Izkušnje štejejo, v Söldnu toliko bolj. 34-letna Federica Brignone je v Söldnu drugič zmagala, poleg tega ima na tem prizorišču še tri uvrstitve na drugo mesto. V svetovnem pokalu ima Italijanka 28 zmag. Foto: Reuters
Ana Bucik Jogan je s prvo progo opravila premalo odločno, v finalu pa je popravila vtis in postavila šesti čas druge proge. Foto: BoBo

Ledenik Rettenbach v Avstriji je tradicionalno gostil start v novo sezono, razplet pa je bil malce presenetljiv. Seveda ne zaradi zmage izkušene Italijanke Federice Brignone, ampak bolj zaradi ponesrečenega nastopa Mikaele Shiffrin v finalu (zdrsnila je s prvega na peto mesto), po katerem je zaostala celo za senzacijo dneva, rojakinjo Katie Hensien, ki je bila s številko 47 četrta, mesto za Avstrijko Julio Scheib, ki se je s 14. mesta prvič prebila na zmagovalni oder.

Ana Bucik Jogan v finalu pridobila šest mest
Slovenke so po poletnih pripravah v Čilu zatrjevale, da so odlično trenirale, a v primerjavi z lanskim letom posebnega napredka za zdaj ni opaziti, tako da je bil ledeniški uvod precej hladen. Čast je rešila Ana Bucik Jogan, ki se je edina prebila v finale. Ni ravno ponovila lanske predstave (11. mesto), je pa na drugi progi močno popravila vtis in s šestim časom finala napredovala s 27. na 21. mesto. Dopoldne je za najhitrejšimi zaostala tri sekunde.

Finalni nastopi Ana Bucik in zadnjih treh finalistk
Mikaela Shiffrin je v finalu padla s prvega na peto mesto in z 98. zmago v svetovnem pokalu ni bilo nič. Imela je le 27. čas finala. Foto: EPA

Med odmorom popravila nastavitve v glavi
"Finale je bil precej boljši in sem lahko bolj pozitivna kot po prvi vožnji. Predvsem sem imela v glavi primernejše nastavitve. Ostalo je bilo enako kot v prvi vožnji, v kateri sem čutila, da je material deloval dobro. V drugi sem bila bolj borbena, je bilo pa nekaj zavojev, ki bi jih lahko odsmučala bolje." Po prvem nastopu Primorka ni bila zadovoljna in je poudarjala, da tudi na treningih prevečkrat smuča po sistemu toplo-hladno.

Neji Dvornik finale ušel za osem stotink
Neja Dvornik je finale zgrešila za osem stotink in je z zaostankom 3,88 sekunde osvojila 31. mesto. "Na startu sem bila kar naenkrat nervozna, vse mi je začelo padati iz rok. Začela sem sicer dobro, a potem sem žal naredila napako." Andreja Slokar, ki je startala zadnja (številka 62), je upala na finale, a je jasno, da v veleslalomu še ne more tako kot v slalomu konkurirati najboljšim. Končala je na 44. mestu (+4,36), boljšo uvrstitev bo napadala na dveh novembrskih slalomih (Levi, Gurgl).

Nastopa Mikaela Shiffrin in Ane Bucik Jogan na prvi progi v Söldnu

Federica Brignone najstarejša zmagovalka v zgodovini
Najboljše tekmovalke so imele na prvi progi boljše vreme, saj je bilo pozneje v zgornjem delu megleno. Tekmo, ki jo je spremljalo 15.800 gledalcev, je odprla Mikaela Shiffrin in postavila najboljši čas prve proge, a z le 17 stotinkami prednosti pred Alice Robinson in 40 pred Federico Brignone, ki je po novem mejniku (s 34 leti, tremi meseci in 12 dnevi je postala najstarejša zmagovalka tekme svetovnega pokala) povedala: "Neverjetno, nisem računala na to. Presrečna sem, poleti sem imela odlične priprave. Še naprej bom trdo trenirala."

Lara Gut-Behrami odpovedala nastop
Mikaela Shiffrin je po prvem nastopu zatrjevala, da bi morala biti agresivnejša, toda v finalu se ji je vse podrlo in s petim mestom ne more biti prav zadovoljna. Se je pa toliko bolj tretjega mesta razveselila 26-letna Julia Scheib, ki je Avstriji priborila prve stopničke na ženskih veleslalomih po 28. decembru 2019. Lanska dobitnica veleslalomskega globusa Lara Gut-Behrami je nastop dopoldne po ogledu proge odpovedala.