Štafetno preizkušnjo 4 x 6 km so Slovenke v postavi Lena Repinc, Klara Vindišar, Anamarija Lampič in Polona Klemenčič začele izvrstno in tako so jo tudi končale.
Po prvem streljanju je bila Lena Repinc že na drugem mestu, a je nato pri drugem streljanju potrebovala tri poprave in padla na 13. mesto. Klari Vindišar je sprva kazalo dobro, a je v zadnjem krogu popustila in je pridelala velik zaostanek. Anamarija Lampič je tako kot 15. prejela štafeto. Z odličnim tekom in dobrim streljanjem (dve popravi) je Anamarija še kako izboljšala položaj slovenske štafete – dvignila jo je na sedmo mesto. Polona Klemenčič je tako kot njene reprezentančne kolegice zadela vseh pet strelov leže, odlično je streljala tudi stoje. Ko je k temu dodala odličen tek, se je Slovenija razveselila izida sezone.
Slovenke izenačile izid, star skoraj 20 let
"To res veliko pomeni, dekleta treniramo, celo poletje se trudimo, vemo, česa smo zmožne, in res sem vesela, da se je to pokazalo na današnji tekmi," je po izvrstnem nastopu za Val 202 povedala Polona Klemenčič. "Tako vesela sem, končno sem na strelišču naredila to, kar znam. Tudi na progi sem dala vse od sebe, da sem ujela Švicarko, in sem res vesela te ženske štafete, da smo naredile res dober rezultat. Izplačalo se je tudi, da sem šla dva dni bolj 'zanič', ampak pomembno je, da smo žensko tekmo naredile dobro."
Nemke v zadnji izmenjavi do zmage
Zmagala je nemška štafeta. Čeprav je Francija vodila v prvih treh izmenjavah, je Nemkam v zadnji šestkilometrski izmenjavi zmago priborila Franziska Preuss. Vodilna biatlonka sezone je zaostanek preobrnila 6,9 sekunde ob zadnji menjavi in ciljno črto prečkala več kot minuto pred Lou Jeanmonnot (+1:05,7). Francozinji se je močno zatresla roka na zadnjem streljanju stoje, saj je morala kar trikrat popravljati.
Nemke so bile najzanesljivejše na strelišču med vsemi s skupaj štirimi zgrešenimi streli, Francozinje so 13-krat ustrelile mimo.
Tretje mesto je pripadlo Švedinjam (+1:31,8), v cilj pa so jim sledile Slovenke, ki so zaostale 2:42,1 minute za zmagovalkami. Slovenke so imele samo šest poprav.
S predstavo je bil zadovoljen tudi trener slovenske reprezentance Janez Marič. "Lena je začela dobro, tudi Klara kot naš najšibkejši člen je naredila dobro. Nato pa Ana super in Polona perfektno za končno četrto mesto, kar je izjemno za nas."
Biatlonci poskrbeli za izvrsten slovenski dan
Slovenci v postavi Miha Dovžan, Jakov Fak, Toni Vidmar in Lovro Planko so s štafetno preizkušnjo 4 x 7,5 km, na kateri je nastopilo 22 reprezentanc, prav tako opravili izvrstno.
Kot prvi v slovenski ekipi je Dovžan, potem ko je dvakrat popravljal na drugem strelskem postanku, predal kot sedmi, zaostanek je znašal 34 sekund. Fak je bil hiter v smučini, na strelišču pa popravljal le enkrat in se povsem približal vodilni trojki, predal pa kot četrti.
Tretji slovenski biatlonec je bil Vidmar. Tudi on je prvi strelski nastop opravil brezhibno, drugega z eno popravo, kar je pomenilo, da je Slovenija napredovala na tretje mesto, kot tretji za Francijo in Nemčijo je tudi predal.
Zadnji Slovenec Planko je imel ob nedosegljivih Nemcih in Francozih za seboj tri ekipe z majhnim zaostankom. Prvič je na strelišču enkrat popravljal ter ostal tretji. Na zadnjem postanku je tudi enkrat popravljal, a je bil še boljši od neposrednih tekmecev. V teku je nato eno mesto izgubil, prehitel ga je Šved Sebastian Samuelsson, a je do cilja ostal četrti in na koncu je Slovenija zaostala 2:06,8 minute.
Slovenija je imela s skupno le šestimi popravami najboljši strelski izkupiček med vsemi ekipami.
"Vse se dal, kar sem lahko. Na strelišču sem bil zelo suveren in miren. Bil sem sproščen, na teku sem poskusil temu slediti in na koncu sem zelo zadovoljen," je za TV Slovenija povedal Vidmar. "Mislim, da smo lahko zadovoljni. Velikokrat je videti, da nismo na višini naloge, ki je pred nami, mi pa vemo, kako in koliko delamo. Mislim, da bo danes en lep dan za žensko in moško reprezentanco. Nimamo kaj kot se veseliti," pa je po svojem nastopu dejal Fak.
"Izjemno zahtevna situacija zame. Občutek je bil podoben tistemu lani v Oberhofu, ko sem pozabil vzeti palice na start. V prvem krogu veliko adrenalina in kanček strahu na prvem streljanju. Odločil sem se za pogumen nastop in to se nam je obrestovalo," pa je oceno današnje tekme sklenil Planko.
V boju za zmago je odločal zadnji postanek, saj je Norveška po zgrešenem strelu Vebjoerna Soeruma morala v kazenski krog, Francija, zadnji je bil Emilien Jacquelin, pa je delo opravila bolje in ostala na vrhu. Norvežani so zaostali 49 sekund, Švedi pa 1:59,2 minute.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje