Zadnji strelski nastop odnesel Slovenkam boj za medaljo

Slovenke, ki jim za točke svetovnega pokala manjka konkurenčna četrta tekmovalka, so na koncu osvojile osmo mesto. Prepričljivo so od starta do cilje vodile Francozinje, ki so bile razred zase in več kot suvereno ubranile naslov svetovnih prvakinj. Pri tem so Lou Jeanmonnot, Océane Michelon, Justine Braisaz-Bouchet in Julia Simon na osmih strelskih postankih za 40 tarč potrebovale zgolj štiri poprave. Več kot minuto so zaostale druge Norvežanke, skoraj dve minuti pa tretje Švedinje.

Polona Klemenič je streljala brezhibno in  zadržala drugo mesto, ki pa ga njena sestrična Živa Klemenčič ni mogla ubraniti, saj so preostale štafete imele v zadnji predaji najboljše biatlonke. Foto: Reuters
Polona Klemenič je streljala brezhibno in zadržala drugo mesto, ki pa ga njena sestrična Živa Klemenčič ni mogla ubraniti, saj so preostale štafete imele v zadnji predaji najboljše biatlonke. Foto: Reuters

Sanjske prve tri predaje Slovenk

Lena Repinc je na streljanju leže začela z dvema popravama in 12. mestom, a zato je stoje brez napak podrla vseh pet tarč in nadaljevala kot peta. Na prvi predaji je bila Slovenija osma, a v skupini med 3. in 9. mestom.

Anamarija Lampič je leže streljala umirjeno in natančno ter je brez napake odšla s strelišča na drugem mestu. Stoje je Lampič sprva zgrešila dvakrat, nato pa je s tremi popravami le podrla vseh pet tarč in nadaljevala kot tretja za Francijo in Slovaško.

Najhitrejša tekačica med biatlonkami je predala kot druga z zaostankom 46 sekund za Francijo in 16 sekund pred tretjo Slovaško.

Lena Repinc je v prvi predaji odlično odprla štafetno tekmo za Slovenijo. Foto: EPA
Lena Repinc je v prvi predaji odlično odprla štafetno tekmo za Slovenijo. Foto: EPA

Šokirane ob drugem mestu po polovici

Tudi Polona Klemenčič je na streljanju leže opravila brez poprave in utrdila drugo mesto. Zatem je tretja Slovenka brezhibno streljala tudi stoje in v spomladanskih razmerah zadržala drugo mesto.

"Na progi sem vzela svojo tempo. Ko sem videla, da mi je Ana predala na drugem mestu, sem bila kar malce šokirana in sem si rekla, da se moram zbrati, saj nisem želela izgubiti nobenega mesta. Tekaško sem se odločila za tak tempo, da bo še vedno hiter, a da bom na strelišču zanesljiva. Zelo sem vesela s svojim nastopom, tudi hitra nula nula in sem res zelo vesela," je popolno predajo opisala Polona Klemenčič.

Anamarija Lampič je za 10 tarč porabila 13 strelov in je brez kazenskega kroga nato postavila najhitrejši čas teka. Foto: AP
Anamarija Lampič je za 10 tarč porabila 13 strelov in je brez kazenskega kroga nato postavila najhitrejši čas teka. Foto: AP

V boju za bron do zadnjega streljanja

Predala je sestrični Živi Klemenčič, ki je ob sebi imela Švedinjo Elviro Oeberg. Slovakinja in Norvežanka sta na predaji zaostajali 20 sekund. Leže je Živa Klemenčič porabila vse tri poprave in nadaljevala na četrtem mestu skupaj z Oeberg in Remenovo, medtem ko je Kirkeeide prevzela drugo mesto. V teku je zadnja Slovenka presenetljivo držala stik z najboljšimi, a zato plačala ceno na streljanju stoje, ko je kljub trem popravam morala v kazenski krog.

“Moram priznati, da je bil to najtežji scenarij, ki sem si ga lahko zamislila, da se bo odvil. Pred startom sem čutila veliko pritiska, po drugi strani pa ni slabo, da po mojih težavah prideš do takšne spremembe in se razmišljanje povsem spremeni. S svojim nastopom sem zadovoljna, glede na to, kakšna je bila situacija. Če bi bili tudi stoje vsi pokriti, bi bil to res idealen dan, a mislim, da smo lahko zelo zadovoljne in sem zelo hvaležna svojim sotekmovalkam," je za SZS povedala zadnja iz slovenske štafete.

Živa Klemenčič, ki v karieri še nikoli ni osvojila točk za svetovni pokal, njen najboljši izid pa je 45. mesto s posamične tekme v Ruhpoldingu iz sezone 2022/23, je na koncu v cilj prišla kot osma za Avstrijo, Nemčijo, Slovaško in Italijo.

Norvežani ugnali Francoze

V moški konkurenci so se naslova svetovnega prvaka razveselili Norvežani, ki so si v štafeti reševali čast, potem ko so na letošnjem prvenstvu Francozi zares izjemni. Na koncu so za 41,9 sekunde ugnali Francijo, ki je prav tako pokrila vse tarče, a imela tri poprave več. Tretje mesto so si zagotovili Nemci, zaostali so dobro minuto in pol (vse pokrite tarče, 10 poprav). Slovenija v postavi Miha Dovžan, Jakov Fak, Anton Vidmar in Lovro Planko je tekmo končala na 13. mestu. Za zmagovalko je zaostala pet minut, devet sekund in tri desetinke, ob sedmih popravah je zgrešila eno tarčo.

Slovenke v igri za medaljo do zadnjega strelskega nastopa

55. SVETOVNO PRVENSTVO V BIATLONU
LENZERHEIDE 2025

Štafeta (Ž), 4 x 6 km:

 1. FRANCIJA           1:07:26,5 (0+4) 
 Jeanmonnot/Michelon/Braisaz-B./Simon  
 2. NORVEŠKA             +1:04,2 (1+8) 
 Knotten/Tandrevold/Femstein./Kirkeeide
 3. ŠVEDSKA               1:44,5 (1+8) 
 Magnusson/Halvarsson/H.Öberg/E.Öberg  
...                                    
 8. SLOVENIJA            2:56,4 (1+11) 
 Repinc/Lampič/P.Klemenčič/Ž.Klemenčič 

Štafeta (M), 4 x 7,5 km:

Štafeta (M), 4 x 7,5 km:              
 1. NORVEŠKA           1:18:18,1 (0+4)
 Stromsheim/T.Boe/Laegreid/J.T.Boe    
 2. FRANCIJA               +41,9 (0+7)
 E.Claude/F.Claude/Perrot/Fillon M.   
 3. NEMČIJA              1:35,9 (0+10)
 Nawrath/Riethmüller/Kühn/ Horn       
...                                   
13. SLOVENIJA             5:09,3 (1+7)
 Dovžan/Fak/Vidmar/Planko