Miha Dovžan je najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu dosegel v Ruhpoldingu v sezoni 2017/18, ko je bil 17. na individualni preizkušnji. V šprintu je bil najboljši v sezoni 2018/19, in sicer v Soldier Hollowu v Utahu, kjer je bil 25. Zasledovalno tekmo je najvišje končal v lanski sezoni, v Kontiolahtiju je zasedel 34. mesto. Foto: Sloski.si/Prezlc

27-letni Gorenjec je v biatlonskem svetovnem pokalu debitiral leta 2015 v Östersundu, kjer je v konkurenci 104 tekmovalcev ob enem zgrešenem strelu zasedel 47. mesto. Najboljšo uvrstitev v konkurenci med posamezniki je dosegel pred tremi leti, ko je v Ruhpoldingu na 20 km zasedel 17. mesto.

Na svetovnih prvenstvih je nastopil štirikrat, prvič leta 2016 v Oslu, kjer je dosegel svoj najboljši rezultat do zdaj: bil je 43. na posamični tekmi. S štafeto je sicer dvakrat osvojil peto mesto, in sicer na zadnjih prvenstvih v Östersundu in Antholzu. Nastopil je tudi na olimpijskih igrah v Pjongčangu, kjer je osvojil 35. mesto na individualni preizkušnji ter 53. v šprintu.

Pred začetkom letošnjega biatlonskega svetovnega prvenstva na Pokljuki smo vsakemu slovenskemu reprezentantu in reprezentantki v MMC-jevi rubriki 5 v tarčo postavili pet enakih vprašanj.

Če bi lahko živeli kjer koli na svetu, kje bi živeli?
Samo en kraj obstaja na svetu, in to so ene in edine: GORJE. Pozimi sneg, poleti ne prevroče, kaj češ lepšega.

Kako se motivirate pred vsakim treningom, vsako tekmo?
Ker še vedno uživam v tem športu, mi ni težko opraviti vseh teh treningov, tudi v slabših razmerah, ko bi se marsikdo raje grel doma pred kaminom. Želja po dobrih rezultatih tudi še tli v meni, motivacije za tekme mi ne primanjkuje.

Od koga ste se v življenju največ naučili ali koga najbolj cenite?
Skozi življenje sem se zelo veliko naučil od družine, saj me je naučila, kako biti samostojen, delaven in skromen. Glede samega športa sem najbolj vesel, da sem bil lahko del te ekipe sotrpinov, ki me spremljajo že nekaj zadnjih let.

Katera je vaša najljubša anekdota oziroma smešna stvar, ki se vam je pripetila na biatlonskih tekmah oziroma ob njih?
Še predobro se spomnim, ko sem prvič nastopil na svetovnem pokalu na Pokljuki. Na zasledovalni tekmi sem na zadnjem streljanju zgrešil prav vseh pet tarč. Po navadi je navada na Pokljuki, da zavrtijo Golico Slavka Avsenika, ko je slovenski tekmovalec na stadionu. V mojem primeru, ko sem bil malo dlje časa v kazenskem krogu, so jo morali zavrteti kar dvakrat, kar se mi zdi, da se še ni zgodilo.

Kaj bi počeli, če se ne bi ukvarjali z biatlonom?
V življenju me zanima še zelo veliko stvari. V zadnjih letih sem se začel bolj ukvarjati tudi z alpinizmom. Veseli me vse, kar je povezano z gorami. V prihodnosti imam namen opraviti šolo za gorskega vodnika.