Miha Hrobat se je na lanskem smuku v Kitzbühelu prvič v karieri prebil med najboljšo deseterico svetovnega pokala. Foto: Reuters
Miha Hrobat se je na lanskem smuku v Kitzbühelu prvič v karieri prebil med najboljšo deseterico svetovnega pokala. Foto: Reuters

Miha Hrobat je bil edini Slovenec, ki je na Pokalu Lauberhorn v Wengnu osvojil točke svetovnega pokala. 26. mesto v soboto ga seveda ni zadovoljilo, a nova priložnost bo že ta konec tedna, ko bosta v Kitzbühelu dva smuka za svetovni pokal. Lani je bil na Streifu sedmi, do zmagovalnega odra mu je zmanjkalo le 15 stotink. Ob brezhibni predstavi je vse mogoče. Vse tri preizkušnje ta konec tedna (v petek in soboto smuk, v nedeljo slalom) si boste lahko ogledali v prenosu na TV Slovenija 2. Vremenska napoved je za soboto lepa, za petek malo manj.

Drugi trening

Na drugem treningu je bil najhitrejši Francoz Nils Allegre. Miha Hrobat je z zaostankom manj kot sekunde dosegel 18. čas (pri čemer je zgrešil vratca pri vstopu v prečni prehod), Nejc Naraločnik 51., Martin Čater pa 54.


Sorodna novica Smukači prvič preizkusili znameniti Streif

Tu je Kitzbühel, vsakoletni vrhunec sezone. Ste že zelo vznemirjeni?
(Smeh). Naj rečem le to: komaj čakam petek in soboto, da se začne zares.

Na prvem treningu ste bili 19. Koliko ste tvegali, koliko je še rezerv?
Predvsem sem si zadal, da preizkusim linije in začutim podlago. Zagotovo ni bilo vse v redu, je pa nekaj odsekov, kjer ne bom več prav veliko kompliciral oziroma spreminjal stvari na tekmi. Samo tveganje pa se bo na dan tekme seveda povečalo.

Organizatorji letos niso imeli težav s snegom. Kakšna je proga? Je kakšna sprememba glede na lani?
Zelo dobro je pripravljena, vsaj za zdaj je snežna podlaga v Kitzbühelu najbolj mirna, odkar tekmujem tukaj. Bo pa do dneva tekme gotovo postala malo bolj nemirna, kar pa meni načeloma ustreza. Samih sprememb na progi v primerjavi s prejšnjimi leti ni.

Lani mi je uspel dober rezultat, zato tudi letos ciljam visoko. Če sem natančnejši: zagotovo ciljam na prvo deseterico, če bom smučal brez napak, lahko tudi višje. Vemo, kam (smeh).

O pričakovanjih pred tekmama v Kitzbühelu

Boste šli na drugem treningu že na polno?
Popolnoma na polno še ne. Tudi oprema še ne bo najboljša. Nov dres oblečem samo za tekmo in tudi smuči ne bodo še tiste prave rakete, ki se malo 'šparajo' samo za tekme.

Kakšen cilj imate za petek in soboto? Lani ste bili odlični sedmi, letvica je visoko ...
Da, lani mi je uspel dober rezultat, zato tudi letos ciljam visoko. Če sem natančnejši: zagotovo ciljam na prvo deseterico, če bom smučal brez napak, lahko tudi višje. Vemo, kam (smeh).

Koga bi dali na Streifu v vlogo prvega favorita? Ali drugače, glede na njegove predstave v Wengnu: kdo lahko Marcu Odermattu vzame zmago?
Odermatt ni moj prvi favorit za zmago. Ne vem točno, zakaj, ampak imam občutek, da ne bo prvi. Rekel bi, da je tukaj nevarnejši Sarrazin.

V Wengnu se Kranjčan ni dobro znašel, v četrtek je na smuku odstopil, prav tako v petek na superveleslalomu. Na sobotnem smuku je bil 26.
V Wengnu se Kranjčan ni dobro znašel, v četrtek je na smuku odstopil, prav tako v petek na superveleslalomu. Na sobotnem smuku je bil 26. "Letos se res nisem znašel na tem snegu. Nikakor nisem našel nastavitve, ki bi mi omogočala napadalno smučanje." Foto: EPA

Težki smuki vam ustrezajo, v Bormiu ste bili decembra enajsti. Tudi sicer to sezono redno osvajate točke v smuku. Toda popolnoma zadovoljni verjetno niste?
Da mi težki smuki bolj ustrezajo kot lažji, drži, to potrjujejo tudi rezultati. Sama sezona pa: začela se je malo čudno, z vsemi odpovedmi. Ko je šlo vendarle zares, v Val Gardeni s svojimi rezultati nisem bil čisto zadovoljen, ker je bilo moje smučanje na boljši ravni kot rezultati. Tekmovalci smo bili na Saslongu res skupaj (Hrobat je bil tam na prvem smuku 25. z 81 stotinkami zaostanka; op. a.) in sem žal za boljši izid naredil vedno eno napako preveč. V Bormiu pa sem smučal zares dobro, a sem prav tako žal naredil eno večjo napako na koncu proge, ki mi je vzela uvrstitev med najboljših 5. Vseeno sem bil lahko zadovoljen.

Vaš superveleslalom pa ostaja uganka. Zakaj? Leta 2015 ste bili v Kvitfjellu ravno v superveleslalomu svetovni mladinski prvak.
Ta disciplina mi res povzroča več težav. Malo se lovim z opremo in z visoko štartno številko. Pri superveleslalomu bom moral preprosto biti potrpežljiv in čakati na pravo priložnost za dober rezultat, ki mi bo prinesel boljšo štartno številko in boljše pogoje na tekmi.

Sorodna novica Odermatt: Nikoli več tri tekme zapored

V celoti gledano slovenski reprezentanci za hitre discipline ne gre najbolje. Kaj manjka, kje so težave?
Težko govorim za druge, s kakšnimi težavami se ubadajo in zakaj ne gre, vem pa, da kadar ne gre, je težko na hitro najti rešitve. Tudi moji rezultati niso popolnoma takšni, kot si jih želim, vem pa, da žal delam preveč napak za zares vrhunske rezultate. Napake seveda pridejo s tveganjem in napadalnim smučanjem

Sorodna novica Najslabši slovenski Wengen v tem stoletju

Kako je bilo nastopiti v Wengnu po hudem padcu Norvežana Kildeja? Ste padec na startu videli v posnetku?
Nisem videl, sem pa vedel, da mora biti hudo, ker je bil zelo dolg premor. Ampak – to mene takrat ni zmotilo, saj sem imel do svojega nastopa še dovolj časa za pripravo.
Moj rezultat, 26. mesto, je manj od pričakovanj. Letos se res nisem znašel na tem snegu, ki smo ga imeli tam. Nikakor nisem našel nastavitve, ki bi mi omogočala napadalno smučanje.

Zaradi številnih padcev je bilo precej polemik, zakaj toliko tekem na tako težki progi. Kakšen je vaš komentar?
Težko rečem, ali je bila odločitev pravilna ali ne. Jaz zelo rad tekmujem, zato iz tega vidika dodatna tekma pride prav. Je pa res, da mogoče Wengen ni najboljša izbira za dodatne tekme. Največja težava je, ker smo tekmovalci cel dan na terenu. Od 8. do 15. ure, tekmovalci z višjimi številkami še dlje, zato časa za regeneracijo ni veliko. Na kakšnem drugem prizorišču, kjer je start nekoliko prej, bi bile tri tekme tudi bolj sprejemljive. Ampak, kar je, je. Smuk je brutalen ekstremni šport in se dogajajo poškodbe.