62. Pokal Vitranc je privabil več kot 10 tisoč gledalcev v obeh dneh, tudi lepo število tujcev. Uživali so v sončnem in v soboto tudi zelo toplem vremenu, manj pa je šlo vreme na roko organizatorjem. Mraza in jasnine v noči na nedeljo so bili seveda zelo veseli, manj pa visokih temperatur v zadnjem tednu pred tekmo. Ni ga bilo, ki ne bi cenil njihovega truda, proga je odlično zdržala vse tekmovalce, pogoji so bili za vse pošteni. Zmagali so velemojstri na čelu z Marcom Odermattom, ki si je v Kranjski Gori zagotovil veliki kristalni globus in tudi veleslalomskega. V soboto je njegovo zmago ogrozil Alexis Pinturault, v nedeljo Henrik Kristoffersen.
Iskal rezerve, a jih ni našel
Žan Kranjec je bil takoj za omenjeno trojico, ki pa je vendarle toliko odskočila, da je bil zmagovalni oder realno nedosegljiv, čeprav je trener Klemen Bergant v soboto upal, da bodo do nedelje našli rezerve, ki so zmanjkale do odra. "Malo nehvaležno to četrto mesto, ampak – dal sem svoj maksimum, ob prihodu v cilj sem vedel, da bo za stopničke verjetno premalo, saj je bila vodilna trojica boljša. Nima se smisla obremenjevati s tem, kje sem pustil stotinke," je po nedeljskem nastopu razmišljal Žan Kranjec, ki je s serijo odličnih uvrstitev (letošnjo sezono je bil z izjemo tekme v ZDA na veleslalomih vedno med šest) kar malo razvadil slovenske ljubitelje smučanja, ki njegovih četrtih in petih mest morda ne cenijo dovolj. Podobno je bilo pri Tini Maze v sezoni 2011/12, ko je bila desetkrat na zmagovalnem odru, a (ob prevladi Lindsey Vonn) nikoli na najvišji stopnički, pa ob kakšnem njenem drugem mestu ni bilo več pravega veselja.
Samozavestno v Andoro
"Žanu je očitno težje tekmovati doma, Odermatt, Kristoffersen in Pinturault so bili zanj nepremagljivi. Še enkrat: njegova letošnja sezona je najboljša do zdaj, težko je zahtevati še več," je povedal Bergant, ki bo dal končno oceno sezone v soboto po veleslalomu v Soldeu (ni sicer izključeno, da bo Kranjec tekmoval tudi na nedeljskem slalomu). Najboljši slovenski alpski smučar, ki mu dobro kaže v boju za 3. mesto v skupnem veleslalomskem seštevku, tja potuje z dobro popotnico. "Veselim se finala, sploh po tem uspešnem vikendu. Lahko grem samozavesten v Andoro. Zelo si želim tega tretjega mesta v seštevku. Če bom normalno tekmoval, bi morala moja prednost (51 točk pred Schwarzem, 61 pred Meillardom, 63 pred Pinturaultem) zadoščati."
Gartner si bo za vedno zapomnil svoj debi
Na domači tekmi sta se predstavila tudi neuveljavljena Anže Gartner in Rok Ažnoh. Trener Bergant poudarja, da v veleslalomu še nista na ravni svetovnega pokala, sta pa dobila priložnost, ker je Slovenija lahko izkoristila domačo kvoto. 22-letni Anže Gartner je v nedeljo odstopil, v soboto pa je, potem ko sta mu do finala zmanjkali slabi dve sekundi, povedal: "Sem kar zadovoljen, tudi če rezultat ni najboljši in sem delal nekaj napak. To je bil moj prvi start v svetovnem pokalu in že to je nekaj posebnega. Na startu si skupaj z najboljšimi na svetu, vidiš, kako se pripravljajo na tekmo ..."
Fis-tekme so eno, svetovni pokal drugo
Rok Ažnoh, ki je januarja v St. Antonu postal mladinski svetovni prvak, je po sobotnem 50. mestu in več kot šestimi sekundami rezultata priznal, da ga v tej disciplini čaka še veliko dela: "Pokazal sem nekaj dobrih zavojev, a tu so mojstri veleslaloma. Vidi se, da še nisem v koraku z njimi. Upam, da bom v naslednjih letih. Če bom želel napredovati in dobro smučati na težjih podlagah, bom moral trenirati z Žanom in Štefanom. Moj nastop je bil malce preveč defenziven, kar pa je tudi posledica slabše proge." Med tednom je sicer Ažnoh dobro tekmoval na Osojščici in bil na dveh Fis-veleslalomih prvi in drugi: "Snežna površina je bila podobna, a tam je bila bolj ravninska tekma z nekaj valovi."
Ažnoh v Andoro odločen, da se izkaže
V nedeljo Ažnoha ni bilo na startu, saj je že odpotoval v Andoro na finale svetovnega pokala, kjer bo kot svetovni mladinski prvak lahko nastopil v smuku. Načrt? "Gas do konca. Veliko mi pomeni, da bom lahko zraven, upam, da pokažem takšne zavoje in takšno drsenje kot januarja na SP-ju. Pogledal sem že nekaj posnetkov smučišča. Celotna proga bo v soncu, tako da bo vidljivost dobra. Če bodo izpeljali dva treninga, lahko pokažem odlično vožnjo," je prepričan 20-letni Ažnoh, ki ga danes že čaka prvi trening. Žan Kranjec bo na prizorišče finala z letalom pripotoval v torek.
Najcenejše vstopnice po 20 evrov
Za konec pa spet h kranjskogorskim organizatorjem, ki so kljub spomladanskim razmeram (v soboto je bilo nekaj navijačev kar v kratkih rokavih) zelo uspešno izpeljali obe tekmi. Za nedeljsko bi lahko rekli, da je minila v zimskih razmerah. Lahko so tudi zadovoljni z lepim obiskom, v soboto so našteli 6000, v nedeljo 4500 navijačev. Vstopnice so bile precej cenejše kot tiste za februarsko svetovno prvenstvo v Planici (za posamezen dan stojišče 20 evrov, tribuna 40 evrov, kdor je prišel z zastavo, je imel vstop prost), cene hrane in pijače pa iste (voda 3,50 evra, pivo 5 evrov).
Letos pozitivna ničla, prihodnost Vitranca sicer negotova
Do leta 2026 prireditev ni ogrožena, kako bo naprej, pa je še negotovo. "Z novim predsednikom Mednarodne smučarske zveze (to je Johan Eliasch) so prišle tudi nove ideje in vprašanje je, koliko časa bo Kranjska Gora kot majhen organizator z najnižjim proračunom lahko še parirala bogatim organizatorjem," se boji generalni sekretar Pokala Vitranc Srečko Medven, ki je tudi poudaril, da je bilo v tem delu Gorenjske v kratkem obdobju pet prireditev na najvišji ravni, ki so vsrkala vsa sredstva, ki so bila na razpolago. Vseeno je 62. Pokal Vitranc, katerega proračun je približno 1,5 milijona evrov, "posloval" s pozitivno ničlo.
Še nekaj fotoutrinkov iz Podkorena (za opis kliknite na fotografijo):
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje