Atle Lie McGrath je v Flachauu dosegel krstno zmago v svetovnem pokalu. Foto: Reuters

48. Ž. KRANJEC         SLO          13

21-letnik, sicer rojen v Vermontu v Združenih državah Amerike, v svetovnem pokalu nastopa že štiri sezone. Do večerne klasike v Flachauu je sicer trikrat stopil na stopničke. Decembra 2020 je bil drugi na veleslalomu v Alti Badii, v letošnji sezoni je bil tretji na paralelnem veleslalomu v Lechu in drugi na slalomu v Schladmingu.

Tokrat je izkoristil številne napake tekmecev in predvsem kandidatov za mali kristalni globus. Zlasti slabše nastope rojakov Henrika Kristoffersena, Sebastiana Fossa-Solevaaga in Lucasa Braathna. Zmago bi mu lahko po odličnem finalnem nastopu preprečil le še vodilni po prvi vožnji, domačin Johannes Strolz, ki pa je na koncu ostal celo brez stopničk (4. mesto).

Drugo mesto je osvojil Francoz Clement Noel, tretji je bil Švicar Daniel Yule. Glavna kandidata za mali kristalni globus, Kristoffersen in Braathen, sta končala en za drugim: Kristoffersen je po zdrsu v prvi vožnji na koncu zasedel 16. mesto, Braathen je bil 15.

V slalomskem seštevku ima pred velikim finalom Kristoffersen zdaj na vrhu 48 točk naskoka pred Braathnom, še dodatnih 16 pred tretjeuvrščenim Nemcem Linusom Strasserjem. Edini slovenski predstavnik, ki se je letos dokopal do slalomskih točk, Žan Kranjec, je 48. (13 točk).

Kranjec se sicer pripravlja na oba veleslaloma v Kranjski Gori ta konec tedna, Štefan Hadalin je zaradi osebnih razlogov že končal sezono, zato je bil edini slovenski predstavnik Tijan Marovt. Finalno vožnjo je zgrešil za 25 stotink in zasedel 35. mesto.

Manfred Mölgg je bil v središču pozornosti, ko je zadnjič v bogati karieri prišel v cilj. Foto: Reuters

Mölgg se je poslovil po skoraj dveh desetletjih
Manfred Mölgg je pri 39 letih odpeljal svoj zadnji slalom. Odsmučal je celotno prvo progo, poimenovano po slovitem Hermannu Maierju, tik pred ciljno črto se je ustavil, si odpel eno smučko ter zakorakal v ciljno areno.

Nosilca 20 uvrstitev na zmagovalni oder v svetovnem pokalu so v cilju pozdravili številni navijači, njegovi sotekmovalci pa so ga po prečkanju ciljne črte izdatno poškropili s penino. Dovolili so mu, da se je usedel na rdeči stol vodilnega ter pozdravil vse zbrane.

Mölgg se je poslovil na svojem 175. slalomu, ki jih je odpeljal v 19 letih tekmovanj v svetovnem pokalu. Za Italijo je nastopil na štirih olimpijskih igrah, s svetovnih prvenstev je prinesel tri kolajne, dva brona, slalomskega in veleslalomskega, in slalomsko srebro. V sezoni 2007/08 je osvojil slalomski mali kristalni globus, edinega v karieri. V svetovnem pokalu je zmagal na slalomih v Kranjski Gori (2008), Garmisch-Partenkirchnu (2009) in v Zagrebu (2017).

Zadnji trije finalisti slaloma v Flachauu

Cornelia Hütter že končala sezono
Cornelia Hütter se je odpovedala nastopu na finalu sezone svetovnega pokala prihodnji teden v Courchevelu. 29-letna Štajerka je grdo padla na zadnjem skoku tik pred ciljem drugega smuka svetovnega pokala v Crans Montani.

Avstrijko, ki je bila dan prej tretja, je 27. februarja pri hitrosti več kot 100 km/h zasukalo v zraku, pristala je na boku ter s telesom in glavo močno udarila v zaledenelo progo. Zdrsnila je po celotnem ciljnem pobočju in sprožila merjenje časa ter ostala negibna, dokler niso prišli prvi reševalci.

Pobrala se je in brez pomoči zapustila kraj nesreče, čeprav je imela krvav nos. Utrpela je pretres možganov in udarec v hrbet ter si je lažje poškodovala obe koleni. "Seveda bi si želela, da bi nastopila na zadnjih tekmah, vendar je bilo pametneje sprejeti nasvet zdravnikov," je dejala na novinarski konferenci.

Prvi teden po padcu je zaradi občutljivosti na hrup in svetlobo preživela v skoraj popolni temi. Na obeh kolenih se ji je pojavil edem kostnega mozga oziroma tako imenovana kostna modrica. Na desnem kolenu nosi opornico, tako da se lahko notranja vez ponovno pritrdi na sklep, ki se je zrahljal. Vse je povezano s staro poškodbo. "Naslednjih nekaj tednov moram le počivati," je pojasnila Hütterjeva.

Po padcu, pri katerem je tudi na kratko izgubila zavest, petnajst minut ni vedela, kje je, in to jo je prestrašilo. Ta spomin se je vrnil, a ne spomin na padec. To sezono je zmagala v superveleslalomu v Garmisch-Partenkirchnu in bila dvakrat tretja v smuku.