Matthias Mayer je za 14 stotink prehitel Aleksandra Aamodta Kildeja. Foto: Reuters

Avstrijec je bil letos že najhitrejši na smuku v Kitzbühelu. Sicer je 29-letni Korošec zmagal devetič v karieri, petič v smuku, petič pa se je na oder za zmagovalce zavihtel v Kvitfjellu. Lani je smuk na norveški olimpijski progi končal na tretjem mestu, leta 2017, ko je tu slavil Boštjan Kline, pa je bil drugi. Dvakratni olimpijski prvak se je na progo podal s številko 13. V zgornjem delu si je pred Kildejem prismučal dve desetinki prednosti, pred spodnjim delom pa je naskok še nekoliko povišal. Na zahtevnem zavoju, ki ga je Norvežan odpeljal izvrstno, je bil suveren tudi Mayer, ki je bil na zadnjem vmesnem času hitrejši 12 stotink, še dve pa je dodal do cilja.

Zmagovita vožnja Mayerja v Kvitfjellu

Kilde je prvič na domačih tleh končal na stopničkah. 27-letni Norvežan je bil najhitrejši na obeh treningih, odlično pa je opravil tudi s tekmo. Na koncu je bil Mayer vendarle 14 stotink hitrejši, s tem pa je Kilde izgubil zelo pomembnih 20 točk v boju za veliki kristalni globus. V skupnem seštevku je sicer prevzel vodstvo in ima pred Alexisom Pinturaultom, ki je na smuku osvojil 37. mesto, 54 točk prednosti. Priložnost za povišanje razlike bo imel na nedeljskem superveleslalomu, zaključek svetovnega pokala pa bo naslednji konec tedna v Kranjski Gori z obema tehničnima disciplinama, kjer je močnejši Francoz.

Dobitnik malega kristalnega globusa znan že pred tekmo
Nastop Čatra v Kvitfjellu

Švicarski dvoboj za tretje mesto je za šest stotink dobil Janka, ki je drugič v tej sezoni stopil na oder za zmagovalce. Beat Feuz je tako zasedel četrto mesto, si je pa že predtem zagotovil smukaški globus. Glavni konkurent Švicarja je bil med sezono Dominik Paris, s katerim sta letos uprizorila nekaj izjemnih smukaških bojev, toda Italijan se je pred Kitzbühelom poškodoval. 33-letni Feuz je tretjič zapored osvojil smukaško krono. V tej zimi je zmagal v Beaver Creeku in Wengnu, na kar sedmih od devetih smukov pa je stal na odru za zmagovalce. Brez stopničk je poleg Kvitfjella ostal le v Garmischu. Smukaški seštevek je na drugem mestu končal Nemec Thomas Dressen, ki je v tej zimi dobil tri smuke, tretje mesto pa je zasedel Mayer.

Najboljši od slovenske trojice je bil Klemen Kosi, ki je na 28. mestu prišel do treh točk svetovnega pokala. Kosi je s tem postal tudi najboljši Slovenec v smukaški razvrstitvi, kjer je s 14 točkami osvojil 48. mesto. 12 točk je zbral Martin Čater, ki je bil skupno 50., v Kvitfjellu pa je končal na 40. mestu. Na Norveškem je smučal še Miha Hrobat, ki pa je odstopil.

Zadnji smuk sezone Mayerju, globus Feuzu

"Klemen je smučal dobro in z občutkom. Zadovoljen sem z njegovo predstavo in tudi uvrstitvijo. Žal mi je le za njegove napake v zgornjih sektorjih proge, ki so odnesle višjo uvrstitev. Prav tam kot Kosi je napake delal tudi Martin Čater, od njega sem pričakoval precej več. Miha Hrobat pa je že takoj po štartu zgrešil idealno linijo, sledil je odstop," je zadnji smuk sezone ocenil trener Grega Koštomaj, ki bo slovensko četverico, ki nastopa v hitrih disciplinah, v nedeljo spremljal na zadnji tekmi svetovnega pokala v tej sezoni: "V superveleslalomu so naša štartna izhodišča boljša, enako velja za pričakovanja. Cilj je, da so vsi štirje, tako kot v Hinterstoderju, med dobitniki točk."