrirani sistem, spet drugi še opravljajo določene teste. Vse to s ciljem, da bi bili smučarji še hitrejši. Naslednjič jih bomo videli čez tri tedne v Leviju na Finskem.
Urban Laurenčič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje