Žan Kranjec se je moral v nedeljo v Alti Badii zadovoljiti s 13. mestom. Foto: Reuters

S progo je v prvi vožnji najbolje opravil Mathieu Faivre, ki je brez večjih težav odvzel vodstvo rojaku Alexisu Pinturaultu in postavil mejnik, ki ga nihče ni mogel premakniti. Niti prvi veleslalomist letošnje sezone Švicar Marco Odermatt, ki je za vrhom zaostal za dve stotinki sekunde. Tretji čas je s štartno številko 16 dosegel Avstrijec Manuel Feller, ki je za Francozom zaostal za 19 stotink.

Edini slovenski predstavnik Žan Kranjec je že v zgornjem delu izgubil 45 stotink sekunde, zaostanek se je še povečal na dobrih 8 desetink, spodnji del je nato odpeljal bolje, ciljno črto je prečkal z zaostankom 83 stotink (12. mesto).

VSL: Nastop Kranjca v 1. vožnji Alte Badie

Feuerstein postavil mejnik v drugi vožnji
V finalu je prvi pravi mejnik postavil Avstrijec Patrick Feuerstein, ki se je v drugo vožnjo uvrstil s štartno številko 35. Tekmeci, ki so se po progi spustili za njim, so zaostajali kot za stavo, med drugimi tudi Kranjec, ki se je proti cilju pognal s prednostjo 98 stotink, na koncu je zaostal za 46 stotink in dosegel tedaj peti čas. Prvi, ki je uspel premagati Avstrijca, je bil Kristoffersen, ki se je na progo podal z zalogajem 99 stotink sekunde, ciljno črto je prečkal s prednostjo 58 stotink.

Tekmeci neuspešni, Kristoffersen do 24. zmage
Z vrha ga je želelo zriniti še šest tekmovalcev, a jim ni uspelo. Še najbolj se mu je na koncu približal prvi veleslalomist sezone Odermatt, ki je zaostal za 31 stotink in se je moral zadovoljiti z drugim mestom. Tretji je bil Feller (+0,37). Kranjec je v finalu zdrsnil za eno mesto, tekmo je končal na 13. mestu (+1,04). Za Kristoffersena je bila to 24. zmaga v svetovnem pokalu, 5. veleslalomska.

VSL: Nastop Kranjca v finalu Alte Badie

Kranjec napredoval v skupnem seštevku
V skupnem seštevku za veliki kristalni globus je med najboljšimi alpskimi smučarji največji skok uspel prav Kranjcu, ki je napredoval za tri mesta in je zdaj 9. Še vedno prepričljivo vodi Odermatt pred Avstrijcem Matthiasom Mayerjem in Norvežanom Aleksandrom Aamodtom Kildejem. V veleslalomskem seštevku je Odermat prav tako suvereno na vrhu, z zmago se je na drugo mesto dvignil Kristoffersen, tretji je Pinturault. Kranjec je izgubil tri mesta in je zdaj šesti.

Kranjec in Bergant nista zadovoljna
"V prvi vožnji sem preveč časa izgubil v prvem delu proge, drugi del mi je uspel kar dobro. Verjetno sem začel malce preveč zaspano. V drugo sem želel to popraviti, zdelo se mi je boljše. Po pravici povedano sem mislil, da bom hitrejši, ko bom prišel v cilj, ampak nisem bil edini, ki je izgubljal v drugi vožnji," je razplet tekme ocenil Kranjec.

"Če hočem biti jutri med boljšimi, mi morata oba teka uspeti optimalno. V prvem teku, ko imam dobro številko, je to treba izkoristiti in drugi tek potem dati vse od sebe. Na startu enostavno ne smeš preveč razmišljati, treba se je strgati z verige. Kljub temu, da je teren zelo težek, je snežna podlaga dokaj enostavna in je veliko tekmovalcev lahko hitrih. Kot sem že rekel, je treba v prvo izkoristiti dobro številko, v drugo imaš potem malce slabšo, ampak ne smeš zaspati niti za trenutek," je taktiko za napad predstavil slovenski as, ki je s šestim mestom obdržal mesto v elitni veleslalomski sedmerici.

Trener slovenske moške ekipe za slalom in veleslalom Klemen Bergant z izidom ni bil zadovoljen. "Je pa bila danes malo drugačna, posebna tekma. Treba bo natančno pogledati in se tudi z Žanom pogovoriti, kaj se je zgodilo. Razlike so bile zelo majhne, od prvega do Žana le dobra sekunda, a ta sekunda je bila danes veliko. Sneg je tukaj zelo specifičen, veliko fantov je imelo težave, predvsem v drugem teku. Recimo tudi Faivre, ki je vodil po prvi vožnji, je bil na koncu za Žanom."