Slovenski skakalci so tokrat zaostali za pričakovanji. Kljub temu se s prvenstva vračajo zadovoljni - z dvema medaljama Petra Prevca. Foto: EPA
Avstrija
Avstrija je odbila napade tekmecev. Foto: EPA
Manuel Fettner
Manuel Fettner se je obdržal na eni smučki. Foto: EPA

Slovenija, ki je nastopila v postavi Robert Kranjec, Jurij Tepeš, Jaka Hvala in Peter Prevc, je pred tekmo sodila med favorite, saj je na vseh štirih letošnjih tekmah svetovnega pokala stala na stopničkah. Toda tokrat z izjemo Prevca, ki je skočil 127,0 m in 130,0 m, preostali trije niso bili v šampionski formi.

Prevc Slovenijo popeljal v finale
Slovenija je bila že po prvi seriji na šestem mestu. Kranjec je skočil 122,0 m, Jurij Tepeš pa v zahtevnih vetrovnih razmerah samo 115,0 m. Le malo daljši je bil Jaka Hvala (117,5 m). Slovenci so bili tako po treh skakalcih šele na devetem mestu. Finale, kamor se je uvrstilo najboljših osem reprezentanc, je zagotovil zadnji slovenski skakalec Prevc, ki je pristal pri 127,0 m. Po prvi seriji je vodila Norveška pred Avstrijo in Nemčijo.

Slovenci v drugo skakali bolje
Kranjec je imel kot prvi Slovenec v drugi seriji nekaj težav z opremo, tako da je nastopil zadnji. Skočil je bolje kot v prvem poskusu - 126,0 m, kljub temu pa je Slovenija ostala na šestem mestu. Tako je bilo tudi po skoku Tepeša, ki je prav tako močno izboljšal dosežek iz prve serije (126,5 m). Hvala je pristal pri 122,0 m in jasno je bilo, da bo Slovenija končala šesta. Tega ni spremenil niti še en odličen skok Prevca, pričakovano najboljšega slovenskega posameznika.

Prevc pričakoval več, a treba je dati glave gor
"S to skakalnico sem se ujel, pokazal svoje skoke, tudi danes je bilo dobro, čeprav nam ekipno ni šlo. Osebno sem pričakoval več, a je za nami že veliko tekem in veliko jih še bo, treba je dati glavo gor. Mogoče bi se pred prvenstvom samo nasmehnil, če bi mi kdo dejal, da bom na tem prvenstvu osvojil dve kolajni, a to je šport, kjer so možni preobrati in meni je uspelo. Dosegel sem stopničke, zdaj lahko uživam v skokih, sproščeno hodim na tekme. Nekaj utrujenosti je že, vendar pa zdaj nekaj dni ne bomo na skakalnici, tako da se bomo spočili," je po tekmi za TV Slovenija dejal Prevc.

Janus: 'Biksali' smo ga v prvi seriji
"Od današnje tekme smo pričakovali več, predvsem smo ga 'biksali' v prvi seriji. Druga serija je bila boljša, a še vseeno premalo za kaj več. V bistvu iz druge serije bi morali šele startati. Fantom čestitam za borbo," pa je po zadnjih nastopih na tem prvenstvu povedal glavni trener slovenske reprezentance Goran Janus, ki je priznal, da se je tudi on malo ustrašil, ali se bodo njegovi varovanci sploh uvrstili v finale: "Zato sem pa pri Perotu za dve mesti znižal nalet. Da je bilo 'za ziher'."

Fettner po eni smučki; Norvežani izgubili medaljo, Poljaki jo naknadno dobili
V boju za odličja so Avstrijci v postavi Wolfgang Loitzl, Manuel Fettner, Thomas Morgenstern in Gregor Schlierenzauer premagali Nemce in Poljake, ki so osvojili prvo ekipno medaljo na SP-jih. Srebrni so bili sprva Norvežani, vendar je Anders Bardal dobil previsoko oceno ob skoku z 22. zaletišča. Žirija mu je namreč dala oceno, kot da bi skočil z 20, tako da je dobil 6,7 točke preveč. V boju za zlato je bil ključen drugi skok Fettnerja, ko se mu je po pristanku odpela desna smučka, a se je mojstrsko po levi pripeljal v iztek. Če bi padel, bi bilo sanj o zlatu konec.